Warszawa

Recenzja książki:

Targówek - nasza mała ojczyzna

Targówek - nasza mała ojczyzna

Rafał Lasota
Barbara Kuropiejska-Przybyszewska (Ilustr.)
od 5 do 8 lat

Ze Stefanem przez Targówek

Chociaż mieszkańcami Targówka nie jesteśmy - bardzo chętnie, wraz z niecodziennym przewodnikiem – Stefanem Łasicą wybraliśmy się na wycieczkę. Pomysł przedni, realizacja też zachęcająca. To wydanie zapraszające do poznania swojej „małej ojczyzny” sfinansował Urząd Dzielnicy Targówek. Oj, chciałoby się, aby i inne dzielnice (a może i inne miasta) mogły zaprosić swoich małych mieszkańców do poznania miejsc, w których żyją. Miejsc, które czasem mija się bez zastanowienia. Okazuje się, że powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” wciąż jest aktualne – a może właśnie dzięki temu przewodnikowi je poznacie? Tyle ciekawostek jest w tej książce, tyle wskazówek... Ale do rzeczy.

 

Kim jest Stefan Łasica? Po prostu łasicą - rdzennym mieszkańcem Targówka, można rzec. Zna wiele tajemnic, zakamarków, interesujących opowiastek i chętnie dzieli się ze zwiedzającymi czytelnikami. Jest tu rys historyczny – wspomnienia sięgają 1000 lat wstecz, prowadzą aż do teraźniejszości. Przy okazji można poznać historię herbu dzielnicy, symboliczne znaczenie dawnych imion, chociażby rozszyfrować, co oznacza Borzymir czy Żyrosław. 

 

Dane historyczne poprzeplatane są opowiastkami, legendami, bajkami, mapkami, współczesnymi sympatycznymi wierszykami. Ba, wyprawiając się na wycieczkę rowerową po Targówku – mały czytelnik i zwiedzający dowie się, jak powinien wyglądać prawidłowy ekwipunek rowerzysty, jak zadbać o bezpieczeństwo. Objeżdżając i zwiedzając na przykład Cmentarz Bródnowski dowiadujemy się z kart książki o spoczywających tam znanych ludziach, chociażby Mieczysławie Foggu, Romanie Dmowskim czy Antonim Kolczyńskim.

 

Kirkut, Rondo Żaba, zabytkowe budynki, a u ich boku place zabaw, obiekty sportowe, biblioteki czy Park Rzeźby, któremu jest przeznaczony osobny rozdział. Nic dziwnego, rzeźby znanych współczesnych autorów godne są opisu i ilustracji. Jest też miejsce dla patronów ulic – zasłużonych nie tylko dla Warszawy, z ciekawymi opisami ich zasług. Nie zapomniał autor i o obiektach kultury – Domu Kultury Świt, a także o Teatrze Rampa i rozpościerającym się tuż obok Parku Wiecha. I tu znów okazja do wyjaśnienia najmłodszym kim był Wiech.

 

Opisując żyjące na Targówku zwierzaki, autor stwarza okazję do porozmawiania również o tym jak należy dokarmiać ptaki, co to są żeremie. Park Bródnowski, Lasek Bródnowski czy Kanał Bródnowski – goszczą wielu dzikich mieszkańców – zwierzęta i ptaki, a PGR Bródno – to ostoja dla koni. Opowieść o stadninie koni to okazja do przedstawienia potrzebnych do jazdy konno rzeczy. Poznajemy też Józefa Elsnera, wiele jeszcze ciekawych miejsc, zaglądamy na chwilę do Szpitala Bródnowskiego, uczymy się ekologii, poznajemy prace strażaków, a wraz z tym odbieramy lekcję bezpieczeństwa – wezwania pomocy przez uruchomienie numerów alarmowych i lekcję pierwszej pomocy. No i na koniec to, co umożliwi sprawdzenie nabytej wiedzy – kilka "zagadek dla uważnych".

 

W książce tej jest tak wiele informacji – potrzebnych i ciekawych. Dzięki pomysłowemu ułożeniu, przeplataniu i wierszykami, i opowiastkami, wzbogaceniu rysunkami – nic tu nie nuży. Przeszłość idzie w parze z teraźniejszością, wiadomości z zabawnymi wierszykami, praktyczne wskazówki z informacjami historycznymi. Ciekawie, wciągająco, zachęcająco – nie tylko dla mieszkańców Targówka. Gratuluję pomysłu i wykonania!

 

Mama Anna

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć