Warszawa

Siostry Wampirki

Siostry Wampirki

Najlepszy film dla dzieci na MFF w Sztokholmie 2013
Najlepszy film dla dzieci na MFF KIDS w Toronto 2012

 


Pewnego pięknego letniego dnia do domu na spokojnych przedmieściach Bindburga wprowadzają się nowi sąsiedzi – państwo Tepes z 12-letnimi bliźniaczkami: Silvanią i Dakarią. Matka wygląda całkiem normalnie, ale pozostała trójka jest blada i dziwacznie ubrana. Tepesowie od razu wzbudzają podejrzenia mieszkającego obok Dirka von Kombasta. Nie bez powodu – wkrótce okazuje się, że ojciec i dziewczynki to wampiry – i tylko matka, Elvira, jest człowiekiem. Przez dwanaście lat cała rodzina mieszkała w Transylwanii, ale teraz, za namową matki, postanowiła osiedlić się w Niemczech…

 

Pełen przygód film Wolfganga Groosa o przygodach Silvanii i Dakarii w świecie ludzi był wielkim hitem w niemieckich kinach, podbił też serca młodej publiczności na kilku międzynarodowych festiwalach filmowych. „Siostry wampirki” są adaptacją bestsellerowej serii książek dla dzieci Franziski Gehm pod tym samym tytułem, przetłumaczonej dotąd na 18 języków.

 

Polski zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Bmx9G-d8EqI

 


 


Film „Siostry wampirki” powstał na podstawie bestsellerowej serii książek dla dzieci, której autorką jest Franziska Gehm. W Niemczech Gehm jest porównywana do J.K. Rowling – słynnej autorki „Harry’ego Pottera”. Obecnie powstaje już dziesiąta część przygód wampirzych bliźniaczek. W Niemczech książki cyklu sprzedały się w ponad 400 000 egzemplarzy, a trwająca od kilku lat moda na wampiry sprawiła, że seria o Silvanii i Dace została przetłumaczona na 18 języków. W Polsce również ma oddane grono wielbicieli, zarówno wśród dzieci od lat siedmiu wzwyż, jak i ich rodziców.

 

Na Kolejnej stronie znajdziecie wywiady z odtwórcami głównych ról oraz reżyserem.

 

 

 

Rozmowa z Martą Martin (Silvania):

 

Czy znałaś „Siostry wampirki”, zanim dostałaś rolę?
Tak, przeczytałem pierwszą książkę kilka lat temu i od tego czasu mam całą serię na półce. Kiedy dostałam rolę, byłam naprawdę podekscytowana!

 

Co najbardziej lubisz w Silvanii?
Jej dziwne ubrania, które najwyraźniej jej odpowiadają i to, że ona nie zmienia się tylko dlatego, że ktoś tego wymaga... I po prostu jej inność... Fajnie jest grać kogoś tak ciekawego!


Co podoba ci się najbardziej w tej aktorskiej zabawie?
Że można być kimś zupełnie innym. Na przykład, przez cały film noszę odlotowe ciuchy – to nie są zwykle sukienki czy spódnice, jakie wkładam na co dzień. No i moje włosy! Myślę, że są wspaniałe!

 

Jak myślisz, co będzie dalej z „Siostrami wampirkami”?
Mam nadzieję i wierzę, że film odniesie sukces, bo jest po prostu zabawny, ekscytujący i ma charakter. Chciałabym zagrać w kolejnej części, bo praca na planie była wspaniała i chcę nadal grać Silvanię; chcę żeby siostry przeżyły jeszcze niejedną przygodę. Mam nadzieję, że widzom spodoba się ich historia!
Źródło: www.die-vampirschwestern.deRozmowa z Laurą Rogé (Dakaria):

 

Czy znałaś „Siostry wampirski”, zanim dostałaś rolę?
Nie, dopiero podczas kręcenia przeczytałam trzy pierwsze części serii.

 

Czy uważasz, że masz wiele wspólnego z Dakarią?
Nie, raczej nie, no chyba tylko to, że i Daka, i ja jesteśmy trochę szalone!


Jaka jest Twoja ulubiona scena w filmie?
Nie mam konkretnej ulubionej sceny, każda scena była ciekawa – niektóre były bardzo zabawne, niektóre smutne – ale fajnie było pracować na planie.

 

Jaką jeszcze rolę chciałabyś zagrać?
Jakąś bardzo śmieszną!

 

Jak myślisz, co będzie dalej z „Siostrami wampirkami”?
Mam nadzieję, że zrobimy następną część, ale... na razie nie mogę nic powiedzieć…
Źródło: www.die-vampirschwestern.de


Rozmowa z reżyserem Wolfgangiem Groosem:

 

Pod koniec listopada był pan z „Siostrami“  na Festiwalu Filmowym w Lünen. Publiczność przyznała pańskiemu filmowi nagrodę dla najlepszego filmu – Rakietę. Co oznacza dla pana ta nagroda?
To dla mnie wielkie wyróżnienie! Potwierdzenie, że to, co robię, ma sens. To w końcu nagroda publiczności! Na pokazie było obecnych mnóstwo dzieci, ale również wielu dorosłych – i okazało się, że wszyscy bawili się znakomicie. A to cieszy.

 

„Siostry wampirki“ są adaptacją słynnej serii książek dla dzieci. Jak blisko fabuła filmu trzyma się książek?
Podeszliśmy do adaptacji dość wiernie. Połączyliśmy w filmie przygody bohaterek z trzech pierwszych książek. Na pewno nie zmieniliśmy cech charakteru głównych postaci. Ale ofiary były potrzebne, np. Laura Roge (która gra Dakarię) do roli musiała obciąć włosy.  Fani książek odnajdą w naszym filmie wiele wątków, znanych z ulubionej serii.

 

Wyreżyserował pan m.in. „Krokodyli z przedmieścia 3“ i „Rudi – the racing Pig“, a teraz „Siostry wampirki“. Jaki jest według pana przepis na dobry film dla dzieci?
Trzeba traktować dzieci poważnie. Nie można ich oszukiwać ani traktować jak głupków. Często w filmach grozi się im palcem, albo – przeciwnie – pokazuje świat tylko w różowych barwach. Żaden z tych sposobów nie wydaje mi się właściwy, bo dzieci są bystrymi obserwatorami codzienności.

 

Proszę dokończyć następujące zdanie: „Siostry wampirki“ to film dla całej rodziny, ponieważ jest...
Hmm... ekscytujący, emocjonujący i zabawny – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Film mówi o tym, żeby być sobą, bo tylko to gwarantuje dobre życie – powinien więc trafić i do małych, i do dużych widzów. Nie możemy przecież myśleć, że będziemy szczęśliwi tylko będąc modelką, gwiazdą filmową lub piłkarzem. To bzdura!


Czy będzie kontynuacja „Sióstr wampirek“?
Trzeba uczciwie powiedzieć, że to zależy od sukcesu filmu. Pomysł już mamy. Jeśli film podbije serca widzów, druga część będzie prawdopodobnie kręcona w lecie 2013 roku.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć