Zbiór wierszy autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich jest cenną i potrzebną na rynku wydawniczym propozycją tematycznie związaną z usprawnianiem komunikacji językowej dzieci. Warto zaznaczyć również, że kolejną w krótkim czasie, co tworzy ciekawy cykl tekstów wpisujących się wyśmienicie w nurt literatury usprawniającej wymowę – literatury logopedycznej i pedagogicznej.
Autorzy zaproponowali następny zbiór stu rymowanych i rytmicznych wierszy, utworzonych z finezją, lekkością i humorem, a zarazem profesjonalnie skomponowanych pod kątem fonetycznym. Zaletą wierszy jest ich dobór pod kątem określonych trudności wypowiadania poszczególnych połączeń głosek: szeregów szumiącego i syczącego, głoski r z innymi spółgłoskami, jak też różnych spółgłosek dźwięcznych. Na uwagę zasługują teksty do utrwalania głoski ł – często wypowiadanej obecnie w mowie potocznej niestarannie, jak też sąsiedztwo w wyrazie głosek r/l/j – bardzo trudne do wypowiedzenia.
Atutem tekstów jest rytmiczna powtarzalność określonych sylab i logotomów – za każdym razem fonetycznie dobrana ich sekwencja rozpoczyna tekst wiersza.
Z pełną odpowiedzialnością – i przyjemnością – rekomenduję kolejne bardzo dobre i zasługujące na wyróżnienie teksty wyżej wymienionych Autorów.
dr n. hum. Anna Walencik-Topiłko, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego