Warszawa

Praca domowa w przyjemność: 10 wskazówek dla rodziców

 

Dzieci osiągają większy sukces w szkole, gdy rodzice aktywnie interesują się ich pracą domową — pokazuje to dzieciom, że to, co robią, jest ważne. Czasem okazuje się jednak, że praca domowa przytłacza dzieci i zabiera im bardzo dużo czasu — ślęczenie nad książkami po aktywnym dniu w szkole może okazać się naprawdę trudnym zadaniem. Właśnie dlatego w ostatnim czasie młodzież coraz częściej korzysta z pomocy popularnych stron, które pomagają im przygotować pracę domową.

 

Jednym z takich serwisów jest Studybay. Z jego usług korzystają uczniowie i studenci z całego świata. To platforma, na której znajdziesz nie tylko nauczycieli z Polski, ale także z wielu innych krajów. Studybay zebrało już wiele pozytywnych opinii, a oto jedna z nich:

 

“I have a lot of lessons, and I don't really have enough time to finish all the tasks. Sometimes I even need to write 5 articles in one day, which is why I was looking for a service that could help me. My friend sent me a link to Studybay, and I instantly fell in love with it. Anytime I need help, it will do my homework for me. It's not a simple online service for children; on this website, I found a professor of economics for teens, which is a subject I struggle with.”

 

Otrzymanie gotowych odpowiedzi ze Studybay z pewnością ułatwi życie rodzicom oraz dzieciom, które mogą nie zawsze zrozumieć tematu w szkole. 

Oprócz tego istnieją metody, dzięki którym ukochany syn lub córka może pozytywnie podejść do nauki oraz odrabiania pracy domowej. Bez względu na to, czy twoje dziecko musi powtórzyć pisownię, zapamiętać tabliczkę mnożenia czy przygotować się do ważnego egzaminu, nasze wskazówki mogą pomóc wyeliminować „pracę” z pracy domowej.

 

 

Spraw, by dzieci czuły się komfortowo

 

Przede wszystkim, dzieci odrabiające zadania domowe oraz uczące się na sprawdziany powinny czuć się komfortowo i łączyć te aktywności z czymś pozytywnym. Każdy rodzic powinien wiedzieć, w jakim środowisku dziecko czuje się komfortowo i zapewnić mu to podczas nauki. 

 

Zamiast wciąż przypominać dzieciom o odrabianiu zadań domowych, co zazwyczaj kończy się buntem, można na przykład, na spokojnie porozmawiać z dziećmi i zapytać im, kiedy wolą odrabiać pracę domową oraz, w jaki sposób najlepiej im się uczy. 

 

Nie zapominaj o przerwach

 

Jest to zupełnie normalne, że większość dzieci nie będzie w stanie zrobić wszystkich zadań domowych w jednym ciągu. Upewnij się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo przerw w nauce, aby na przykład mogło coś zjeść, pograć w ulubione gry lub pobawić się z kolegą. 

 

Zaletą takiego systemu jest to, że dzieci traktują przerwy jako nagrodę za ukończenie zadań, co motywuje je do dalszej nauki. Poza tym przerwy pozwalają im odpocząć, dzięki czemu dzieci wracają do nauki pełne energii.

 

 

Upewnij się, że Twoje dziecko nie jest głodne

 

Niektórzy uważają, że czas skupienia dziecka to jego wiek pomnożony przez trzy lub cztery minuty. Oznacza to, że siedmioletnie dziecko może skupić się na jednym zadaniu przez około 22 minuty. Wiadomo jednak, że skupienie się na nauce po całym dniu zajęć będzie jeszcze trudniejsze. W takiej sytuacji warto zadbać o to, aby dzieci nic nie rozpraszało. Można się domyślić, że głodne dzieci z pewnością nie skupią się na zadaniach, dopóki nie zjedzą czegoś pożywnego. Zadbaj o to, aby przed nauką zjadły zdrową i pyszną przekąskę, na przykład:

 

  • popcorn;

  • plastry jabłka;

  • banany;

  • krakersy z masłem orzechowym;

  • kanapki.

 

Dawaj nagrody za wykonanie zadań

 

Dawanie nagród za wykonanie pracy domowej lub innych zadań może skutecznie nauczyć dzieci wykonywać zadania szybko i dobrze. Nagrody nie muszą być duże — może to być na przykład dodatkowy czas na obejrzenie swoich ulubionych kreskówek czy na ulubione gry, mała zabawka lub dodatkowa przekąska. Jakiekolwiek nagrody wybierzesz, upewnij się, że są odpowiednie do wieku i odpowiadają trudności zadania.

