Z przyjemnością przedstawiamy Państwu członków Jury krakowskiego, którzy zdecydują m.in. na podstawie Waszych nieocenionych opinii o przyznaniu statuetek Złotych Słoneczników.
prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek – pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Instytucie Filologii Polskiej, kieruje Katedrą Logopedii i Zaburzeń Rozwoju. Przez 29 lat była psychologiem-logopedą w Zespole Diagnozy i Terapii, a obecnie pełni funkcję dyrektora merytorycznego w Centrum Metody Krakowskiej. Prowadzi badania naukowe obejmujące zagadnienia dotyczące problemów związanych z dysleksją, dwujęzycznością, nabywania i rozwoju systemu językowego dzieci niesłyszących, metod diagnozowania dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (autystycznych, z alalią, z afazją, z Zespołem Aspergera z porażeniem mózgowym oraz obniżeniem sprawności intelektualnej) i metod badania rozwoju funkcji poznawczych u dzieci w wieku niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym. Jest twórcą Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®, autorką serii Kocham czytać oraz wersji w języku niemieckim Ich liebe Lesen wykorzystywanej w przedszkolach, szkołach, poradniach. Jest autorką 8 książek naukowych oraz wielu artykułów, współautorką testu (SWM) do badania dzieci zagrożonych dysleksją.
Marzena Paszkot – z wykształcenia politolog, ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie obrotu nieruchomościami na Uniwersytecie Ekonomicznym. W Urzędzie Miasta Krakowa pracuje od 2003 roku, początkowo w Wydziale Spraw Administracyjnych, a następnie w Wydziale Skarbu. Jej hobby to dalekie podróże i dobra książka. Od 2011 r. pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, gdzie koordynuje program Krakowska Karta Rodzinna, Mecenas Dziecięcych Talentów oraz kampanię Kraków stawia na Rodzinę.
dr Renata Pater –doktor nauk humanistycznych; adiunkt w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; jej zainteresowania badawcze dotyczą edukacji kulturalnej, muzealnictwa, edukacji muzealnej, artystycznej, pedagogiki kultury w kontekstach edukacji międzykulturowej i turystyki kulturowej; autorka licznych artykułów, konceptualizacji i realizacji projektów edukacyjno–animacyjnych w kraju i zagranicą; współautorka Strategii Rozwoju Muzealnictwa w Polsce opracowanej przez NIMOZ (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów); od 2011 Prezes Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Oddziału Krakowskiego; miłośniczka podróży, fotografii, interaktywnych muzeów dla dzieci i młodzieży.
dr Joanna Olszewska-Gniadek – absolwentka pedagogiki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Obecnie prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami m.in. z takich przedmiotów jak: pedagogika czasu wolnego, drama w animacji czy metodyka animacji społeczno-kulturowej. Tworzy również konspekt przyszłej rozprawy habilitacyjnej, która będzie dotyczyć problematyki kształcenia artystycznego dzieci i młodzieży w kontekście współczesnej polityki edukacyjnej. Jej dorobek naukowy dotyczy teorii i praktyki wychowania młodzieży przez sztukę, a szczególnie przez teatr. Temu zagadnieniu są poświęcone jej praca magisterska i rozprawa doktorska oraz wiele artykułów opublikowanych przez znaczące wydawnictwa naukowe. Najważniejsze z nich to: Wychowanie przez teatr (w świetle badań Teatru Ludowego w Krakowie); Wychowanie przez sztukę dramy w świetle badań "Studia Improwizacji"; Animator teatralny – założenia, rzeczywistość, prognozy (w świetle badan młodzieżowych grup teatralnych na terenie Krakowa). Mama dwójki dzieci.
Agnieszka Karp-Szymańska – z wykształcenia filolog polski i menedżer kultury, absolwentka podyplomowych studiów Literatura dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Od przeszło 8 lat związana z branżą internetową, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim z tematyką dziecięcą. Współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, a także założyciel Fundacji, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz rozwoju dzieci z rejonów wsi, małych miasteczek oraz obszarów społecznie i geograficznie peryferyjnych. Od 2014 r. członek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Anna Zygmunt – redaktor CzasDzieci.pl, koordynator krakowski, koordynator akcji Słoneczniki. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Działaczka lokalna, Członek Rady Fundacji Czas Dzieci, na co dzień walczy, aby dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym miały równy dostęp do kultury. Od 2014 r. koordynator ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci. Prywatnie miłośniczka poezji, teatru i idei korespondencji sztuk.