Lublin » Wiadomości lokalne » Zapomniane dobranocki

Zapomniane dobranockipowiększ

Zapomniane dobranocki

Nazywała się gąska Balbinka, a jej rówieśnikami byli Jacek i Agatka. Chyba wszyscy dzisiejsi trzydziesto-, czterdziesto- , a nawet pięćdziesięciolatkowie przypomną sobie z sentymentem swoje pierwsze dobranocki. Prostą, graficzną niemal animację, czarno – biały kolor i powolny rytm narracji. Obecnie takich historii nikt nie opowiada. Tempo czasów wymusza na twórcach szybkość, skrótowość obrazu, epatowanie kolorem, dźwiękiem, a często także niewyszukanym, czy wręcz wulgarnym językiem. Dobranocki, które warto odkurzyć, mimo całej swojej „siermiężności”, miały niezaprzeczalny urok oraz pełniły wszelkie możliwe funkcje wymagane przy realizacji planu wychowawczego każdego dziecka. Poczynając od monochromatycznych kolorów dających pole do popisu wyobraźni, przez spokojną narrację z morałem podsumowującym historię (gotowy scenariusz do pracy terapeutycznej) oswajającej świat i lęki młodego człowieka. Aż do bohaterów, z którymi każdy chciał się przyjaźnić, utożsamiać i przeżywać przygody. Ludyczno – wychowawczy charakter bajek jest nie do podważenia. Warto zatem przyjrzeć się, jaka oferta filmowa pojawia się obecnie na rynku i spróbować skonfrontować ją z tradycją. Nie będę obiektywna i od razu ujawnię swoje sympatie. Z własnego dzieciństwa wspominam Misia Uszatka, Misia Coralgola, mniej Misia Yogi, czy Kubusia Puchatka. Pamiętam, że technika animacji lalkowej dużo wcześniej działała na zmysły niż hollywoodzka animacja. Z wypiekami na twarzy oglądałam precyzyjne wzorki na piżamce, czy sweterkach Uszatka i jego przyjaciół, a filcowe drzewka scenografii chciałam mieć również za swoim oknem. Dziś następuje chlubny ukłon w stronę tradycji, nawiązując chociażby do oscarowego Piotrusia i wilka w reżyserii Suzie Templeton, co prawda Brytyjki, ale zrealizowanego przez polskich twórców w studio łódzkiego SE-MA-FORA.


I wielkie brawa dla telewizji TVP ABC, że zapomniane dobranocki powracają, a dzieci, tak jak i kilka dekad temu, mają okazję śpiewać piosenki do Pszczółki Mai, Dziwnego świata kota Filemona. Popatrzeć na klasyczną już czołówkę z Reksia, czy Plastusiowego pamiętnika. Warto pokazać, że animacja to nie tylko piękne, kolorowe, a obecnie także błyszczące obrazy z np. My Little Pony, ale także plastelinowi czescy Sąsiedzi i Krecik, rosyjski Wilk i zając, polski Bolek i Lolek, czy Koziołek Matołek. Nie mam nic przeciwko Batmanom, Supermanom, Spidermanom i innym „manom”, ale nie uważam, by współczesne animacje, realizowane z ogromnym zaangażowaniem ekipy filmowej i budżetu dostosowane były w stu procentach do możliwości odbioru małych dzieci (a taka jest głównie grupa docelowa). Śmiem nawet twierdzić, że wartościowe propozycje dla najmłodszych zakończyły się na latach dziewięćdziesiątych. Potem nastała era nastolatków i starszych „nastolatków”; dorosłych szukających w kinie rozrywki (zwłaszcza w wersji dubbingowanej, gdzie poziom humoru, żartu i dobrego smaku przybiera czasem dziwne proporcje). Zajrzyjmy na chwilę do propozycji weekendowych listopada 2016 roku: Trolle, reż. M. Mitchell, Sekretne życie zwierzaków domowych, reż. Ch. Renaud, Bociany, reż. N. Stoller - filmy wizualnie piękne, na pewno się spodobają. Nie ulega wątpliwości. Ale pamiętajmy, drodzy rodzice i wychowawcy, że dla równowagi warto pokazać dzieciom cząstkę minionego świata, który nigdy nie będzie ich rzeczywistością, ale dostępną za to za sprawą magii bajki. Wróćmy czasem do wyświetlania naszym milusińskim slajdów na fantastycznym projektorze „Ania”,  zapoznajmy ich z Pyzą i Żwirkiem, dajmy możliwość odkrywania innych światów. Zachęcajmy do tworzenia własnych historii.

