Warszawa

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia - dlaczego miś jest ważny dla malucha?

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia - dlaczego miś jest ważny dla malucha?

Uspokajają, gdy maluch czuje się smutny. Pomagają zasnąć i niekiedy towarzyszą w pierwszych dniach w przedszkolu. Pluszowe misie to maskotki, które od prawie 120 lat, są jedną z popularniejszych zabawek dziecięcych. O ogromnej randze kulturowej tej przytulanki świadczy chociażby fakt, że 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

 

Nie tylko pluszowa maskotka – dlaczego dziecko potrzebuje misia?

 

 

Pluszowy miś nie jest tylko maskotką. To znacznie ważniejsza postać w życiu dziecka: może być powiernikiem sekretów, pocieszeniem, gdy maluch boi się zasnąć, towarzyszem pierwszych wypraw do przedszkola. Sprawia, że dziecko nie czuje się tak samotne i pomaga w łagodzeniu lęków.

 

Do ciekawych wniosków doszli psychologowie, którzy na łamach „Journal of Consulting and Clinical Psychology” w 2000 roku wskazali, że pluszowe misie łagodzą stres u dziecka podczas wizyty u lekarza albo w trakcie pobierania krwi. Miś pozwala czuć się bezpiecznie bez obecności rodzica, dlatego psychoanalityk Donald Winnicott nazwał go „obiektem przejściowym”. Miś przypomina, że chwilowe rozstanie z mamą lub innym najważniejszym opiekunem w życiu, nie oznacza natychmiast zerwania więzi.

 

Maluchy często zwracają się do misia np. słowami: „Nie bój się misiu”, „przytulę cię misiu” - tym samym przerzucają swoje obawy na zabawkę, a same są w pozycji tego silniejszego. Co ciekawe, dziecko ćwiczy na misiu interakcje społeczne – rozmawia z nim, opiekuje się, wyraża względem niego emocje.

 

Badania Uniwersytetu Wisconsin wskazują, że 6 na 10 dzieci do trzeciego roku życia wykazuje silne przywiązanie do jednego przedmiotu. Bardzo często może to być właśnie pluszowy miś. Maskotka jest więc niezbędna do tego, by budować u kilkulatka poczucie bezpieczeństwa.

 

 

Skąd wzięły się misie pluszowe?

 

Nawet najstarsi nie pamiętają czasów bez starego, poczciwego misia. Maskotka ma już prawie 120 lat i wychowały się na niej całe pokolenia. Powstanie tego pluszaka wiąże się z niezwykłą historią. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodor Roosvelt wybrał się na polowanie, gdzie postrzelono małego niedźwiadka. Maluch został uwolniony, co zwróciło uwagę waszyngtońskiej prasy, która stworzyła komiks ilustrujący całe wydarzenie. Niedługo potem jeden z czytelników zainspirowany historią zrobił zabawkę – pluszowego misia, którego nazwał na cześć prezydenta imieniem "Teddy Bear".

 

Istnieje także druga historia narodzin ukochanej zabawki maluchów. Mniej więcej w tym samym czasie, Margarete Steiff zajmowała się szyciem pluszowych zwierzątek. Siostrzeniec kobiety wpadł na pomysł, by założyć firmę, która będzie produkować takie zabawki. W 1903 r. szyte misie wystawiono na targach w Lipsku, gdzie zainteresowały Amerykanów.

 

Najsłynniejszy miś świata

 

Misie są obecne nie tylko w formie maskotek, ale to także bohaterowie bajek dla dzieci. Maluchy mogą poznać je poprzez lekturę czy obejrzenie kreskówki albo animacji z ich udziałem. W Polsce starsza publiczność zna Misia Uszatka, co „klapnięte uszko ma”. „Misia Uszatka” emitowano także w 20 innych krajach, m.in. w Słowenii, Japonii, Holandii (Niderlandach) czy Portugalii. Bohater towarzyszył wielu pokoleniom dzieci, które mogły śledzić jego losy oglądając Wieczorynki.

 

„Przygody Misia Coralgola” to historia znana w wielu zakątkach globu, zwłaszcza w Polsce, Francji, USA, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie. Miś Coralgol to postać, którą stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. Serial lalkowy z udziałem tej postaci powstał w wytwórni Se-ma-for w Łodzi.

 

Maskotka może być prawdziwą inspiracją do pisania, a świadczy o tym chociażby historia Michaela Bonda. W Wigilię 1956 roku kupił maskotkę, która samotnie siedziała na półce sklepu z zabawkami. Mężczyźnie żal zrobiło się misia, więc podjął decyzję, by podarować go żonie. Michael Bond postanowił opisać losy swojej maskotki. Dziś Miś Paddington, bo to on jest postacią wymyśloną przez autora, to najprawdopodobniej najsłynniejszy miś świata.

 

 

Od 2002 roku, czyli w setną rocznicę urodzin misia, obchodzimy 25 listopada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Czy Wasze pociechy już wybrały imię dla swojej przytulanki?

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć