Warszawa

Recenzja książki:

Fuj! Jak mniej śmiecić

Fuj! Jak mniej śmiecić

Nuria i Empar Jimenez
Rosa M. Curto (Ilustr.)
od 5 do 7 lat

Dbamy o naszą planetę

Marzeniem chłopców w wieku 7-9 lat w okresie ostatniego roku stały tzw. śmieciaki. Są to plastikowe kosze na śmieci i pasujące do nich… miniaturki śmieci – np. stary toster, zdezelowany fotel czy zepsute radio. Dzieci zbierają kolekcję śmieci z dużym zaparciem i histerycznie reagują na zgubienie jakiegokolwiek elementu zabawy.

 

Niestety zainteresowanie śmieciami zabawkowymi nie przejawia się w chęci zapoznania się z prawdziwymi i wyniesienia ich na śmietnik. Być może książka Fuj! Jak mniej śmiecić zwiększy zainteresowanie dzieci tymi prawdziwymi śmieciami i otaczającym je środowiskiem.

 

Książkę dedykowałabym dzieciom w wieku 6-8 lat, tak by mogły już na własnym przykładzie wdrażać w życie zasady ekologii. Dbamy o naszą planetę to podtytuł książki pokazujący jej przesłanie. Książka poznańskiego wydawnictwa Biobooks stanowi tłumaczenie hiszpańskiego wydawnictwa. Powoduje to pewien dyskomfort dla czytającego, gdy autorzy proszą, by ciąć plastikowe pierścienie używane do łączenia puszek – jako żywo nie przypominam sobie, bym w polskich sklepach widziała coś takiego.

 

Ale sam temat przerabiania rzeczy jednorazowych na wielokrotnego użytku jest bardzo ciekawy. Właśnie ostatnio na targach minerałów i biżuterii widziałam bardzo ciekawą biżuterię, która okazała się zrobiona z plastikowych butelek. W Krakowie od lat prowadzi się zbiórkę nakrętek od butelek, zużytych baterii i przeterminowanych lekarstw, także początek został już zrobiony.

 

Wydawnictwo powyższe jest częścią serii edukacyjnej dla dzieci, która ma uczyć również oszczędności wody i energii. Po przeczytaniu nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z instrukcji zamieszczonej na końcu i zająć się produkcją papieru, z którego będzie można wykonać kartki świąteczne własnego pomysłu. Miłej zabawy!

 

mama MałGocha

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć