Warszawa

Recenzja książki:

NORO-1 Przygody nieziemskiego przyjaciela

NORO-1 Przygody nieziemskiego przyjaciela

Joanna Pstrągowska
od 7 do 13 lat
PATRONAT

Jak zrozumieć drugiego człowieka

Świat emocji, uczuć i odczuć jest skomplikowany dla nas dorosłych, a co dopiero dla dzieci lub też robotów. Bo jak tu rozumieć, co to znaczy, że ktoś szeroko otwiera oczy lub zaciska pięści, a czy jeśli ktoś ktoś kogoś goni, to zawsze trzeba stawać w jego obronie?

 

Tytułowy Noro1 to robot, który w wyniku awarii, trafia na ziemię i nic nie rozumie z naszego zachowania. Choć, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu porozumiewa się językiem polskim, nie rozumie, dlaczego zachowujemy (jako ludzie) się tak, a nie inaczej. Niewiele łatwiej jest, kiedy Artur - chłopczyk, który staje się przewodnikiem Noro po Ziemi - tłumaczy mu, że ktoś jest smutny, zły lub rozbawiony. Dla Noro te słowa nic nie znaczą. Dopiero połączenie znaczenia słów oraz gesty, jakie przy nich wykonujemy, daje efekt zrozumienia sytuacji.

 

Tylko po co nam taka opowieść?

Czy sami nie wiemy, jak się trudno porozumieć?

 

„Noro1” został stworzony, aby zrozumieć dzieci z zespolem Aspergera, które mają trudności w kontaktach społecznych. Aby jeszcze lepiej „wczuć” się w tytułowego bohatera każdy rozdział kończy się propozycjami zadań do wykonania - te niby proste czynności pokażą nam być może świat (emocji, niezrozumienie), jakiego mogliśmy się nie domyślać.

 

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć