Warszawa

Parenting - jak zbudować więź z dzieckiem?

Parenting - jak zbudować więź z dzieckiem?

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka – są z nim od pierwszej chwili życia, wspierają podczas stawiania pierwszych kroków i kibicują na każdym etapie dojrzewania. Chcesz zadbać o swoje relacje z maluchem? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek na temat odpowiedzialnego, świadomego i pozytywnego rodzicielstwa oraz pomysły na wzmocnienie więzi z dzieckiem.

 

Na czym polega odpowiedzialne rodzicielstwo?

 

Zacznijmy od sprawdzenia, na czym polega odpowiedzialne rodzicielstwo. Jak się okazuje, jest ono ściśle związane z naukami kościoła oraz obejmuje, jak sama nazwa wskazuje, branie odpowiedzialności za różne aspekty życia i wychowania dziecka. Wśród nich można wyróżnić między innymi jego wychowanie, zdrowie, wiedzę, wykształcenie oraz duchowy rozwój. Mówiąc najkrócej, odpowiedzialne rodzicielstwo polega na pełnieniu najważniejszych funkcji rodzicielskich związanych z powołaniem, czyli byciu mamą i tatą.

 

Mówiąc o odpowiedzialnym rodzicielstwu, warto wspomnieć, że obejmuje ono także przygotowanie dziecka do pełnienia roli zarówno w swojej rodzinie, jak i przyszłym małżeństwie. Pojęcie to odnosi się również bezpośrednio do planowania potomstwa, które powinno odbywać się zgodnie z naturalnymi metodami.

 

Pozytywne rodzicielstwo pod lupą

 

Pozytywne rodzicielstwo opiera się przede wszystkim na szacunku, empatii i akceptacji dziecka, bez względu na to, jakie ono jest, jak się zachowuje, czy jakie podejmuje wybory. W tym przypadku podstawą jest obserwacja malucha w celu odkrycia i pokochania cech, które wyróżniają go na tle jego rówieśników. Równie ważne jest budowanie więzi opartej na przyjaźni, spędzanie czasu z pociechą oraz dotrzymywanie danych mu obietnic.

 

Decydując się na wychowanie dziecka zgodnie z zasadami pozytywnego rodzicielstwa, równie ważne jest pamiętanie o uczeniu go odpowiedzialności i samodzielności, budowania jego poczucia wartości, brania pod uwagę jego opinii w ważnych decyzjach rodzinnych oraz zapewnieniu odpowiednio dużo przestrzeni. A to wszystko przy jednoczesnym zrozumieniu obaw i lęków malucha, wspieraniu go wtedy, gdy tego potrzebuje, oraz okazywaniu szacunku w stresujących sytuacjach.

 

 

Uważne rodzicielstwo – podstawowe zasady

 

Na czym w takim razie polega uważne rodzicielstwo? To metoda wychowywania dziecka w taki sposób, aby być zawsze obecnym w jego życiu i jednocześnie powstrzymać się od jego oceniania. Bezwarunkowa akceptacja, zrozumienie dla potrzeb malucha i ich zaspokojenie oraz nieustanne zacieśnianie więzi okazują się mieć pozytywny wpływ zarówno na dziecko, jak i samego rodzica.

 

W uważnym rodzicielstwie należy na chwilę zwolnić, powstrzymać się od wykonywania dziesiątek czynności na minutę i zrezygnować ze starań, aby być we wszystkim najlepszym. Zamiast tego zachęca się do zwiększenia udziału w życiu rodzinnym, przywiązywania większej uwagi do potrzeb swoich i dziecka oraz zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym. Pamiętaj, że nie liczy się wynik, a to, co jest tu i teraz.

 

Jak zbudować silną więź z dzieckiem?

 

Chcąc zbudować silną więź z dzieckiem, pamiętaj przede wszystkim, aby je często przytulać! Pozornie oczywista czynność potrafi naprawdę wiele zmienić. Dzięki niej zarówno maluch, jak i nastolatek poczuje wsparcie w trudnych chwilach, poczuje się ważny i będzie zachęcony do dzielenia się z tobą swoimi porażkami i sukcesami.

Równie ważne jest uważne słuchanie dziecka. Gdy chce z tobą porozmawiać – znajdź dla niego czas, a gdy zacznie opowiadać o problemach, to mu nie przerywaj i ich nie lekceważ. Staraj się także na siłę ich nie rozwiązywać, a po prostu dawać wskazówki i wsparcie, którego z pewnością potrzebuje.

