Warszawa

Zapraszamy na Balonową 5

Recenzja książki:

ART. Balonowa 5

ART. Balonowa 5

Mikołaj Pasiński
Gosia Herba
od 3 do 7 lat

Zapraszamy na Balonową 5

Gosia Herba otwiera przed nami drzwi kamienicy przy ul. Balonowej i zaprasza do środka. Niemal możemy sobie wyobrazić jak macha do nas zachęcająco i puszcza oko…

 

Razem z Mikołajem Pasińskim, autorem tekstu, oprowadza nas po kolejnych piętrach i przedstawia mieszkańców, czasami podgląda ich z pobłażliwym uśmiechem i tłumaczy błahe problemy.

 

Raper Myszka zapodział kapelusz… Ale zaraz, gdzie on go szuka? Mali czytelnicy chichotają, bo ta lista najdziwniejszych miejsc przypomina tekst o Panu Hilarym.

Dalej jest tylko zabawniej, bo oto małpy pieką ciasto o nazwie „Piegowaty Orangutan”. Bałagan wokół też wygląda dziwnie znajomo, ale zabawa jest przednia.

 

Nie wiem, czy bardziej podoba mi się rodzina pająków grająca w pajęczej orkiestrze czy czarna pantera hodująca kwiaty, a może żaba pisząca rap… Niewątpliwie maluchy będą piszczeć z radości, gdy dowiedzą się, że istnieją instrumenty takie jak: bambafion, fikotar, trąbopian… Nazwy kompletnie nie do zapamiętania przez dorosłych. I dobrze! Spodoba im się też nietoperz, którego taneczną choreografię mogą powtarzać.

 

Patrzę na obrazy Gosi Herby jak zahipnotyzowana, śledząc detale, bo zabawny tekst w tej książce to tylko czubek góry lodowej. Najlepsza zabawa kryje się w kolorowych kształtach, zaskakujących barwach i fakturach. Te ilustracje są znakomite, a połączenie ich z tekstem wyborne. Niuanse sprawiają, że zaproszenie do kamienicy przy balonowej to początek znacznie dalszej podróży, w głąb naszej wyobraźni.


Autorzy z szelmowskimi uśmiechami uchylają drzwi, czy przyjmiecie zaproszenie?

 

Komentarze

Polecamy

Inne recenzje

Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?

Jestem przy tobie

Recenzje CzasDzieci.pl
Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?
Przyszło nam żyć w tak skomplikowanych czasach, że trudno wyjaśnić dzieciom jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi. Wydaje się, że jeden przepis nie istnieje.   Wiele... czytaj więcej »
Nie taka Baba Jaga straszna jak ją malują!

Dom na kurzych łapach

Recenzje CzasDzieci.pl
Nie taka Baba Jaga straszna jak ją malują!
  Do sięgnięcia po tę powieść nie potrzebowałam wiele – tak naprawdę wystarczyło, że zobaczyłam tytuł i okładkę, a potem… było tylko lepiej! Jaką książką... czytaj więcej »
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Recenzje CzasDzieci.pl
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"
Dla nas - dorosłych - powstaje mnóstwo poradników. Pomagają uporządkować myśli i priorytety, podpowiadają rozwiązania, dodają siły. A co z młodszymi? Otóż, nareszcie jest poradnik, który powinien trafić właściwie do rąk każdej dziewczynki!... czytaj więcej »

Warto zobaczyć