Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają najmłodszych na liczne wydarzenia przygotowane specjalnie z myślą o nich. W kwietniu dzieci będą mogły poznać kolejne strony Elementarza tradycji, stworzyć własny przewodnik po Polsce, obejrzeć wyjątkowy spektakl oraz wziąć udział w warsztatach z autorkami bestsellerowych książek obrazkowych.
Zawsze warto życzyć sobie nawzajem szczęścia i pomyślności. Takie życzenia mają jednak większą szansę na spełnienie, gdy wypowiadamy je w odpowiednim czasie. Dla naszych przodków takim momentem był nie tylko przełom Starego i Nowego Roku, lecz także okres Wielkanocy i zmian pór roku. Gaik był obrzędem witania wiosny. Dziewczęta przystrajały kolorowymi wstążkami odcięty czubek drzewka i chodziły z nim od domu do domu, śpiewając życzenia.
W czasie zajęć uczestnicy wspólnie przygotują własny gaik i nauczą się kilku dawnych pieśni. Nie zabraknie też tradycyjnych wielkanocnych zabaw oraz masy ciekawostek!
Zajęcia poprowadzi Ewelina Prokopiuk, która zajmuje się tradycyjnym śpiewem Lubelszczyzny i od dzieciństwa gra w roztoczańskich orkiestrach dętych oraz Agata Turczyn – folklorystka z Pracowni ds. Kultury Tradycyjnej Warsztatów Kultury w Lublinie.
Kiedy: 1 kwietnia 2023 r., godz. 11.00–12.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku od 6 do 9 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.plotwiera się w nowej karcie, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci.
Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z Elementarza tradycji? Z jego pomocą dzieci mają szansę poznać dawne zwyczaje, pieśni i spróbować swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi on je w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.
Projekt Elementarz tradycji po raz pierwszy został zrealizowany w 2014 roku. Organizatorzy skupiali się wtedy na dziedzictwie Lubelszczyzny i bazowali na materiałach zgromadzonych przez XIX-wiecznego etnografa, Oskara Kolberga. Elementarz tradycji przybliży najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju.
Dobra nasza! Polska. Przewodnik po Polsce dla dzieci | Spotkanie i warsztaty rodzinne z Małgorzatą Ruszkowską i Klaudią Kozińską
Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą niepowtarzalny przewodnik po Polsce. Małgorzata Ruszkowska i Klaudia Kozińska poćwiczą z dziećmi sztukę opowiadania i rysowania. Podczas spotkania powstanie bardzo zabawny, pełen zwrotów akcji komiks o ulubionych miejscach w Polsce.
Prowadzące:
Małgorzata Ruszkowska – z wykształcenia etnolożka, z zawodu człowiek od wszystkiego. Przewodniczka po Warszawie, współzałożycielka duetu Mead Ladies, redaktorka, współautorka dwóch książek kulinarnych i dwóch dla dzieci oraz zawodowa zbieraczka dzikich roślin, właścicielka manufaktury kosmetyków i kadzideł, włóczykijka zawsze pakująca się w tarapaty i mama. Jest miłośniczką kotów i wszelkich czteronożnych stworzeń.
Klaudia Kozińska – graficzka, plakacistka, projektantka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z dyplomem z malarstwa i projektowania książki. Współpracuje m.in. ze SPATiF-em i z Carnavalem Sztukmistrzów w Lublinie. Na co dzień wycina, rysuje i maluje. Wybiera klasyczne narzędzia, takie jak kredka, ołówek, marker, kolorowy papier, tusz.
Kiedy: 13 kwietnia 2023, godz. 17:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla dzieci 7+ wraz z pełnoletnim opiekunem
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.plotwiera się w nowej karcie, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Podczas spotkania będzie można kupić książki w promocyjnej cenie.
Spotkanie z Wędrownym Teatrem Lalek Małe Mi! „Sokrates w piaskownicy” to radosne, rozśpiewane widowisko, zapraszające do zabawy i rozmów na każdy temat.
Sophia i Philo – lalkowi bohaterowie siedzą w piaskownicy, rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie oraz Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania pytań i odpowiadania na nie; budzą ciekawość świata i zainteresowanie najbliższym otoczeniem.
Przedstawienie powstało na bazie scenariusza Sławy Tarkowskiej, którego podstawą były wywiady przeprowadzone z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce w ramach Stypendium MKiDN 2019.
Kiedy: 15 kwietnia 2023 r., godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: wydarzenie bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny
Spotkanie tłumaczone na Polski Język Migowy
Autorzy:
Spotkanie i warsztaty z Tiną Oziewicz i Aleksandrą Zając, autorkami bestsellerowych książek obrazkowych pt. „Co robią uczucia?” i „Co lubią uczucia?”. Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te emocje. Ale czym się zajmują, kiedy mają wolne? Czy się lubią? I z którymi z nich warto się zaprzyjaźnić?
Prowadzące:
Tina Oziewicz – pisarka i tłumaczka, doktor nauk humanistycznych, absolwentka filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka jedenastu książek dla dzieci. Największy rozgłos i uznanie przyniosła jej książka „Co robią uczucia” z ilustracjami Aleksandry Zając, nagrodzona w konkursie „Przecinek i Kropka” na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2021, w konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku 2020” i Plebiscycie Blogerów Lokomotywa, wyróżniona w konkursie Książka Roku PS IBBY, nominowana do prestiżowej francuskiej nagrody Prix Sorcières i przetłumaczona na ponad 20 języków. (tinaoziewicz.com)
Aleksandra Zając – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysuje i lepi w glinie. Jej „Dziksy” znalazły się w finale międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2014.
Kiedy: 29 kwietnia 2023, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a , sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla dzieci 7+ wraz z pełnoletnim opiekunem
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.plotwiera się w nowej karcie, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Podczas spotkania będzie można kupić książki w promocyjnej cenie.
Mat. organizatora