W ostatnim czasie Lublin może pochwalić się opinią miasta szeroko otwartego na sztukę. Na mapie kulturalnej pojawia się coraz więcej wartych uwagi miejsc. Odwiedzając Filię nr 30 MBP przy ulicy Braci Wieniawskich 5, warto zobaczyć też Ośrodek Książki Obrazkowej OKO.
Ośrodek oficjalnie powołano do życia 4 listopada 2013 roku, wraz z otwarciem wystawy Ilustracje. Krasnoludek, Grzyby i król Bohdana Butenki w Filii nr 30. Tak naprawdę istniał już wcześniej, bo od 1990 roku, pod nazwą Galeria 31. W niej zorganizowano ponad 300 wystaw z wizytami znamienitych osobistości, takich jak Tadeusz Mysłowski, Józef Wilkoń czy Maria Ekier.
Teraz już jako OKO ma za zadanie promocję książki obrazkowej. Ośrodek gromadzi i udostępnia książki obrazkowe, książki dziecięce, eksperymentalne, interaktywne aplikacje książkowe oraz e-booki. Misją ośrodka jest też odnawianie archiwalnych książek, którym grozi usunięcie z księgozbioru. W miejscu tym, jak piszą sami organizatorzy "najważniejsza jest książka dla dziecka, ale również samo dziecko." Organizowanie warsztatów i wielu interesujących projektów ma na celu uatrakcyjnienie książki w oczach dzieci, a także uświadomienie im jej znaczenia. Ma również stać się dla naszych pociech nośnikiem wiedzy o historii, świecie oraz tradycji. Działacze OKA przygotowują spotkania z ludźmi, których pracą jest zajmowanie się książką jak wydawcy, krytycy i wykładowcy uczelni artystycznych, a co najważniejsze artyści, graficy i pisarze. Do tej pory uruchomiono ciekawy cykl spotkań Oko na świat dzieci, dzięki któremu dzieci mogą rozmawiać i dowiedzieć się jak wygląda i na czym polega praca twórców książek obrazkowych, bezpośrednio od nich. Według inicjatorów projektu OKO, dialog artystów z dziećmi jest jedną z największych ambicji ośrodka.
Mamy wielką nadzieję, że zainteresowanie ośrodkiem nie zmaleje, a czas w nim spędzony będzie twórczy i pożyteczny dla dzieci, jak i dorosłych!
Jeśli posiadacie w swoich zbiorach (na strychu, w piwnicy) stare książki czy czasopisma dla dzieci, gorąco zachęcamy do podarowania tej niezwykłej instytucji.
fot. www.facebook.com/okombp