 

Iwona Bednarczyk


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Z książką na start więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Z książką na start

Z książką na start

Dzieci 3 - 6 lat
Już we wrześniu startuje projekt ?Mała książka ? wielki człowiek? w ponad 5200 bibliotekach w Polsce. więcej »
Premiera spektaklu Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach w Teatrze Andersena
Patronat CzasDzieci.pl

Premiera spektaklu Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach w Teatrze Andersena

Dzieci od 6 lat
Już 8 czerwca w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie premierowo obejrzycie spektakl Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach. więcej »
Ekspozycje muzealne w świątecznej odsłonie

Ekspozycje muzealne w świątecznej odsłonie

Kolorowe pająki z bibuły wiszące u powały, wiecznie zielone gałązki jodły, pod stopami rozrzucona słoma, w kącie snop żyta, a na dzieży przygotowana wieczerza wigilijna - tak przed dziesiątkami lat wyglądały święta w wiejskich chatach na Lubelszczyźnie. więcej »
II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie już 15-16 grudnia.  Ponad 2000 psów 150  ras w jednym miejscu

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie już 15-16 grudnia. Ponad 2000 psów 150 ras w jednym miejscu

W weekend 15 i 16 grudnia Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) zapraszają wszystkich miłośników czworonogów na II Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych. W ciągu dwóch dni wydarzenia w halach targowych zaprezentuje się ponad 2000 psów należących do ok. 150 ras ze wszystkich 10 grup FCI więcej »
Czy kolory mają kształty?

Czy kolory mają kształty?

Jaki kształt ma dźwięk? Czy pojedyncze barwy mogą kryć w sobie jakieś znaczenie? Jak oddziałują na nas kolory? Lepsze są żywe, jaskrawe czy ciemne, przygaszone i ponure? Czy czerń i biel są kolorami czy może czarno-biały rysunek nie jest kolorowy? więcej »
"Szukaj w snach" Teatr Stary w Lublinie
Patronat CzasDzieci.pl

"Szukaj w snach" Teatr Stary w Lublinie

Zaczęło się od pewnego taty, Włodzimierza Wysockiego, który, gdy wyczerpał już cały repertuar popularnych kołysanek, zaczął wymyślać nowe na dobranoc dla swych dzieci. Kołysankowe wierszyki zapragnęły muzyki i z pomocą gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego stały się piosenkami. więcej »
Karuzela sztuki na tropie

Karuzela sztuki na tropie

Karuzela sztuki na tropie to nowy cykl działań edukacyjnych odnoszący się do obserwacji i poszukiwań w różnych obszarach: miejskim, artystycznym czy historycznym. więcej »
Zwierzęta z całego świata w Lublinie!

Zwierzęta z całego świata w Lublinie!

Twoje dziecko kocha zwierzaki? Odwiedźcie Lubelską Wystawę Zoologiczną ZOOPARK (25-26 lutego) i poznajcie naszych milusińskich. Spotkacie tu małpki, koty, psy, króliki, konie, jeże i szczury, fretki, kozy, owce, lotopałanki, kangura, szopa pracz, renifera a nawet wielbłąda. więcej »
Sezon na lodowiska. Gdzie na łyżwy w Lublinie?

Sezon na lodowiska. Gdzie na łyżwy w Lublinie?

Lublinianie nie mogą poszczycić się taką ilością lodowisk jak Warszawa czy Poznań, co nie oznacza, że wielbiciele ślizgania nudzą się w domu. Gdzie pojeździmy w Lublinie? więcej »
Zapomniane dobranocki

Zapomniane dobranocki

Obecnie takich historii nikt nie opowiada. Tempo czasów wymusza na twórcach szybkość, skrótowość obrazu, epatowanie kolorem, dźwiękiem, a często także niewyszukanym, czy wręcz wulgarnym językiem. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019