Warszawa

Nagroda Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci i młodzieży

Nagroda Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci i młodzieży

 

Znamy już laureatów I edycji Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 grudnia w Pałacu Prezydenckim uhonorowani zostali twórcy, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla młodych odbiorców kultury w ostatnim 25-leciu.

 

"Kontakt dzieci z dobrą, piękną, wartościową sztuką to kwestia kształtowania przyszłych pokoleń Polski, kształtowania gustów, zapotrzebowania na sztukę. Chcielibyśmy, aby w każdym z dzieci, w każdym z młodych ludzi zostało coś, co stanowi ogromną wartość - wolna wyobraźnia" - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

 

Laureatką w kategorii literatura została Joanna Papuzińska, której twórczość, jak podkreśla w swoim uzasadnieniu jury "odwołuje się do tradycji, sięga po symbole (...). Szczególne miejsce w twórczości Joanny Papuzińskiej zajmują adresowane do młodego odbiorcy książki wspomnieniowe, które stanowią głębokie, przejmujące świadectwo swego czasu. W dorobku ma dziesiątki niezapomnianych wierszy, baśni i opowiadań, które fascynują kolejne pokolenia. Jest niestrudzoną popularyzatorką czytelnictwa wśród dzieci".


Nagroda w kategorii film powędrowała do reżysera Andrzeja Maleszki. "Jego filmy mówią często o ważnych problemach wieku młodzieńczego, o samotności, o trudnych czasem relacjach dzieci i dorosłych, ale także o radosnym przeżywaniu dzieciństwa. Jest twórcą ponad 30 filmów oraz wielu spektakli teatralnych, z czego wszystkie powstały na podstawie autorskich scenariuszy. Zrealizował serial +Magiczne drzewo+, którego kinowa wersja zdobyła nagrody na najważniejszych festiwalach filmów dla dzieci i młodzieży na całym świecie" - napisano w uzasadnieniu decyzji jury.


W kategorii muzyka nagrodę przyznano Andrzejowi Hundziakowi - jak uzasadniono - "jednemu z nielicznych kompozytorów współczesnych, którzy znaczną część swojej pracy twórczej poświęcili młodym odbiorcom i wykonawcom". "Jego utwory chóralne i instrumentalne pozwalają dzieciom na żywy kontakt ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Nie zapomina o nastoletnich melomanach i im zadedykował skomponowaną przed kilku laty +Fantazję dla 9 solistów+. Twórczość dla dzieci i młodzieży Andrzeja Hundziaka stanowi blisko jedną trzecią jego bogatego dorobku twórczego" - przypomnieli jurorzy.


Laureatem w kategorii sztuki plastyczne został Józef Wilkoń - twórca ilustracji, na których - jak uzasadniono - przyroda "przepełniona jest poczuciem szczęścia i majestatycznego spokoju”. „Zilustrował blisko 200 książek. Wydawnictwa, przy których współpracował przetłumaczono na ponad 20 języków".


W kategorii teatr nagroda przypadła Maciejowi Wojtyszce, którego spektakle w opinii jury odwołują się  "do spraw najistotniejszych, ważnych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych". "Maciej Wojtyszko robi przedstawienia oparte na utworach własnych i innych autorów. Do wielu spektakli stworzył też piosenki. Wymyślił słynną Brombę, która, wraz z przyjaciółmi, wnikliwie przygląda się rzeczywistości dostrzegając - jak dziecko - jej najcudowniejszy i najgłębszy wymiar" - uzasadniło jury.

 

„Nagroda Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży” ma na celu podniesienie społecznej rangi sztuki kierowanej do młodego pokolenia i podkreślenie jej znaczenia dla kształtowania wrażliwości artystycznej odbiorców kultury.

 

Kandydaci do Nagrody zgłaszani są przez narodowe instytucje: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Muzyki i Tańca, Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz członków Kapituły. W skład Kapituły I edycji Nagrody weszli: Piotr Dumała, Maciej Klimczak, Grzegorz Leszczyński, Jerzy Moszkowicz, Joanna Olech, Anna Seniuk. Kapituła rekomenduje Parze Prezydenckiej kandydatów do Nagrody.

 

Przypadająca w tym roku pierwsza edycja Nagrody ma charakter specjalny. Obejmuje 25 lat polskiej wolności, dlatego nagrodzono twórców we wszystkich pięciu kategoriach, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży w ostatnim 25-leciu. W kolejnych edycjach nagroda będzie przyznawana co roku w jednej kategorii: 2015 r. - literatura; 2016 r. - teatr; 2017 r. - sztuki plastyczne; 2018 r. - film; 2019 r. - muzyka.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć