Warszawa

10 przykazań dobrego taty

10 przykazań dobrego taty

Rola taty w życiu dziecka jest nieoceniona.  Tata, który daje poczucie bezpieczeństwa, taki, do którego się biegnie z zadrapanym kolanem, tata pokazujący świat to jednocześnie radosne i otwarte dziecko, które w przyszłości odważnie sięgać będzie po swoje marzenia. Oto 10 przykazań dobrego taty:

 

1. Jak najczęściej okazuj uczucia 

 

Mów dziecku, że je kochasz, przytulaj. Im częściej tym lepiej - w tej kwestii nie można przesadzić.

 

 

2. Przepraszaj za błędy 

 

Błędy zdarzają się każdemu, jednak umiejętność przyznania się do nich, powiedzenia słowa przepraszam to cenna życiowa lekcja dla Was obojga.

 

 

3. Dawaj dobry przykład

 

Wychowuje się przez przykład. Wszystko, co robisz, mówisz, jak traktujesz innych ludzi znajdzie odzwierciedlenie w postawie Twojego dziecka.

 

 

4. Słuchaj, co mówi Twoje dziecko

 

Mimo, że czasem trudno się skupić, kiedy jest się zmęczonym po pracy, z mnóstwem kłębiących się myśli w głowie, warto słuchać.

 

 

5. Stwórzcie z dzieckiem swoje własne rytuały

 

Może wspólne czytanie książek detektywistycznych w piątkowy wieczór, albo niedzielne smażenie naleśników na śniadanie - rodzinne rytuały  są dla dziecka niezwykle ważne, dają poczucie bezpieczeństwa i przynależności do rodziny.

 

 

6. Dbaj o relację ze swoją partnerką

 

To w rodzinie dziecko "wszystkiego" się uczy. Relacja między rodzicami ma ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa i rozwoju dziecka. Od rodziców ma szansę nauczyć się, czym jest szacunek do drugiego człowieka.

 

 

7. Pozwól sobie na wygłupy

 

Z tatą można sobie pozwolić na więcej - na szalone zabawy, ekstremalne sporty itd. Tata, który potrafi się z siebie śmiać i ma dystans do sobie to zdrowy obraz własnej osoby u dziecka.

 

8. Rozmawiaj

 

Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem - zbudujesz dzięki temu zaufanie, które procentować będzie przez całe życie.

 

9. Pokaż dziecku świat

 

Jest tyle miejsc do pokazania, historii do opowiedzenia. Niech Twoje dziecko je zobaczy i usłyszy.

 

10. Odłóż telefon

 

Pograj z dzieckiem w gry planszowe, poczytaj mu, idźcie na spacer, pograjcie w piłkę. Wspólnie spędzony czas to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możesz mu podarować.

 

 

Zobacz też:

 

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć