Warszawa

Obchodzimy I Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Obchodzimy I Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2014 roku po raz pierwszy będzie obchodzony Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

 

Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia święta, które przypada w 25 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – Konwencji o Prawach Dziecka, nazywanej Światową Konstytucją Praw Dziecka.

 

Z tej okazji Wydawnictwo Szkolne PWN wspólnie z Komitetem Ochrony Praw Dziecka pragnie przyłączyć się do obchodów święta, jak również propagowania idei praw dziecka. Chcielibyśmy przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat zarówno istnienia Konwencji o Prawach Dziecka, jak i ustanowienia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka wśród dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców, a także instytucji i urzędów, które w swojej działalności powinny kierować się dobrem dzieci – deklaruje Dorota Twarowska, Prezes Wydawnictwa Szkolnego PWN.

 

Skierowaliśmy akcję informacyjną do nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzimy szkolenia dla nauczycieli, związane z poprawą komunikacji w szkole między uczniami i nauczycielami a także w relacjach uczeń-uczeń, uczymy technik radzenia sobie z agresją. Chcemy podkreślić znaczenie rozmów z dziećmi, uświadamianie im, że posiadają swoje prawa i mogą z nich korzystać.

 

Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana powszechnie Światową Konstytucją Praw Dziecka, obowiązuje w niemal wszystkich państwach na świecie. Dokument składa się z preambuły i 54 artykułów, w których zostały spisane wszystkie prawa, przysługujące każdemu dziecku do ukończenia 18 roku życia. Do podstawowych praw dziecka należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do edukacji i godziwych warunków życia.

 

Polska miała duży wkład w powstanie Konwencji – była jej inicjatorem, przedkładając w 1978 roku Komisji Praw Człowieka ONZ projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia Komitet Praw Dziecka - organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały.

 

W Polsce, w 1981 roku powstała ogólnopolska organizacja pożytku publicznego, Komitet Ochrony Praw Dziecka, działająca aktywnie na rzecz dzieci, ich rodziców i opiekunów. Cieszymy się z ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka -mówi Mirosława Kątna, Przewodnicząca KOPD – liczymy, że uświadomi to rodzicom, opiekunom, a przede wszystkim dzieciom, że mają swoje prawa i powinny wiedzieć, że mogą z nich korzystać.

 

Konwencja o Prawach Dziecka dotyczy również praw uczniów. Wzrosła świadomość dzieci dotycząca ich praw jako uczniów – spostrzega Agata Jarzyna, psycholog, mediator  KOPD – Nastolatki wiedzą, że mają prawo do życia bez przemocy. Umieją coraz lepiej radzić sobie z przemocą emocjonalną, rozumieją swoją rolę w grupie, nie boją się zapytać czy nauczyciel miał rację stawiając im złą ocenę.

 

Co może zrobić uczeń kiedy jego prawa nie są przestrzegane? Najlepiej jeśli konflikt rozwiązywany jest na terenie szkoły. Jeśli zawiedzie wychowawca, samorząd szkolny, rodzice, warto interweniować dalej. Uczeń może zwrócić się m.in. do Kuratorium Oświaty, do Biura Rzecznika Praw Dziecka, do Pełnomocnika Rządu ds. Rodziny, a także do organizacji pozarządowych, takich jak Komitet Ochrony Praw Dziecka.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć