Malowanie jajek to nieodłączna tradycja związana ze świętami wielkanocnymi. Zachęcamy dzieci i ich rodziców do przygotowania pisanek w zgodzie z naturą. Można do tego wykorzystać warzywa, owoce czy przyprawy, rezygnując ze sztucznych barwników. Dzięki temu nie zmarnujemy jajek tylko na farbowanie, bo będą one całkowicie jadalne.
Do barwienia jajek polecamy przede wszystkim jajka białe, najlepiej od kury zielononóżki. Zaletą ich jest mniejsza zawartość cholesterolu niż w jajach od kur innych odmian. Ponadto rasa ta nie nadaje się do chowu stadnego, a co za tym idzie często jest hodowana na wolnym wybiegu, a nie w klatkach.
Poniżej podajemy kilka sprawdzonych sposobów na uzyskanie określonych kolorów naturalnych barwników i podpowiadamy, jak uzyskać na pisankach fantazyjne wzory.
Kolor brązowy
Obierz ok. 6 dużych cebul z łupinek i wrzuć je do garnka. Zalej 2 szklankami wody i gotuj przez 15 minut. Dodaj 3 łyżeczki octu winnego, a następnie włóż jajka i gotuj je w kolorowym wywarze 10 minut. Uzyskasz piękny brązowy kolor pisanek.
Drugi sposób na nieco inny odcień brązu to wywar kawowy. Wystarczy dodać 1 łyżkę octu do 1 szklanki bardzo mocnej kawy i pozostawić aż jajko nabierze koloru.
Kolor żółty
Zagotuj wodę i do 1 szklanki wrzącej wody dodaj 2 łyżki kurkumy, a następnie 2 łyżeczki białego octu. W takim wywarze zanurz jajka i pozostaw w lodówce na 24 godziny.
Kolor ciemnoróżowy
Średnich rozmiarów buraka pokrój na kawałki i zalej 4 szklankami wrzącej wody. Dodaj 2 łyżki octu winnego i ostudź całość do temperatury pokojowej. Odcedź buraki i zanurz jajka na 24 godz., przechowując wywar w lodówce.
Wzory i wzorki na pisankach
Wybierz elementy dekoracyjne: listki natki pietruszki, gałązki koperku, małe listki z drzew, płatki kwiatów. Starą pończochę potnij na kawałki. Przyłóż wybrany element na jajko i przytrzymując go naciągnij kawałek pończochy tak, aby dekoracja dokładnie przylegała do jajka i nie przesuwała się. Zawiąż ciasno pończochę na jednym lub w razie potrzeby dwóch końcach. Możesz wykorzystać do tego gumki recepturki lub zrobić supełki. Tak przygotowane jajka włóż do kolorowego wywaru i postępuj jak wyżej. Po przestudzeniu ostrożnie zdejmij pończochę. Uzyskasz oryginalne botaniczne pisanki.
Innym sposobem na uzyskanie ciekawych wzorów jest naklejenie na jajka małych naklejek, np. serduszek czy kółeczek lub też nakładanie gumek i w takiej postaci farbowanie. Po ostudzeniu usuwamy naklejki lub gumki. Zobaczymy, że w tych miejscach jajka pozostaną niezabarwione tworząc ładne wzory.
Magdalena Imielińska
Akademia Młodego Kucharza – szkoła gotowania dla dzieci i młodzieży
(www.akademiamlodegokucharza.pl)