Warszawa

Recenzja książki:

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Michael Bird
od 8 do 12 lat
PATRONAT

Kiedy chcemy, by dziecko miało szerokie horyzonty

"Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści" Michaela Birda to podróż przez świat sztuki, zaczynająca się od jej zarania, aż po współczesność. Autor prowadzi czytelnika od rysunków na skalnych, poprzez średniowieczną sztukę związaną z chrześcijaństwem, renesansowy powrót do starożytności, XV- XVII wieczne zwrócenie uwagi na zwyczajne życie.

 

Potem poznajemy sztukę ilustrującą burzliwe czasy rewolucji francuskiej czy wojen napoleońskich, następnie wprowadzenie nowych technik. I XX wiek, który szokuje i wprowadza nowe wizje artystyczne przeplatający się z pierwszą i drugą wojną światową. Aż do sztuki współczesnej szukającej najróżniejszych form wyrazu.


Cała książka składa się z opowieści o ludziach sztuki. Poznajemy ich w różnych sytuacjach i zostajemy wprowadzeni w epokę, w której żyli i tworzyli. Dzięki bogatym ilustracją możemy zapoznać się z ich dziełami. Książka zawiera mapy miast, z przedstawionymi ważnymi miejscami dla sztuki.


Na okładce książki możemy przeczytać, że została napisana językiem sugestywnym czyli wywierającym silny wpływ na czyjeś myśli i wyobraźnię. I to zgadza się w stu procentach. To język trudny i wymagający znajomości pewnych słów, określeń czy całych zwrotów. Może być ona czytana dzieciom od 8 lat, ale tylko w sytuacji, gdy rodzic jest przewodnikiem i trochę tłumaczem. Jest za to świetną pozycją dla dzieci starszych, znających historię świata i dorosłych lubiących piękne opowieści.


To piękna książka, zarówno literacko, jak i graficznie. Godna polecenia każdemu kto chce by jego dziecko miało szerokie horyzonty. 


Mariola Maj
mama Franka i Alka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia

Kto obudził niedźwiedzia?

Recenzje CzasDzieci.pl
Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia
... czytaj więcej »

Warto zobaczyć