Warszawa

Recenzja książki:

Co jest za horyzontem? Dowódca floty NATO opowiada o swoim dzieciństwie

Co jest za horyzontem? Dowódca floty NATO opowiada o swoim dzieciństwie

Leon Bruin
Klara Wincenty (Ilustr.)
od 10 do 14 lat

Co jest za horyzontem ?

Co wie statystyczny Polak o Holandii i z czym mu się ona kojarzy? Na pewno z Latającym Holendrem, wiatrakami, serem, tulipanami i rowerami. Gdyby zapytać panów, na pewno stwierdziliby, że Holandia to przede wszystkim piłka nożna. A podczas lektury tej książki można się dowiedzieć, że narodowym sportem holendrów są łyżwy, na których jeździ tam każdy, komu udało się już samodzielnie stanąć na nogach.
Leon Bruin patrzy na to państwo oczami chłopca, którym był pół wieku temu. Opowiada historie swej przyjaźni z dziką mewą – jego podopieczną. To właśnie patrząc na nią, postanowił „bujać” po morzach i oceanach, zostać prawdziwym wilkiem morskim. Jednak podstawową zaletą książki jest to, że opowiada ona o mądrym wychowaniu, równouprawnieniu i otwartości, które panowały w pełnym dzieci, rodzinnym domu autora. Mówi o tym, że na rodzeństwo można liczyć tak samo w trudnych sytuacjach,  jak i w codziennych. Opowiada także, co zrobić, gdy dziecko ma ochotę robić to, co nie jest dla niego bezpieczne.
Książkę polecam młodym czytelnikom w wieku 7-12 lat, dla których będzie stanowić ona ciekawe kompendium wiedzy o tym, jak żyją dzieci w niedalekich krajach. Szczególnie spodoba się dzieciom, które są już po lekturze przygód Kajtka i Yetika i myślą o podróżach. Publikację uzupełniają fotografie oraz rysunki, a na końcu znajdują się „Fascynujące informacje dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej”. Umożliwią nam one np. sprawdzenie czy dobrze pamiętamy alfabet Morse'a, a naszym dzieciom pozwolą sprawdzić, czy wiedzą już wszystko, co niezbędne, by zostać kapitanem okrętu i… czy od razu można zostać kapitanem?

 

mama Małgocha

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć