Warszawa

Recenzja książki:

Od rzeczy do rzeczy

Od rzeczy do rzeczy

Wanda Chotomska
Magdalena Kozieł-Nowak (Ilustr.)
od 3 do 6 lat
PATRONAT

Magia zwykłych rzeczy

Kiedy jest się dzieckiem niewiele potrzeba do dobrej zabawy: wystarczy krzesło, łyżeczka, pokrywka od garnka. To właśnie te zwykłe rzeczy, tak niezbędne i prozaiczne, fascynują maluchy i stają się dla nich lepszym źródłem rozrywki niż najbardziej wymyślne i kolorowe zabawki. Największą zaletą zwykłych przedmiotów jest ich prostota, a także to, iż dzięki dziecięcej wyobraźni bez trudu mogą zmienić się w coś zupełnie innego. Garnek przemienia się w hełm, a miotła w środek lokomocji... Przykłady można mnożyć.
W literaturze dziecięcej niezbyt często spotyka się książki, które oddają hołd poczciwym przedmiotom i dotyczą wyłącznie ich. Dzięki Wandzie Chotomskiej otrzymały one należne im miejsce w uroczej i kolorowej (to już zasługa Magdaleny Kozieł-Nowak) książeczce pt. Od rzeczy do rzeczy. Jest to także niepowtarzalna okazja dla nas, by wniknąć w świat przepełniony magią oraz ciekawymi historyjkami.
Wałek, spodek, lodówka, deska do prasowania - każdy z tych przedmiotów staje się bohaterem danej opowieści, która przybliża najmłodszym pochodzenie konkretnego przedmiotu, jego rodzinę i przygody. Rzeczy otrzymują swoją tożsamość i przeróżne charaktery, a wszystko to przekazane jest w przystępny sposób, z delikatną nutką humoru. Odpowiednio podkreślone są także ich ważne role w życiu codziennym. Połączenie niedługich historyjek i wierszyków zapobiega nudzie i rutynie. 
Ta nieduża książeczka zyskuje wiele na atrakcyjności dzięki wspaniałym ilustracjom: kolorowym, promieniującym optymizmem i radością. Są one proste, ale nie prymitywne. Znakomicie oddają charakter opowieści, wzbogacając je w warstwie wizualnej. Pobudzają także wyobraźnię malucha, który w zwykłej rzeczywistości może dostrzec coś magicznego i fascynującego.
Połączenie humoru i jasnego przekazu pozwala na przyswojenie w przyjemny sposób etymologii wyrazów. Zagadki i zachwycające ilustracje budzą naturalną ciekawość, a co za tym idzie, rozwijają zainteresowania poznawcze najmłodszych, ich wyobraźnię oraz spostrzegawczość. W końcu piękno rzeczy codziennego użytku tkwi w ich skromności i prostocie. Utwór Wandy Chotomskiej pozwala ujrzeć je w zupełnie nowym świetle i wreszcie docenić.

 

Sylwia Kępa

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć