Warszawa

Jak wierszyki rozwijają dzieci?

Jak wierszyki rozwijają dzieci?

Czytanie rozwija ludzi. Sięgając po książki rozwijamy wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie oraz zyskujemy nową wiedzę. Dlatego warto zachęcić dzieci do czytania. Dla najmłodszych, czytanie ma jeszcze kilka dodatkowych korzyści.

 

Wiersze a dzieci

 

Warto zaznaczyć rolę, jaką mogą odgrywać wiersze w rozwoju dzieci. Zostało udowodnione, że maluchy mające kontakt z tą formą literacką, zyskują wiele nowych umiejętności. Jest wiele rodzajów wierszy, idealnych na każdy nastrój dziecka - są utwory pełne humoru, relaksacyjne czy na dobranoc. Znajdą się nawet odpowiednie wierszyki dla dzieci z problemami logopedycznymi.

 

Jakie korzyści płyną z czytania dzieciom wierszy?

 

Wspomaganie pamięci, kompetencji językowych oraz wzbogacenie słownictwa

Powtarzalne i rymujące się wyrazy, są łatwo zapamiętywane przez dzieci. Przez własne rymy i rytm, wiersze rozwijają kompetencje językowe najmłodszych. Maluchy poznają nowe wyrazy, czym poszerzają swój zasób słownictwa. Przy okazji, ćwiczona jest ich pamięć, co wpłynie pozytywnie na dalszą edukację - łatwiej będzie im się uczyć nowych zagadnień. Będą też miały miłe skojarzenia ze słowem pisanym.

 

Nauka słowotwórstwa

 

Przy poznawaniu nowych wierszy i słów, dzieci często wymyślają własne wyrazy. Chociaż z początku taka zabawa może wydawać się nieznacząca dla rozwoju maluchów, słowotwórstwo pozwala im uczyć się, jakie są mechanizmy języka i jak działają.

 

Początki z muzyką

 

Wiersze pokazują dzieciom, że język to zestawienie dźwięków. Można łączyć różne słowa w taki sposób, aby wychodziła melodia. Ułatwi to dalszą naukę akcentowania wyrazów i intonacji.

 

Zabawa i nauka

 

Każdy z nas może sobie przypomnieć, jaką radość czerpał z mówienia różnych wierszyków. Są one często napisane w sposób zabawny, co dostarczy dzieciom rozrywki. Maluchy uwielbiają zabawę i śmiech, a będąc w dobrym nastroju, łatwiej będą przyswajać nowe informacje.

 

Wiersze są krótkie

 

Wiersze dla dzieci są często krótkie, a więc nie trzeba poświęcać na nie wiele czasu. Gdy rodzicom trafi się męczący dzień w pracy, wierszyk pomoże uniknąć czytania długiej bajki. Jest to też dobre rozwiązanie w przypadku niecierpliwych dzieci.

 

Jakie wiersze czytać dzieciom?

 

Jest wiele autorów, którzy z pasją tworzą nową poezję dla najmłodszych. Są to osoby z wiedzą na temat dzieci. Mają świadomość, że utwory powinni konstruować w prosty sposób, aby nie było problemu z ich zrozumieniem. Warto wspomnień o tym, że trzeba dobierać wiersze i bajki do czytania adekwatnie do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Jeśli nie zadba się o tą kwestię, można zmarnować potencjał kryjący się w poezji. Co więcej, można tym zniechęcić maluchy do dalszego czytania i interesowania się słowem pisanym.

 

Jan Brzechwa 

 

Z wierszami dla dzieci bardzo często kojarzy się Jan Brzechwa. Chyba większość Polaków, uczyła się w dzieciństwie jego wierszy 'Leń', 'Na straganie' czy 'Kaczka dziwaczka'. Jego utwory czyta się bardzo łatwo i przyjemnie - dlatego jest idealny dla dzieci. Do tego w wierszach Brzechwy można znaleźć wiele wartościowej treści, która pouczy maluchy i pokaże prawidłowe postawy. Jego poezja jest również bogata w nazwy zwierząt czy warzyw, co pozwoli dzieciom na poznanie nowych słów.

 

Julian Tuwim

 

Poezja Juliana Tuwima jest na tak samo wysokim poziomie, jak Jana Brzechwy. Również tak samo dobrze ją znamy - chociażby utwór 'Lokomotywa', który ma w sobie mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Tuwim tworzył wiersze w humorystyczny sposób, często z drugim dnem. Wykorzystując jego poezję, można nauczyć dziecko zauważać ukryte przesłania czy morały oraz zapoznać z onomatopejami. Tuwim swoimi wierszami do tej pory rozbawia dzieci i ukazuje ludzkie cechy, np. poprzez wiersz "Okulary" ze znanym wszystkim bohaterem - Panem Hilarym.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć