Warszawa

Recenzja książki:

Disney Ucz się z nami. Cudowny świat kosmosu

Disney Ucz się z nami. Cudowny świat kosmosu

od 6 do 10 lat
PATRONAT

Planety, gwiazdozbiory i podróże kosmiczne

Cudowny świat kosmosu to jedna z książek z serii "Disney uczy", w której młodzi czytelnicy w przystępny i atrakcyjny dla nich sposób zostają wprowadzeni w tematykę planet, gwiazdozbiorów, podróży kosmicznych i obserwacji wszechświata. Tematyka nie należy do łatwych, ale szata graficzna książki i pomysł, by dzieciom podczas jej lektury towarzyszyli bohaterowie animowanych bajek z wytwórni Walta Disney'a sprawiają, że pozycja ta już na starcie zyskuje na atrakcyjności. Moje pociechy, gdy tylko na stronie tytułowej zobaczyły Buzza Astrala z Toy Story, przewertowały całość od deski do deski, najpierw koncentrując się jedynie na disneyowskich postaciach, ale kolejnym razem już także na samej treści wybranych przez siebie rozdziałów. Tym sposobem książkę czyta się z przyjemnością, łącząc naukę z zabawą. Układ książki pozwala na to, by czytać ją wyrywkowo bądź zgodnie z zainteresowaniami małych czytelników.

 

Całość składa się z ponad 25 rozdziałów, z których każdy rozmieszczony na dwóch stronach, poświęcony jest jednemu zagadnieniu. Pierwsza część Cudownego świata kosmosu w zwięzły sposób opisuje każdą z ośmiu planet Układu Słonecznego (jej położenie względem Słońca, temperaturę nań panującą, ukształtowanie powierzchni, ilość i nazwy księżyców itp.). Kolejne jej rozdziały zaś zapoznają czytelników z problematyką gwiazd, czarnych dziur, obserwacji kosmosu, początków astronomii, pierwszych kosmicznych podróżników, programów kosmicznych i funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wiedza jednak nie jest podana tak jak w typowych podręcznikach. Tu bowiem najistotniejsze informacje zostają przedstawione w formie dwóch lub trzech pytań, które nasunąć się mogą potencjalnemu (i nie tylko) amatorowi kosmosu. Odpowiedzi na postawione pytania składają się z kilku zdań, w zależności od poruszanej kwestii. Są one jednak na tyle wyczerpujące i podane w przystępny sposób, że zaspokajają ciekawość młodego czytelnika.


Cudowny świat kosmosu to zajmująca lektura, która świetnie nadaje się do czytania z dzieckiem. Przekonałam się o tym, gdy sama zasiadłam z moimi pociechami do czytania. Sama ciekawa byłam odpowiedzi na pytania pojawiające się na jej stronach, takie jak np. dlaczego Jowisz jest w paski?, jak gorąco jest na Słońcu?, czym jest Pas Kuipera?, czy Ziemia może zostać wessana w czarną dziurę?


Książka ta stanowi doskonałe wprowadzenie do tematyki kosmosu. Czytając ją bowiem poszerza się nie tylko wiedzę, ale również wzbogaca słownictwo o fachową terminologię. Za sprawą Cudownego świata kosmosu poznajemy takie pojęcia jak planeta karłowata, lunacja, orbita, efekt cieplarniany, mgławica, protogwiazda itp. Terminy te jednak nie pojawiają się w każdym opisie danego zagadnienia, a zatem wybrane pytania (i odpowiedzi na nie) można śmiało czytać młodszym czytelnikom. Starsi zaś, gdy trafią na trudne słownictwo znajdą jego objaśnienie w treści danego rozdziału bądź też w słowniku na końcowych stronach książki.


Nie ukrywam, że czytając mojej czterolatce i siedmiolatkowi sama wiele się dowiedziałam. Książka ta zatem to świetna okazja, by rodzic podzielił się wiedzą i zainteresowaniami ze swymi pociechami. Może akurat dzięki tej lekturze uda się zaszczepić w nich pasję do międzygwiezdnych podróży? Zapraszam zatem do rodzinnej lektury!

 

Karina Hanisz

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć