Warszawa

Recenzja książki:

ScratchJr. Oficjalny podręcznik

ScratchJr. Oficjalny podręcznik

Marina Umaschi Bers
Mitchel Resnick
od 5 do 8 lat
PATRONAT

ScratchJr. Oficjalny podręcznik

Czy nam się to podoba, czy nie, coraz więcej dzieci nie tylko posiada telefon komórkowy, ale w dodatku radzi sobie lepiej z nowo pojawiającymi się aplikacjami, niż niejeden dorosły. Dlatego firmy prześcigają się w ofertach  różnych oprogramowań działających na urządzeniach iPad, czy  tabletach z systemem Android. Liczą na lojalność młodego użytkownika przełożoną na długie lata i konkretne pieniądze. Ale nie wszystkie propozycje, na szczęście,  to oferta czysto marketingowa. ScratchJr to głównie zabawa i bezpłatny język wprowadzający do programowania komputerowego, powstałego na bazie  „dorosłego”  Scratcha. Używają go dzieci na całym świecie, zatem naturalną koleją rzeczy było opracowanie podręcznika użytkowania z dedykacją właśnie dla dzieci. I to już tych najmłodszych, przedszkolaków.


Niniejsza pozycja to doskonały przewodnik jak, krok po kroku, tworzyć animacje, interaktywne opowiadania oraz  własne gry. Od momentu otworzenia aplikacji, do czasu przejścia na poziom „profesjonalnego” Scratcha.


Książka podzielona jest na cztery rozdziały. Każdy zawiera konkretne wskazówki (dla dzieci i dorosłych). Bardzo ciekawym zabiegiem jest połączenie części humanistycznej i matematycznej. Nauka czytania i pisania płynnie przechodzi tutaj w ćwiczenia rachunkowe, a mimo tej wielozadaniowości nadal jest świetną zabawą.


Mały użytkownik aplikacji dowie się, jaki kod  pozwoli na stworzenie farmy starego MacDonalda,  jak zbudować bałwana, pobawić w chowanego, opowiedzieć bajkę, czy zagrać w berka. Do konkretnych treści projektów dopasowane są bardzo konkretne zadania z poleceniami. Dzięki temu dziecko dostaje szybką i obrazową informację. Maksymalnemu skupieniu na zadaniu służy rewelacyjnie opracowany skład książki. Litery są duże, tekst podzielony na fragmenty, a duże ilustracje zachęcają, jeśli nie od razu do programowania, to na pewno – obejrzenia całości.


Na koniec: przewodniki po bloczkach i po edytorze rysunków oraz skorowidz. Kolorowe, wyraźne ikonki w sam raz ku uciesze (i zrozumieniu) małego użytkownika.

 

Iwona Bednarczyk

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć