Warszawa

Skuteczna nauka przez zabawę

Skuteczna nauka przez zabawę

Edutainment to modny ostatnio kierunek  w edukacji, który w najprostszym tłumaczeniu oznacza naukę przez zabawę. Metody edutainment stosowane są m.in. w aplikacjach mobilnych, programach telewizyjnych, grach planszowych i komputerowych. Według światowej klasy naukowców nauczanie przez zabawę przynosi wyjątkowe efekty. Fundacja Grupy PKP realizując program Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu w głównej mierze opiera się na metodach Edutainment.

 

Naukowcy niejednokrotnie  dowiedli, że edutainment pozwala dzieciom najlepiej przyswoić wiedzę oraz, co ważne w tym procesie, wywołuje pozytywne emocje. Niestety w rzeczywistości dostęp do interaktywnych centrów nauki, skupiających metody oparte na Edutainment,  oraz wykorzystanie nowoczesnych, angażujących materiałów dydaktycznych, są w znacznym stopniu ograniczone. W polskich szkołach edutainment jest zjawiskiem spotykanym dość sporadycznie.

 

Istnieją jednak organizacje, które wspólnie ze szkołami próbują zmienić ten stan rzeczy. Przykładem jednej z nich jest Fundacja Grupy PKP, która wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i rodziców poszukujących różnorodnych form nauczania,  zorganizowała ogólnopolski program Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu. Projekt przybliża najmłodszym uczniom zasady bezpieczeństwa w otaczającym je świecie. Podczas autorskich lekcji przeprowadzonych w maju i czerwcu 2014 pierwszoklasiści wzięli udział w grach miejskich, quizach, inscenizacjach, twórczych performansach. Uczniowie poznali także zasady bezpiecznego podróżowania koleją podczas moderowanych wycieczek. Odwiedzili m.in. dworzec kolejowy i mieli okazję pojechać na klasową wyprawę pociągiem PKP Intercity. Do  dyspozycji dzieci oddana została edukacyjna gra komputerowa, której głównym bohaterem jest maskotka projektu – Beni.  - Przebieg i treść zajęć zostały dostosowane do wieku uczniów, tak aby wzbudzić ich ciekawość i zainteresowanie. Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to nie tylko „zwykłe” lekcje, to nauka przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych – zapewnia Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP.

 

 

O potrzebie takiego urozmaicenia programu dydaktycznego może świadczyć ilość szkół zainteresowanych przystąpieniem do programu – zgłosiło się o wiele więcej chętnych niż przewidzianych było miejsc w pierwszej edycji projektu. W tegorocznej, pilotażowej edycji Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu wzięły udział 84 szkoły reprezentowane przez ponad 5 000 uczniów. Wartość projektu docenili Joanna Kluzik – Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej, Maria Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka oraz Piotr Szymczak – Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich, którzy objęli program patronatami honorowymi.

 

Metody edutainment łączą wartościowy przekaz edukacyjny z elementami rozrywki. Są jednymi ze skuteczniejszych sposobów  przekazywania wiedzy i kształtowania postaw społecznych. - Podczas zabawy dzieci są beztroskie i otwarte na otaczający je świat. Nie zawsze są świadome tego, że właśnie pogłębiają swoją wiedzę lub zdobywają nowe umiejętności. I taka nauka jest właśnie autentyczna – tłumaczy prof. Marek Konopczyński, rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych PEDAGOGIUM.

 


Na popularność edutainment wpływa jego dostępność, która w dobie Internetu jest praktycznie nieograniczona. Powstaje mnóstwo edukacyjnych gier planszowych, komputerowych, a także niezliczona ilość aplikacji na smartfony, które dostępne są zarówno dla maluchów, przedszkolaków, jak i nieco starszych dzieci. Również w telewizji można znaleźć wiele kanałów, które układają program zgodnie z zasadami edutainmentem. Do tej kategorii zaliczyć można większość stacji popularno-naukowych oraz część kanałów dla dzieci. Rozkwit przeżywają też interaktywne centra nauki, takie jak stołeczne Centrum Nauki Kopernik. Tego typu instytucje obecne są już w wielu polskich miastach, zarówno tych dużych, jak i mniejszych. Łącznie jest ich kilkanaście i wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć