Dzisiejsze misie kojarzą się głównie z dziecięcymi zabawkami, ale czy wiecie, że na początku XX wieku Pluszowy Miś, czyli Teddy Bear był symbolem zakochanych? Zwyczaj ten był najbardziej rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych - i trudno się dziwić, gdyż tam właśnie narodził się Teddy Bear, którego nazwa pochodzi od imienia Prezydenta USA Theodora Roosvelta.
Pierwsze Pluszowe Misie produkowane były ręcznie z naturalnych materiałów (futro z moheru lub owczej wełny, środek z trocin, oczy z guzików lub szklanych kulek, nos i stopy z łat z naturalnej skóry); początkowo wszystkie misie miały ruchome łapy i można je było regulować na wiele sposobów – mogły stać lub siedzieć.
W czasie I wojny światowej Pluszowy Miś był najbardziej popularnym prezentem zakochanej dziewczyny dla idącego na wojnę chłopaka. Przez cały czas nosił on w plecaku swojego Misia i Miś podróżował z nim przez całą wojnę, aż do powrotu do ukochanej. Zachowały się zdjęcia ze szpitali wojskowych, gdzie Miś siedział obok swojego opiekuna, chociaż niestety zdarzały się wypadki, że Misie znajdowano na polu walk przy zabitych żołnierzach. Po jednym z desantów wojsk amerykańskich w Europie, na plaży znaleziono przy poległych żołnierzach prawie 300 Pluszowych Misiów.
Misie bardzo często wykorzystywano przy produkcji starych kart pocztowych lub komiksów, ponieważ za pomocą sympatycznego Misia było prościej wyrazić swoje uczucia. W Polskim Muzeum Misiów w Zakopanem znajduje się kolekcja starych kart pocztowych z lat 1905-1920 właśnie z Zakochanymi Misiami.
I do dzisiaj Pluszowy Miś jest jednym z symbolicznych prezentów dla zakochanych.
tekst i zdjęcia: Muzeum Misiów w Zakopanem