Warszawa

Recenzja książki:

Wielcy przyjaciele dzieci

Wielcy przyjaciele dzieci

Marek Michalak
Ewa Olejnik (Ilustr.)
od 6 do 8 lat
PATRONAT

Przyjaciele dzieci

„Pamiętaj – marzenia nie spełniają się same, to ty musisz je spełnić”
(Marek Michalak)


Marek Michalak-pedagog, Rzecznik Praw dziecka, laureat nagrody Orderu Uśmiechu napisał w roku jubileuszu 55-lecia Orderu Uśmiechu książkę, w której opowiada o ludziach walczących o dobro dzieci i poprawę ich jakości życia.

Mamy możliwość poznać biografie zarówno polskich, jak i zagranicznych przyjaciół dzieci. Obok postaci oczywistych, takich jak : Astrid Lindgren, Janusz Korczak czy Irena Sendlerowa, autor przedstawił także osoby znane do tej pory tylko w dziedzinie: filmu ( Steven Spielberg), medycynie ( Zbigniew Religa), telewizji ( Oprah Winfrey), sporcie ( Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski).

We wstępie Marek Michalak słusznie podkreśla, że lista przyjaciół dzieci nie jest zamknięta i każdy z nas może przyznać swój, prywatny Order Uśmiechu.

Ponieważ bardzo lubię piłkę nożną i zawsze z wielką ciekawością śledzę kariery polskich piłkarzy, uważam za istotne dostrzeżenie charytatywnej działalności sportowców, takich jak Jakub Błaszczykowski czy Robert Lewandowski, którzy w pomaganie wkładają wiele serca.

„Dajcie dzieciom miłość, więcej miłości i jeszcze więcej miłości”
Astrid Lindgren

Książka jest bardzo starannie wydana. Wielkie brawa dla wydawnictwa Dwukropek. Każdy rozdział zawiera niezwykle intrygujące, kolorowe ilustracje, których autorką jest Ewa Olejnik. Ciekawym pomysłem jest zamieszczenie w każdej opowieści, całostronicowej kartki z notatnika, zatytułowanej „ Co powiedział…”, w miejsce kropek należy wpisać imię i nazwisko bohatera, ewentualnie bohaterki rozdziału. W kolorowych ramkach umieszczone zostały wyjaśnienia trudnych słów.

Opowieści o wielkich przyjaciołach dzieci autor ułożył według alfabetu- wyróżnikiem są nazwiska bohaterów. Myślę, że ten zabieg spowodował, że książkę czyta się bardzo dobrze, bez podejścia "historycznego", a każdy rozdział wnosi coś nowego i nieoczywistego do tematu, który dla wielu z nas jest zagadnieniem zamkniętym i mocno przegadanym.

Moim zdaniem, ten tytuł sprawdzi się fantastycznie na zajęcia wychowawczych w szkołach. Sposób przedstawienia postaci intryguje; sądzę, że zaciekawi wielu uczniów, w każdym wieku.

Rekomenduję!

 

Jola Pytel 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć