Od niedawna Lublin można zwiedzać w bardziej kreatywny sposób. 1 czerwca 2016 r. na placu zabaw "z Rakietą" na osiedlu im. Adama Mickiewicza w dzielnicy LSM miało miejsce zaprezentowanie NIEMAPY Lublina – ilustrowanego przewodnika po mieście.
NIEMAPA Lublin jest czwartym planem miasta, zaraz po Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu, który powstał przy współpracy Grupy Mamy z duetem artystów ze Studia Ładne Halo i z pomocą mieszkańców z każdego miasta. Przedstawia lubelskie miejsca, kulturę, słownictwo i zachęca do aktywnego zwiedzania miasta. Dzięki niej można poznać literacką stronę Lublina. Wiersze na ścianach, ciekawe warsztaty, intrygujące wystawy – wszystko to można zobaczyć w mieście, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Spacer po mieście zaowocuje poznaniem wielokulturowego oblicza Lublina. Z NIEMAPĄ wszyscy będą mogli zobaczyć zarówno miejsca znane, jak i te ukryte. Odwiedzą Zamek Lubelski, Ogród Botaniczny czy Muzeum Wsi Lubelskiej, ale także małe, malownicze uliczki, mural z panoramą miasta i wiele innych interesujących lokalizacji.
W NIEMAPIE można znaleźć mnóstwo pomysłów na zabawę. Dzieci będą mogły pokazać swoją kreatywną stronę i malować, równocześnie poznając nowe miejsca. Będą mogły za pomocą zabawy poznawać wiele ciekawostek o Lublinie i rozwiązywać zagadki, a tym samym utrwalać swoją wiedzę o mieście. NIEMAPA proponuje także gry, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie. Dzięki niej można przypomnieć sobie, jak wygląda gra w gumę.
NIEMAPA pomaga także w odkryciu lubelskich słówek. Dzięki Ilustrowanemu Słownikowi Lubelaka można dowiedzieć się, czym są ciapy, trajtek albo przejazdówka. Nie brakuje w nim również smaczniejszych przykładów, jak forszmak czy cebulaki. Słowa wybrane zostały dzięki internetowej ankiecie, w której wzięło udział blisko 3 tysiące osób.
Urząd Miasta zakupił 10 tysięcy egzemplarzy NIEMAPY. Uczestnicy rożnych wydarzeń, które zostaną przez Urząd zorganizowane oraz konkursów w mediach społecznościowych będą mogli otrzymać przewodnik. NIEMAPY można znaleźć także w miejskich instytucjach kultury, obiektach turystycznych, a nawet w niektórych kawiarniach i hotelach.
fot. www.niemapa.pl