Książki Marcina Kozioła o Maksymilianie Wombacie to pełne interaktywnych niespodzianek zbeletryzowane przewodniki, ilustrowane zdjęciami autora i rysunkami Mariusza Andryszczyka. Dzięki multimedialnym rozwiązaniom uzupełniającym powieść, dzieci odnoszą wrażenie, że wraz z sympatycznym bohaterem wyruszają w podróż i razem z nim odkrywają kulturę, historię i geografię Chin. „Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach” to już trzecia część serii podróżniczej, której tom „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka” w ubiegłym roku zdobył Nagrodę Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci. Tym razem akcja rozgrywa się we wschodniej części Chin – od Pekinu i Szanghaju po Hongkong i Makao.
Maksymilian Wombat, jest nie tylko wombatem, ale i podróżnikiem! Pewnego razu Maks, który lubi robić wszystko „na maksa”, wykopał tunel tak długi i głęboki, że z domu w Australii przekopał się pod oceanem i dotarł do Bhutanu, małego królestwa w sercu Himalajów. Tak zaczęła się jego przygoda, w którą już po raz trzeci zaprasza młodych czytelników, chcących tak jak on zostać odkrywcami. Tym razem za Maksem rusza rodzinna ekipa ratunkowa, która sama przeżywa po drodze szalone przygody. Tymczasem Maks przemierza fascynujące Chiny:
Solidny mur otulał „miasto w mieście „. Miasto pełne starych budynków. Jedne były wysokie i szerokie, inne niskie i skromne. Wszystkie pokrywała żółtobrązowa dachówka.
– To jest Zakazane Miasto, Maksiu – powiedział szczur.
– Zakazane. Czyli nie można tam wchodzić? – Trochę się zdziwiłem, widząc tłum ludzi przed bramą.
– Tu dawniej mieszkał cesarz Chin. Bez jego zgody żaden człowiek nie mógł przekroczyć murów tego miasta. Ani wejść, ani wyjść. Dlatego została taka nazwa. Ale szczurów to nigdy nie dotyczyło – zaznaczył dumnie He. – Z wombatami... – zamyślił się. – Z wombatami nie wiem, jak było. Ale dzisiaj na pewno cię nie wpuszczą. To teraz jest muzeum i płacić musi każdy, kto da się zauważyć... A ciebie trudno przeoczyć, Maksiu – zachichotał.
Opowieściom Maksa towarzyszą komentarze jego przyjaciółki Zuzy i Taty Wombata, który choć nigdy nie ruszył się ze swojej norki w Australii, dzięki książkom, wie o świecie więcej, niż niejeden podróżnik. Dzięki nim książka staje się nie tylko zapisem przygód sympatycznego bohatera, ale też dostarcza młodym czytelnikom cennej wiedzy, m.in. o Murze Chińskim, Pekinie, sztukach walki, a nawet chińskiej kuchni i historii pałeczek.
Maksiu! Zamurowało mnie, kiedy dowiedziałam się, że dotarłeś do Chin. To olbrzymi kraj. W jego granicach mogłoby się zmieścić 65 takich państw jak Nepal, gdzie ostatnio byłeś. Ten kraj jest większy nawet od całego kontynentu – twojej Australii. W Chinach żyje też najwięcej ludzi na świecie. Miliard i czterysta milionów. To 50 razy tyle, ile na twoim kontynencie. I prawie dwa razy tyle, ile w całej Europie. (Zuza)
Drogi Maksie! Papier wynaleziono w Chinach prawie dwa tysiące lat temu. I to właśnie w Chinach po raz pierwszy go zapisano. Pędzel pisarski wymyślono jednak kilkaset lat wcześniej i już wtedy stawiano piękne znaki, ale na listewkach bambusowych lub kawałkach jedwabiu. Chińczycy z umiejętności pięknego pisania uczynili sztukę i umiejętność, którą musieli posiadać ci, którzy uchodzili za wykształconych. Chińskie hieroglify łączą informację o wymowie i znaczeniu. (Tata Wombat)
Książka Marcina Kozioła jest pełna interaktywnych niespodzianek. Dzięki nim młodzi czytelnicy nie tylko nie mają szansy na nudę, ale także mogą aktywnie poznawać kulturę, tradycje i historię Chin. W książce znajdą talię kart Wombata Maksymiliana i chińską grę planszową. Do książki zaprojektowano także bezpłatną aplikację, która pozwala sięgnąć do dodatkowych źródeł: filmów, map, dźwięków, zdjęć 360°. Możliwy staje się nawet wirtualny spacer, podczas którego najmłodsi odkrywcy poznają ścieżki i ulice Chin.
Marcin Kozioł - autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. lektury szkolnej (dla klas 4-6) „Skrzynia Władcy Piorunów”. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów, przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest seria o Wombacie Maksymilianie, nagrodzona prestiżowym Magellanem dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Stypendysta Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i British Science Association. Wystawiał farsę pantomimiczną na festiwalu teatralnym Edinburgh Fringe 1996. Występował także przed królową Elżbietą II