Warszawa

Recenzja książki:

Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu

Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu

Faye de Muyshondt
PATRONAT

Jak pomóc dziecku odnaleźć się wśród rówieśników

a

Faye de Muyshondt, autorka poradnika Umiejętności społeczne twojego dziecka, podpowiada, jak włączyć dziecko do grupy rówieśniczej, jak podnieść jego samoocenę, a zminimalizować nieśmiałość.


Pierwsze 26 stron to podziękowania autorki dla wspierających i motywujących ją osób, wstęp i wyjaśnienia dotyczące powstania książki, a także zasady korzystania z poradnika. Lektura tego fragmentu może być o tyle ciekawa, że dowiadujemy się tu, jaką „drogę” przebyła autorka i kim jest. Objaśnienia dotyczące posługiwania się poradnikiem to próba zmotywowania nas, odbiorców do czynnego wykonywania zadań, a nie tylko do poprzestania na lekturze tekstu.


Autorka przypomina o wadze pierwszego wrażenia, kontakcie wzrokowym, odpowiednim uścisku dłoni. Podpowiada też, co, jak i kiedy powiedzieć. Rzeczywiście wszystko, o czym pisze, odnosi do dzieci.


Nowością jest tu rozdział o korzystaniu z internetu: wysyłaniu wiadomości, posługiwaniu się mediami społecznościowymi i to w sposób mądry i odpowiedzialny! Ten fragment chętnie dałabym do przeczytania nastolatkom!


Ponadto w książce możemy znaleźć rozdział o wysyłaniu smsów i prowadzeniu kulturalnej rozmowy telefonicznej. Faye de Muyshondt przygląda się także współczesnej mowie (językowi potocznemu, slangowi i tak zwanym „dynamizatorom mowy” czyli przekleństwom). Autorka pokazuje, jak prowadzić życzliwą rozmowę, jak słuchać. Rozważa, co to znaczy być dobrym przyjacielem i życzliwym człowiekiem Radzi w sprawie wręczania upominków, dziękowania. Uczy zachowania przy stole, a także bycia dobrym gospodarzem i gościem. Sugeruje jak zarządzać swoim czasem, jak podejmować decyzje i jak uczyć dzieci radzenia sobie z porażką.


Trudności może przysporzyć zrealizowanie propozycji autorki dotyczącej prowadzenia notatek z poszczególnych ćwiczeń przez dziecko. Bardziej realne wydaje się być wykorzystanie tego pomysłu na warsztatach adresowanych do grupy dzieci.


Książka jest bardzo przejrzysta. Niektóre treści są wypunktowane inne ujęte w tabelkę, jeszcze inne zapisane pogrubioną czcionką. Poradnik czyta się bardzo lekko.

 

Anna Kowalska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)