Warszawa

Recenzja książki:

Rysowane wierszyki i zagadki

Rysowane wierszyki i zagadki

Elżbieta Maria Minczakiewicz
od 3 do 7 lat

Czytaj dziecku i rysuj z nim

„Rysowane wierszyki i zagadki” to ciekawa propozycja na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem. W tym zbiorze rymowanek znajdują się różnorodne propozycje: krótkie wierszyki o najbliższych dzieciom zwierzętach i przedmiotach, utworzy Czesława Janczarskiego, Romana Pisarskiego, Jana Brzechwy i innych, rysowane zagadki, wierszyki z podpowiedziami muzycznymi, np. by śpiewać na powszechnie znane melodie („Mam chusteczkę haftowaną”).


Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej –„Rysowane wierszyki pomagają dziecku w poznawaniu siebie i świata, który je otacza” – poznajemy magiczne słowa, „Wzorową Rodzinę”, dziecko uczy się, że uczucia można okazywać słowami, np. pisząc wiersze. Część druga zawiera utwory uczące rozpoznawania swojego ciała. Moja najmłodsza pociecha (niespełna roczna) reaguje na pytania „pokaż, gdzie masz oko, a gdzie nos?” Z doświadczenia wiem, że dzieciaki uwielbiają rymowanki, piosenki, które można pokazywać, szczególnie, gdy wskazuje się części swojego ciała. Dodatkowo, taka orientacja przestrzenna i znajomość siebie ma później swoje konsekwencje podczas nauki czytania i pisania:). Trzecia część prezentowanej przeze mnie książki to zbiór krótszych i dłuższych wierszyków, których zaletą jest prostota i możliwość rysowania do nich prostych ilustracji - misia, kotka, domku, drzewa. Ostatnia część zawiera „zagadki dla ciekawskich i podglądaczy” - proste i rymowane.


Dzieci najczęściej wykazują naturalne zainteresowanie rysowaniem. Są zachwycone, gdy rysują dla nich rodzice. A rodzice, no cóż, czasami „udają”, że nie potrafią tego robić. Rysowane wierszyki są dobrą podpowiedzią i inspiracją dla nas dorosłych, jak w prosty, często schematyczny sposób narysować dziecku, to o co prosi, a zazwyczaj prosi o to, co je otacza – dom, kot, samochód, etc. Gwarantuję przy tym mnóstwo dobrej zabawy, a o korzyściach rozwijania umiejętności komunikacyjnych dziecka nie będę już wspominać- jest oczywiste, że słownictwo dziecka będzie się wzbogacać, a wiedza o świecie poszerzać.

 

mama MałGosia

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć