Lublin

Wystawa "Dziura w Całym! Bohdan Butenko. Ilustracje"

Wystawa "Dziura w Całym! Bohdan Butenko. Ilustracje"

Wystawa jest próbą przybliżenia publiczności szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości, przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu.

Trzon stanowić będzie interaktywna „wyspa” dla najmłodszych – zestawione ze sobą plansze utworzą rodzaj labiryntu – opowieści, gdzie wielopoziomowa narracja będzie impulsem do podążania wciąż dalej i poznawania kolejnych bohaterów.

 

 

Motywem przewodnim będzie obecna w twórczości Butenki, tytułowa „dziura”. Czasem będzie to mysia norka w której można się schować, innym razem dziurka od klucza, przez którą da się zobaczyć więcej, kiedy indziej dziura w serze albo dziupla w pniu. Mniejsze dzieci będą mogły zatrzymać się na poziomie koloru i kształtu – ekspozycja będzie dla nich niczym przeskalowana książeczka, którą mogą poznawać od środka, za pomocą wzroku i dotyku. Starsze dzieci będą mogły same dostrzec przenikanie się ilustracji i treści, będą zachęcane do tropienia skrótów myślowych, idei stojących za konkretnymi zestawieniami, wieloznaczności niektórych przedstawień, wreszcie – będą miały możliwość tworzenia własnych historii obrazkowych.


Dorośli tymczasem, na dodatkowych planszach, będą mogli prześledzić, zestawione w chronologicznym porządku, najbardziej znane i lubiane książki zilustrowane przez Mistrza Butenkę.

 

Wystawa ma przypomnieć twórczość mistrza dziadkom, rodzicom i przedstawić ją dzieciom. Wszystkich zaskoczyć i zainspirować do odkrywania jej na nowo z nieco innej, przewrotnej perspektywy.

 

Bohdan Butenko
Prawdziwa legenda i człowiek wielu talentów: rysownik, ilustrator, grafik i scenarzysta. Uczył się na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie było czasopisma dla dzieci, które nie chciałyby publikować jego prac np. Miś, Świerszczyk, Płomyczek, Płomyk. Trudno policzyć wszystkie książki, dla których stworzył ilustracje, ale z pewnością jest ich ponad 200. Tknął życie w takie postaci jak Gapiszon lub Gucio. Jego prace indywidualnie wystawiane są od 1964 roku. Wielokrotnie nagradzany: otrzymał m.in. trzykrotnie nagrodę przyznawaną w ramach Internationale Buchkunst-Ausstellung w Lipsku, nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku, natomiast w 1990 został laureatem Nagrody Książka Roku nadawanej przez Polską Sekcję IBBY. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 Orderem Uśmiechu. Plakat jego autorstwa promuje tegoroczny Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, a wystawa jego prac otworzy całe wydarzenie.

 

Kuratorka wystawy, aranżacja, projekty graficzne:
Monika Chrabąszcz-Tarkowska

 

Konsultacje merytoryczne:
dr Krystyna Rybicka, Ewa Gruda

 

Dzięki uprzejmości wydawnictw:
Dreams, Dwie Siostry, Literatura, Nasza Księgarnia, Zielona Sowa

 

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

 

Wernisaż 13.09.2019 godz. 18:00
Wystawa czynna dla zwiedzających w dniach od 14.09 – 28.09.2019 roku.

 

Otwarta codziennie w godzinach 10:00 – 20:00 (oprócz poniedziałków). Wstęp bezpłatny.

 

Miejsce:

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Galeria wystaw czasowych poziom +1

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć