Warszawa

Recenzja książki:

Nierozłączki. Heca z opiekunką

Nierozłączki. Heca z opiekunką

Annie Barrows
od 6 do 8 lat
PATRONAT

Siostrzana miłość czy siostrzana wojna?

"Nierozłączki. Heca z opiekunką" to już czwarta książka z serii" Nierozłączki" napisana przez mamę dwóch dziewczynek- Annie Barrows.

 

Głównymi bohaterkami są dwie przyjaciółki- Lila i Pestka, które uczęszczają razem do szkoły i mają zwariowane pomysły na spędzanie czasu ze swoimi rówieśnikami. Przewodnim wątkiem tych książek są sytuacje realne, które mogły się przydarzyć każdemu rówieśnikowi Pestki i Lilki. Problemy jakie się pojawiają  w tej serii książeczek znajdują odzwierciedlenie w realnym świecie. Czytając te książeczki z dziećmi przypominamy sobie swoje dzieciństwo a także sytuacje jakie zdarzały się u nas w domach. Nie raz pojawia się uśmiech na twarzy rodzica gdy wracają  wspomnienia z podwórkowego dzieciństwa. 

 

W kolejnej część dziewczynki zaskoczą nas również niezwykłymi przygodami.

Motywem książki oprócz przygód przyjaciółek jest także relacja Pestki z jej starszą siostrą Anką. Jak to bywa często w rodzinie: dziewczynki nie przepadają za sobą, lubią sobie dokuczać i często się sprzeczają. Żadna z nich nie wyobrażała sobie, że mogłoby  się  zdarzyć aby zostały zupełnie same w domu. A jednak rodzice postanawiają wyjść na chwilę. Oczywiście starsza siostra Ania ma za zadanie opiekować się Pestką. Żadna z dziewczynek nie jest zachwycona zaistniałą sytuacją. 

 

Marta Kuklewicz 

Pestka chce jak najszybciej uciec widząc jak jej najlepsza przyjaciółka Lilka bawi się na podwórku z innymi dziećmi a jej starsza siostra Anka nie jest chętna nawet za pieniądze brać odpowiedzialności za swoją siostrę.

 

Niestety nie ma odwrotu. Rodzice wyszli, a dziewczynki zostały same. Anka musi pokazać siostrze kto tu rządzi więc zabrania jej opuszczania domu natomiast Pestka traktuje to jako zniewolenie i chce za wszelką cenę uciec. Zastanawia się nad metodą ucieczki i tutaj do głowy przychodzi jej masę pomysłów. Nie zawsze bezpiecznych. Całe szczęście zamiast uciekać przyjaciółka odwiedza ją w domu i i postanawiają w nim zostać. Co można robić ciekawego w domu pod nieobecność rodziców? Lila i Pestka przypominają sobie, że atrakcyjnym miejscem może być strych. Tutaj zaczyna działać dziecięca wyobraźnia i nic już nie jest w stanie odwieść dziewczynek od ich pomysłu na spędzenie czasu . Wykorzystując sytuację, że Anka siedzi w łazience postanawiają się dostać na górę. 

 

Czy dziewczynki poradzą sobie same  czy będą potrzebowały pomocy siostry? Przekonajcie się sami i przeczytajcie na jaki pomysł wpadły.

 

Seria Nierozłączki jest bardzo atrakcyjna dla dzieci. Młodzi czytelnicy lubią słuchać o niezwykłych przygodach bohaterów tej książki. Trzeba przyznać, że autorka w bardzo obrazowy sposób przekazuje pomysły swoich bohaterów, które nie zawsze są bezpieczne. Ale tutaj nasza rola rodziców aby rozmawiać z dziećmi o bohaterach i zastanawiać się czy postępują właściwie. 

 

Same ilustracje Sophie Blackball są także bardzo oryginalne i nietypowe. Dziewczynki i inni bohaterowie nie zawsze wyglądają pięknie i idealnie. czasem wręcz mają lekko przerażające oczy i wyrazy twarzy.

Ogólnie książki z tej serii wydają się atrakcyjne dla dzieci i ciekawe. Dzieci lubią czytać o przygodach Pestki i Lilki. Dla rodziców mogą się wydawać momentami kontrowersyjne ale to z drugiej strony daje możliwość dyskusji o tym czy bohaterowie zachowują się i postępują zgodnie z zasadami panującymi u nas w domu.

 

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć