Ferie zimowe i letnie wakacje to dwa szczególne okresy dla uczniów – bez względu na wiek, czekają na nie wszyscy! Odpoczynek od nauki wywołuje szczery uśmiech. Niestety tak już jest, że dla najmłodszych ferie są beztroską labą, dla rodziców natomiast to nie lada wyzwanie organizacyjne. Jak zatem zaplanować dziecku wolny czas, aby wróciło do szkoły wypoczęte i radosne?
„Rozkład jazdy”
Tegoroczne ferie trwają od 18 stycznia do 26 lutego. Zimowy wypoczynek uczniów został podzielony na 4 tury. Jako pierwsi wypoczywają uczniowie z województw lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Od 25 stycznia do 5 lutego potrwają ferie dla mieszkańców podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejna tura, 1-12 lutego, to czas wypoczynku dla uczniów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Ostatnia zmiana rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 26 lutego. W tym czasie na ferie udadzą się dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
W czasie ferii dzieci się nudzą?
Sfinansowanie zimowego wyjazdu dla pociech to duże wyzwanie dla budżetu domowego, dlatego ponad 70% dzieci nie wyjechało w ubiegłym roku na ferie zimowe. W tym roku również większość dzieciaków spędzi ferie w domu. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci, wymaga to od rodziców zorganizowania planu na okres dwóch tygodni wolnego od zajęć szkolnych. Co w takim razie mogą robić dzieci? Jak zorganizować im czas, by ferie nie ograniczały się wyłącznie do oglądania telewizji i grania w gry komputerowe?
Laba dla dzieci, wyzwanie dla rodziców
Dla tych, którzy pozostają w swoim rodzinnym mieście, lokalne ośrodki kultury, szkoły, świetlice oraz biblioteki przygotowują specjalną ofertę. Choć różnią się one w zależności od województw, miast, gmin i powiatów, to dotyczą tego samego – ciekawych propozycji zaplanowania czasu dzieci w okresie ferii. Są zatem wyjazdy do kin i teatrów, muzeów, na wystawy, konkursy, zajęcia ruchowe, warsztaty plastyczne, kreatywne łamigłówki, gry logiczne i inne. Cześć zajęć jest bezpłatna, za część trzeba zapłacić. Zazwyczaj obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wielopoziomowe konstrukcje, trampoliny i zjeżdżalnie
Wolne od szkoły dzieci mogą spędzić także korzystając z parków rozrywki będących alternatywą dla tradycyjnych form spędzania czasu wolnego. Takie centra to obecnie już nie tylko karuzele i kolejki górskie, ale także parki trampolin, parki linowe, ściany wspinaczkowe, czy wielopoziomowe konstrukcje, na których pokonuje się różne zadania sprawnościowe. Miejsca te oprócz relaksu i rozrywki stawiają na aktywność fizyczną, poprawę koordynacji ruchowej u najmłodszych i promowanie hasła, że ruch to zdrowie. Co więcej, większość tego typu obiektów na czas ferii przygotowało preferencyjne oferty cenowe.
– Aktywny park rozrywki to propozycja zarówno dla rodziców poszukujących pomysłu na jednodniowy wypad – najmłodszym rozrywkę zagwarantują zgromadzone w centrum atrakcje oraz przygotowane na czas zimowych ferii animacje dostępne w ramach biletu wstępu. Aktywne centrum rozrywki to odpowiednia propozycja także dla tych, którzy chcą zapewnić dziecku rozrywkę na dłuższy okres wolnego od szkoły – dzięki karnetom skorzystać można z atrakcyjnej ceny wstępu, a każdego dnia ferii na dzieci czekać będą nowe zabawy i zagadki – komentuje Mikołaj Jędrzejkowski, prezes sieci Rodzinnych Centrów Rozrywki Loopy’s World, które swe parki posiada w Gdańsku i Wrocławiu.
Trochę swobody…
Wiele rodziców chciałoby, aby dzieci – szczególne te, które zostają na ferie w domu – miały dobrze zaplanowany czas. Tak, by się nie nudziły. Nie ma się co zamartwiać jeśli nie udało się wysłać dziecka na obóz zimowy lub wykupić dwóch tygodni na zajęciach plastycznych, techniczny, tańca lub innych. Podczas ferii dajmy dzieciom trochę więcej swobody. Przygotujmy kilka atrakcji, ale pamiętajmy również o czasie wolnym. To okres, który warto wykorzystać także na wspólne zabawy.
– Dla dziecka cenny jest czas, który rodzice poświęcają mu na wspólnej zabawie. Warto o tym pamiętać także podczas ferii, a szukając propozycji zajęć dla najmłodszych, zdecydować się na miejsca, zapewniające rozrywkę dla całej rodziny – dodaje Mikołaj Jędrzejkowski, prezes Rodzinnych Centrów Rozrywki Loopy’s World.