Warszawa

Ariol, czyli zaproszenie do świata dzieci

Recenzja książki:

Ariol. Tyberiusz kotatakuje

Ariol. Tyberiusz kotatakuje

Emmanuel Guibert
Marc Boutavant
od 10 lat
NOWOŚĆ

Ariol, czyli zaproszenie do świata dzieci

Komiksy wiele lat musiały przekonywać dorosłą publikę o swojej wartości, walczyć o uwagę i rangę w literackim świecie. Nie myślmy tu naturalnie o wielbicielach gatunku, których zawsze było sporo, ale o czytelniku przeciętnym, zapracowanym, osadzonym w prozie dnia codziennego. Ten ostatni nie tylko uważał komiksowe ramki i dymki za coś, co dorosłemu nie przystoi, ale także dzieci do tego gatunku szczególnie nie zachęcał. Co innego do lektur, klasyki, czegoś co się przyda w życiu… 

 

Na szczęście czasy się zmieniają, a zalew znakomitych komiksów sprawia, że trudno pozostać obojętnym. Duża zasługa w tym francuskich autorów, a znakomita seria dla starszych dzieci (9+) o „Ariolu” autorstwa duetu  Emmanuel Guibert i Marc Boutavant jest na to najlepszym przykładem. 

 

Emmanuel Guibert - utalentowany i nagradzany scenarzysta stworzył cykl historii opowiadających…, a właściwie zabierających nas w świat dziecka, bo czytając kolejne przygody wsiąkamy w to środowisko, w którym podrzuca się sztuczne rzygi i przeżywa pierwsze wieczne miłości. 

 

 

To, że bohaterowie są ubrani w literackie kostiumy przezabawnych zwierzaków sprawia, że wszystko jest o wiele zabawniejsze. Ten animistyczny świat wykreowany przez Marca Boutavant’a, (znanego polskim czytelnikom z publikacji „Miuki”, „Coś”, „Polcia i Helcia”)  to świetny bufor bezpieczeństwa. Czytamy o nieszczęśliwej miłości muchy do osiołka, osiołka do krówki… o prosiaczku, który nie jest zbyt czysty… Uśmiechamy się, ale nie potrafimy odpędzić od siebie myśli, że przecież problemy relacji społecznych, budzących się uczuć czy uleganie stereotypom jest tu jaśniej przedstawione niż gdziekolwiek indziej. 

 

Nie uderzając w "wysokie C" autorowi udało się pokazać dzieciom ich środowisko z wielu perspektyw, także tych mało wygodnych. Ariol to osiołek w wieku szkolnym, bystry, towarzyski i kochany przez rodziców. Jak każdy w tym wieku, chce być akceptowany, mieć przyjaciół, zasługiwać na podziw rówieśników i dumę rodziców. Wierzy w superbohaterów i ma zupełnie szalone pomysły. Młody czytelnik łatwo utożsami się z Ariolem, będzie śmiał się z zabawnych historii dnia codziennego, nawet jeśli nie dla wszystkich są one zabawne, bo czasami nieco łobuzerskie. Autor powstrzymał się od moralizatorstwa - opowiada. Otwiera przed czytelnikiem drzwi szkolnej klasy. Dzieciom pozwala poczuć się jak u siebie, a nam, dorosłym - wrócić do dzieciństwa :) 

 

 

Odwiedź stronę: ariol.pl

Polecamy

Inne recenzje

Czy miłość da się podzielić na dwa?

Kocham was równie mocno, maluszki!

Recenzje CzasDzieci.pl
Czy miłość da się podzielić na dwa?
Czy miłość da się podzielić na dwa? Momuś nie jest już jedynym maluszkiem w rodzinie. Mała sówka obawia się, że nowa kuzynka  - Bibli zabrała część miłości Babci, miłości, która... czytaj więcej »
Łagodna dyscyplina - czy jest możliwa?

Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci

Recenzje CzasDzieci.pl
Łagodna dyscyplina - czy jest możliwa?
W podejściu do wychowania często lawirujemy między skrajnościami - autorytarnym sposobem wychowania znanym poprzednim pokoleniom a bezstresowym wychowaniem, w którym zakazy i nakazy się niewskazane. Duża grupa rodziców nie odnajduje się w żadnym z tych modeli i intuicyjnie szuka złotego środka... czytaj więcej »
Ariol, czyli zaproszenie do świata dzieci

Ariol. Tyberiusz kotatakuje

Recenzje CzasDzieci.pl
Ariol, czyli zaproszenie do świata dzieci
Komiksy wiele lat musiały przekonywać dorosłą publikę o swojej wartości, walczyć o uwagę i rangę w literackim świecie. Nie myślmy tu naturalnie o wielbicielach gatunku, których zawsze było... czytaj więcej »

Warto zobaczyć