 

Należysz do grona rodziców, który więcej czasu spędzają w pracy niż w domu? Najwyższa pora to zmienić! W każdej metodzie rodzicielstwa bardzo duże znaczenie ma zachowanie równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym. Postaraj się poświęcać dziecku więcej czasu, planuj wasz czas, a nawet pomyśl nad wspólnym rytuałem, który sprawi, że każda chwila będzie jeszcze bardziej wyjątkowa

Rodzicielstwo to również pozwalanie dziecku na popełnianie przez nie własnych błędów. To normalne, że chcesz je przed nimi ochronić, ale nie ma lepszego sposobu na naukę niż własne doświadczenie. Mowa oczywiście o takich wpadkach, które nie zagrażają jego zdrowiu i życiu. Pozwól dziecku być dzieckiem, a jednocześnie naucz je odpowiedzialności.

 

Szukasz sposobów na budowanie więzi z dzieckiem? A może chcesz poznać inne parentingowe wskazówki, które możesz wprowadzić w życie swojej rodziny? Znajdziesz je na blogu Świat Rodziców. Setki artykułów obejmują porady na temat ciąży i porodu, zdrowia, wychowania i edukacji, zabawy, kuchni, mody, a nawet wnętrz najmłodszych członków rodziny. Dzięki temu każdy rodzic znajdzie tam coś dla siebie.

 

 

Rodzicielstwo bliskości – czym jest?

 

Kolejną filozofią jest tak zwane rodzicielstwo bliskości, które opiera się na zasadach teorii przywiązania. Co to oznacza? Najprościej tłumacząc, sposób wychowania i więź z rodzicami ma ogromny wpływ na przyszłe życie dziecka. Maluchy, które czują bezpieczeństwo oraz mają zaufanie do mamy i taty, są nie tylko szczęśliwsze, ale także otrzymują o wiele większą szansę na prawidłowy rozwój emocjonalny i społeczny.

 

Do podstawowych zasad rodzicielstwa bliskości można zaliczyć między innymi zachowanie równowagi w życiu osobistym i rodzinnym, wrażliwość, okazywanie dziecku miłości i szacunku, praktykowanie pozytywnej dyscypliny oraz zapewnienie bezpiecznego snu i stałej opieki. Co ciekawe, filozofia zakłada również odpowiednie przygotowanie się do ciąży, porodu i rodzicielstwa.

 

Rodzicielstwo przez zabawę

 

Rodzicielstwo przez zabawę to kolejny sposób na zbudowanie więzi rodzica z dzieckiem. Oprócz okazywania mu miłości i uwagi oraz odpowiadania na jego potrzeby można wyróżnić także zapewnianie maluchowi każdego dnia rozrywki i nowych doświadczeń. Metoda opracowana przez Lawrenca Cohena zakłada, że w trakcie zabawy, która jest jednym z najważniejszych elementów dzieciństwa, można budować i zacieśniać relacje.

 

Podczas zabawy maluchy budują własny obraz świata, uczą się nowych rzeczy, a nawet rozładowują negatywne napięcie. I to w trakcie każdej formy rozrywki! Możesz bawić się z dzieckiem w dom, odegrać scenkę z ulubionego filmu animowanego, a nawet wspólnie coś ugotować. Najważniejsze w tym wszystkim jest znalezienie czasu dla najmłodszych członków rodziny i pozwolenie im na całkowitą kontrolę przebiegu zabawy.

 

Dlaczego warto zadbać o więź z dzieckiem?

 

Znasz już kilka z metod budowania więzi z dzieckiem. Czas sprawdzić, dlaczego jest to tak ważne. Odpowiednie relacje z maluchem zapewniają mu przede wszystkim bezpieczeństwo i poczucie zrozumienia. Dzięki temu może on nie tylko zaufać swoim rodzicom, ale także uczyć się prawidłowego komunikowania swoich uczuć, nawiązywania kontaktów z innymi, budować pewność siebie, aż wreszcie stworzyć w przyszłości własny, pełen szacunku i miłości związek.

 

Jak się dodatkowo okazuje, więź między rodzicami a dzieckiem ułatwia mu zachowanie równowagi emocjonalnej i poszukiwanie wsparcia w trudnych chwilach, uczy radzenia sobie z negatywnymi emocjami, na przykład rozczarowaniem, stresem czy stratą bliskiej osoby, a także zachęca do przebywania z innymi ludźmi.

 

Autorka: Katarzyna Wendzonka

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć