Ukazał się nowy, 26. już numer kwartalnika „Ryms", poświęconego literaturze dla dzieci i młodzieży. Tematem głównym numeru jest książka w kulturze cyfrowej.
Deklarująca się jako technoentuzjastka dr Małgorzata Cackowska analizuje potencjał edukacyjny i rozwojowy aplikacji interaktywnych dla dzieci.
"Nowe technologie, zwłaszcza te związane z niezwykle intuicyjną, bardzo naturalną obsługą za pomocą dotyku, tak bardzo zadomowiły się w dziecięcych rękach, głowach i sercach, że trudno sobie wyobrazić możliwość uchronienia najmłodszych przed kontaktem z nimi” - pisze M. Cackowska i trudno się z nią nie zgodzić.
"Myślę, że filozofia jest absolutnie dla wszystkich. Zawsze powtarzam zdanie Diderota, że nie jest nigdy ani za wcześnie, ani za późno, by stać się filozofem" – o tym, jak zachęcać dzieci do filozofowania rozmawiamy z Michelem Piquemalem, francuskim pisarzem i nauczycielem, autorem m.in. serii „Bajki filozoficzne”.
Historyk sztuki Jacek Friedrich ocala od zapomnienia ilustrowane pocztówki, które w przeszłości były nośnikiem bardzo różnych treści. W PRL-u popularnością cieszyły się pocztówki z motywami literackimi, ilustrowali je artyści tej miary co Olga Siemaszko, Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń. O literaturze w formacie pocztówkowym poczytacie w najnowszym „Rymsie”.
Poza tym w numerze m.in. recenzje zarówno aplikacji książkowych dla dzieci, jak i godnych uwagi książek papierowych, które ukazały się w ostatnim czasie na rynku, stałe rubryki (Antykwariat, Komiks) i ilustracje młodych zdolnych Marii Dek i Patriciji Bliuj-Stodulskiej.
Kwartalnik „Ryms” kupicie na www.ryms.pl, w Empikach i dobrych księgarniach.