 

Możesz również opracować harmonogram nagród w zależności od czasu spędzonego na danym zadaniu, aby zmotywować dzieci do nauki i odrabiania zadań domowych. Kluczem jest jednak koncentracja na jakości, a nie na ilości, aby wpajać zdrowe nawyki u dzieci.

 

Zaprojektuj niesamowitą przestrzeń do nauki

 

Pomyśl o ciekawym designie pokoju, w którym Twoje dzieci odrabiają zadania domowe, aby zwiększyć ich efektywność i kreatywność. Udostępnij im narzędzia i materiały, takie jak kolorowe zeszyty, długopisy, zakreślacze i karteczki samoprzylepne, aby uatrakcyjnić naukę.

 

 

Dobrym pomysłem jest też zaproponowanie dzieciom korzystanie z kalendarzy, tablic, kredy, tablic korkowych lub z papieru i taśmy, aby pomóc im w ciekawy sposób zaplanować swoje zadania i naukę. Możesz również ciekawie udekorować pokój dziecka. Powieszenie na ścianie motywujących zdjęć oraz cytatów w widocznym miejscu może stale przypominać dziecku o jego celach. 

 

Włącz muzykę

 

Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrana muzyka pomaga skupić się na pracy, więc możesz w ten sposób pomóc dziecku być bardziej produktywnym oraz skoncentrowanym. 

 

Puść delikatną muzykę, gdy dziecko odrabia swoje zadania domowe — pomoże to stworzyć do tego odpowiednią atmosferę. Z kolei muzyka pełna energii zmotywuje dziecko i pozytywnie nastawi je do odrabiania zadań.

 

Zadania domowe jako gra

 

Nauka nie zawsze musi być traktowana poważnie. Okazuje się, że dzieciom będzie się o wiele łatwiej skupić na zadaniach domowych, jeśli będą traktowały je jak zabawę. Spróbuj wymyślić zabawne wyzwania matematyczne, które pomogą dzieciom rozwijać umiejętności poznawcze, co sprawi, że dzieci będą do nich podchodzić jak do zabawy i będą mimowolnie się uczyć. W rezultacie nie tylko będą przygotowane na sprawdzian, ale też będą z tego czerpać przyjemność.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak połączyć zabawę i naukę:

 

  • Używaj małych zabawek lub przysmaków do rozwiązywania zadań matematycznych.

  • Proś dzieci, aby powtarzały pisownię, używając magnesów z alfabetem na lodówce.

  • Zachęcaj do pisania odpowiedzi na tablicy.

 

Używaj aplikacji edukacyjnych

 

Aplikacje edukacyjne mogą być naprawdę pomocne, jeśli Twoje dziecko ma problem z rozumieniem jakichkolwiek zadań domowych. W takich aplikacjach znajduje się wiele gier i przykładów wizualnych, które pomagają nie tylko lepiej zrozumieć skomplikowane terminy, ale także sprawiają, że nauka staje się przyjemniejsza. 

 

 

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, możesz porozmawiać z nauczycielem swojego dziecka i poprosić go o polecane aplikacje. Z kolei ten artykuł pomoże Ci wybrać interesujące aplikacje edukacyjne dla Twoich dzieci.

 

Utwórz grupę naukową

 

Kolejnym sposobem na to, aby zadania domowe nie sprawiały problemu, jest utworzenie grupy naukowej. Zaproś kolegów i koleżanki z klasy Twojego dziecka — w grupie można łatwiej zapoznawać się z trudnymi terminami i pomagać sobie nawzajem w rozwiązywaniu zadań domowych. Istnieje wiele korzyści płynących z nauki w grupie, w tym:

 

  • dzielenie wspólnych celów;

  • wykorzystywanie silnych stron każdego uczestnika grupy;

  • odpowiedzialność nie tylko za siebie.

 

Jeśli masz małe dzieci, pomagaj im podczas nauki w grupie. W przypadku starszych dzieci raczej nie będziesz musiał się aż tak angażować.

 

Zmieniaj otoczenie

 

Dzieci spędzają prawie cały dzień wewnątrz, siedząc przy biurku. Zmiana otoczenia może wprowadzić trochę różnorodności. Poszukaj miejsce, które będzie nie tylko wygodne, ale przede wszystkim mało rozpraszające. 

 

Świeże powietrze może pomóc poprawić koncentrację i zwiększyć produktywność dziecka, a w czasie przerw dziecko może zagrać w grę lub pobiegać po podwórku, co może być dodatkową zachętą do nauki.

 

Źródła

  1. Adele Faber, Elaine Mazlish. “Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”.

  2. Maria Montessori. “Domy dziecięce (le case dei bambini): metoda pedagogji naukowej, stosowana w wychowaniu najmłodszych dzieci”.

  3. Juljusz Ippoldt. “Jak nasze dzieci mają się uczyć w domu? Wskazówki dla Rodziców”.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć