Lublin

Szaro, smutno i ponuro? Koniec wakacji to koniec przygód?

Już 13. w piątek (jest tu ktoś przesądny?) startuje kolejna odsłona największej imprezy promującej czytelnictwo. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki zawita do Lublina, gdzie gościć będzie do niedzieli 15., natomiast w sobotę 14. września odbędą się spotkania i warsztaty w Zamościu.

 

Do tego w obu miastach: wystawy, przekaźniki książkowe i Ostry Dyżur Literacki!


Założeniem Festiwalu jest angażowanie w działania całych rodzin, dlatego właśnie przewaga imprez zaplanowana jest na weekend. „Rodzina to miejsce, gdzie utrwalają się pozytywne nawyki czytelnicze, a książka może stać się pretekstem do wspólnych zabaw, rozmów, może kształtować i wzmacniać relacje” - wyjaśnia dyrektor Festiwalu, Agnieszka Karp-Szymańska. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału nie tylko rodziców z dziećmi, ale także dziadków.


Bo choć to oni właśnie mają najwięcej czasu dla dzieci i są w stanie poświęcić im wiele uwagi, to jednak w naszym zabieganym, zmieniającym się z dnia na dzień świecie, często muszą walczyć o uwagę wnuka i konkurować z nowymi technologiami.


Co w programie?


Festiwal rozpoczyna wernisaż instalacji wystawienniczej: „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”.   To próba przybliżenia publiczności szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości oraz przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Trzon stanowić będzie interaktywna „wyspa” dla najmłodszych – zestawione ze sobą plansze, które utworzą rodzaj labiryntu – opowieści, gdzie wielopoziomowa narracja będzie impulsem do podążania wciąż dalej i poznawania kolejnych bohaterów. Motywem przewodnim będzie obecna w twórczości Butenki, tytułowa „dziura”. Czasem będzie to mysia norka, w której można się schować, innym razem dziurka od klucza, przez którą da się zobaczyć więcej, a kiedy indziej dziura w serze albo dziupla w pniu.


W kolejne dni dzieci spotkają najznakomitszych autorów i ilustratorów. Wszystkie spotkania zostały przygotowane w interaktywnych formach, które mają angażować, a czasami także zaskakiwać młodego czytelnika.


Wśród gości festiwalu: Bohdan Butenko, Tomasz Jastrun, Wojciech Cesarz, Renata Piątkowska Joanna Fabicka, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Marcin Bruchnalski, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Tyszka, Dominika Czerniak – Chojnacka, Jarosław Kaczmarek.   


Na festiwalu zapowiedział też swoją obecność   Tomasz Karolak, który będzie czytał dzieciom, a także gość niezwykły – Gruffalo, bohater popularnych książek Julii Donaldson.


Szczególnie ciekawą propozycją jest Ostry Dyżur Literacki, podczas którego w scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą diagnozować nietolerancje czytelnicze oraz rekomendować wartościowe książki dobrane   indywidualnie do wieku, preferencji i dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.


To tylko niektóre z propozycji programowych. Na dzieci czeka ,,Drzewo opowieści’’, warsztat ,,Gigantycznej kaligrafii’’ warsztat o marzeniach i strachu na podstawie ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz’’, organizowane we współpracy z Domem Słów oraz wiele, wiele innych .


Cały program dostępny na stronie:

 

Lublin   https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/

Zamość https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-zamosc/

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć