Warszawa

Kto odgadnie, co jest na dnie
PATRONAT CzasDzieci.pl

Kto odgadnie, co jest na dnie

Wyd.: Wydawnictwo Poligraf
od 6 do 12 lat
tagi: wiersze 

W kufrze słów tajemnic głębia…
Kto w słów głębię się zagłębia?
Kto w nią zajrzy i odgadnie,
co się chowa w słowach na dnie?

Kup teraz

Recenzje książki (Kto odgadnie, co jest na dnie)

Recenzja rodzica
Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu

„Kto odgadnie co jest na dnie” to niezwykła pozycja, która stanowi zbiór krótkich humorystycznych wierszyków, ozdobionych pięknymi dziecięcymi ilustracjami. Ciekawostką jest fakt, że twórcami książki są mama (polonistka i autorka wierszy) oraz jej 13-letnia córka – autorka rysunków.

O czym jest ta książka? Myślę, że podpowiedź zdradza poniekąd intrygująca okładka, na której widzimy dziurkę od klucza w zamku. Co ciekawe, naszym oczom ukazuje się zamek i leżąca pod nim korona – być może jakiegoś króla lub królowej. Autorki chcą w ten sposób zachęcić czytelnika do odgadywania drugiego dna, czy też znaczenia słów. Faktem bowiem jest, że różne wyrazy, mimo iż brzmią tak samo to jednak mają różne znaczenie. Dlatego często bywa tak, że nasze pociechy rozumieją je dość dosłownie, co może być przyczyną zabawnych spostrzeżeń.


Dużym atutem tej książeczki, są ciekawe rysunki, które ukazują niezwykłość logiki dziecięcego umysłu. Dlaczego konie biegają po głowie, kiedy mówimy o kucykach? Co ma wspólnego policja jadąca na kogucie z kurnikiem? Dlaczego, siedząc na kamiennym murku możemy złapać wilka? Przecież to takie dzikie i groźne zwierzę. Jedną z moich ulubionych ilustracji jest ta przedstawiająca zielone żabki siedzące na karniszu. Rozbawił mnie wierszyk o mamie, która prosi córkę żeby przyniosła  więcej żabek do firanek. A co robi dziecko? Zastanawia się, skąd tu zdobyć kilka tych zwierzątek i oczyma wyobraźni widzi je pod sufitem. To doskonale pokazuje jak dosłowność miesza się z metaforycznością i dlaczego warto bawić się w gry językowe.


Myślę, że ta pięknie zilustrowana i niewielka formatowo lektura przypadnie do gustu nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim dzieciom. Warto szukać rozrywki w słownictwie języka polskiego, pokazując jak różne znaczenie mogą mieć wypowiadane przez nas słowa. 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć