Zapraszamy na cykl koncertów interaktywnych, w ramach których poznamy bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski – przyjrzymy się lokalnym tradycjom różnych części naszego regionu – tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością naszego miejsca w Polsce!
Podczas Pograjek poznamy polskie tradycje związane z ważnymi momentami roku – będziemy mieli okazję doświadczyć, czym jest kolędowanie zimowe, rozpoczynające czas świętowania Bożego Narodzenia, oraz wiosenne, witające wiosnę wraz ze świętami Wielkiej Nocy. Zaprosimy Was również na spotkania skupione wokół tradycji miejskich – nawiązując do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości – poznamy brzmienie polskiej muzyki tamtych czasów. Nie zabraknie Poznania i jego lokalnych tradycji, które przemierzymy muzycznymi i śpiewającymi ścieżkami. A zatem bierzemy pod lupę tradycje – te bliższe, lokalne i regionalne oraz te, które stanowią dziedzictwo kulturalne całego kraju.
Celem koncertów jest edukacja dzieci i rodziców w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego własnego regionu (Wielkopolska i jej subregiony: Biskupizna, Region Kozła, Ziemia Kaliska), a zatem budowanie w odbiorcach tożsamości kulturowej oraz wsparcie procesu edukacji regionalnej, jak również podjęcie tematyki tradycji Polski. W trakcie koncertów interaktywnych dzieci i rodzice poznają w praktycznej formie kulturę tradycyjną w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych. Stawiamy na interaktywny charakter kontaktu dzieci i rodziców z kulturą tradycyjną –będzie mieli szansę być zarówno odbiorcami, jak i jej uczestnikami.
Pograjki będą odbywać się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę o godz. 11:00 w Bramie Poznania.
Informacje praktyczne:
Na koncerty obowiązują bilety:
bilety: 10zł / osoba,
7zł / osoba – zniżka Karta Rodziny Dużej.
Dzieci do lat trzech bezpłatnie.
Wiek uczestników bez ograniczeń.
HARMONOGRAM:
7.10, niedziela, godz. 11:00 – POGRAJKI. Muzyka Regionu Kozła. Koncert połączony ze spotkaniem z Anną Kaźmierak autorką książki „Elementarz tradycji Regionu Kozła”.
Kształtowanie tożsamości regionalnej dzieci to jeden z naszych priorytetów! Region Kozła, znajdujący się na pograniczu województwa wielkopolskiego i lubuskiego, wyróżnia wciąż żywa tradycja gry na instrumencie ludowym – koźle (rodzaj dud nie występujący nigdzie indziej w Polsce). Wraz z muzykami pochodzącymi z Regionu Kozła poznamy unikalne zwyczaje tego obszaru, tańce i zabawy taneczne, jak również stroje ludowe i elementy gwary.
Koncert połączony z promocją książki „Elementarz tradycji Regionu Kozła” oraz spotkaniem z jej autorką – Anną Kaźmierak.
O książce „Elementarz tradycji Regionu Kozła”:
Książka opowiada o zwyczajach mieszkańców sześciu miasteczek i kilkunastu wsi na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła. To zupełnie wyjątkowe miejsce, bo tylko tutaj gra się do dziś na kozłach. Z książki, dzieci dowiedzą się więcej o wyjątkowych instrumentach muzycznych. Jak są zbudowane i zdobione. Podpowiemy dzieciom, jak można przebrać się za cymprownika i siwka, jak brzmią słowa w gwarze, z czego wyplata się kosze, jak tańczy się szewczyka. Jak wyglądali najsłynniejsi muzykanci i regionaliści, jakie stroje noszono w Regionie Kozła od święta, a jakie na co dzień. Język elementarza korzysta ze zdjęć archiwalnych, które w autorski sposób przetwarza. Sięgnęliśmy do źródeł starszych niż pamięć kolorowych fotografii. To po to, żeby odejść od sztampowego obrazu kultury wiejskiej, tak często obecnego w bezrefleksyjnym postrzeganiu tradycji. Archiwa ikonograficzne, które cytujemy w książce to kolekcja szklanych negatywów fundacji TRES czyli kilka tysięcy fotografii wykonanych w Zbąszyniu i okolicach przez Constantego Sikorskiego od końca XIX wieku aż do 1945 roku. Na szklanych negatywach utrwalone zostało życie odświętne i codzienne dawnych mieszkańców Regionu Kozła.
„Elementarz tradycji Regionu Kozła” to zbiór ilustrowanych zadań. Rysunki wykonane w stylu możliwie prostym, prawie dziecięcym i prawie ludowym. Ponieważ książka jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci, jest tu mało tekstu, a dużo aktywności. Zadania są otwarte. Polegają na rysowaniu, mazaniu, uzupełnianiu, kopiowaniu, kolorowaniu, wyszukiwaniu. Jednym słowem - na zabawie, w której przemycamy elementy wiedzy o tradycji regionu.
https://www.youtube.com/watch?v=t4o5GC4wEs8
Ilustracje i tekst: Anna Kaźmierak
Konsultacja merytoryczna: Janusz Jaskulski
Wydawca: Fundacja Tres
Zbąszyń 2017.
18.11, niedziela, godz. 11:00 – POGRAJKI. Muzyka niepodległej Polski.
Usłyszymy, jak brzmiała polska muzyka 100 lat temu. W związku z obchodami setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszamy na specjalny program, w którym przypomnimy brzmienie polskiej muzyki sprzed 100 lat, świętując wspólnie z dziećmi i młodzieżą to wyjątkowo ważne wydarzenie. Wraz z instrumentami charakterystycznymi dla brzmienia epoki, przeniesiemy się do czasów przedwojennych melodii i piosenek. Świętujemy obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości!
9.12, niedziela, godz. 11:00 – POGRAJKI. Muzyka Biskupizny. Koncert połączony w poznańską premierą płyty „Lala gąski na gałązki – dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny” oraz spotkaniem z twórcami.
Biskupizna to mikroregion Wielkopolski o bardzo żywej tradycji. Region roztańczony i rozśpiewany, wyróżniający się repertuarem oraz zwyczajami. Koncert jest okazją poznania prawdziwej kapeli biskupiańskiej – usłyszymy, jak głośne są dudy, wyjaśnimy, dlaczego towarzyszące dudom skrzypce trzeba podwiązać, zobaczymy tradycyjne stroje tego regionu i dowiemy się, co to jest kopka.
Spotkanie będzie jednocześnie poznańską premierą płyty „Lala gąski na gałązki – dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny”. Płyta jest zbiorem pieśni, wyliczanek i zabaw, które pochodzą głównie z repertuaru pani Anny Chudej, a ich wykonawcami są młodzi Biskupianie w wieku od 6 do 14 lat. „Lala gąski na gałązki…” to płyta o dzieciństwie na Biskupiźnie – prezentuje tradycje dziecięce, które nie są szeroko znane. Podczas poznańskiej premiery odbędzie się koncert dzieci śpiewających na płycie. Wydarzeniu towarzyszyć będą także warsztaty śpiewu dla dzieci (8-12 lat), chcących nauczyć się piosenek ze wspomnianej płyty.