Warszawa

Recenzja książki:

Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci

Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci

Anna Garbolińska
od 9 do 14 lat

Dziury budżetowej nie da się zacerować igłą i nitką

Ekonomia jest nauką o życiu. Spotykamy się z nią na co dzień od najmłodszych lat mimo, że często o tym nie wiemy. Anna Garbolińska jest autorką książki pt.: Rozmowy z użyciem głowy czyli ekonomia dla dzieci. Na przykładach z życia codziennego opisuje pojęcia związane ze światem ekonomii. Główną bohaterką tej książki jest Lila – uczennica Szkoły Podstawowej, która wciąż wypytuje swoją mamę o nieznane jej słowa.

Publikacja składa się z dziewięciu rozdziałów, w których za każdym razem poruszany jest inny temat. Autorka w ciekawy sposób przedstawia trudne dla zrozumienia pojęcia ekonomiczne. Nie skupia się ona na wytłumaczeniu jednego z nich, ale np. przy rozmowie o pieniądzu, Lila dowiaduje się jak rozwiną się handel wymienny i w jaki sposób powstały pierwsze banknoty. W książce pojawia się również wiele ciekawostek, co jeszcze bardziej zachęca dzieci do lektury i poznawania świata ekonomii. W rozdziale, gdzie poruszone zostało zagadnienie podatku, czytamy, że kiedyś płacono podatek od długości brody albo ilości okien wychodzących na ulicę.

Dodatkowo, w utworze pojawia się wiele przysłów i frazeologizmów, z którymi dzieci stykają się w szkole czy w domu. Niestety często są przez nie błędnie rozumiane. Autorka jednak w prosty sposób stara się wytłumaczyć wiele z nich. Dzięki czemu dziecko będzie wiedziało, że „mieć monopol” to znaczy mieć do czegoś wyłączne prawo, a nie tylko posiadanie sklepu czy gry.

Ważnym zagadnieniem opisanym w książce jest budżet, które kształtuje umiejętność gospodarowania pieniędzmi. Dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone, jak odpowiednio podejmować decyzję co do swoich wydatków.

Publikacja jest przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale też ich rodziców. Pomoże on z pewnością w prosty sposób wytłumaczyć dziecku, że dziury budżetowej nie da się zacerować igłą i nitką, a ”trzymać lód w kapeluszu” to określenie człowieka opanowanego i cierpliwego.

 

Patrycja Banaś

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć