Warszawa

Mysz jak nie mysz

Mysz jak nie mysz

Wyd.: Mila
od 5 do 7 lat
ISBN: 9788392656531

Bajka o myszce marzycielce, wietrze, księżycu, wiatraku i babim lecie. Pełna poezji proza Joanny Kulmowej dla małych, wrażliwych czytelników.

Kup teraz

Recenzje książki (Mysz jak nie mysz)

Recenzja rodzica
O tym, co nie do kupienia i nie do sprzedania

Książka Mysz jak nie mysz wydana jest w niewielkim formacie, nieco mniejszym niż tradycyjny szkolny zeszyt (A5). Różni się bardzo od dziecięcych książeczek, które spotkać możemy w dyskontach czy marketach. Charakteryzuje ją stonowana kolorystyka, pozwalająca skupić się na treści, brak jest wszelkiego rodzaju złoceń, brokatów. Ilustracje są niezwykle oryginalne, tchną świeżością, a jednocześnie wprowadzają w odpowiedni, nieco wieczorny, mglisty nastrój wspaniale uzupelniając tekstową opowieść. Autorką ilustracji jest Elżbieta Krygowska-Butlewska, założycielka Wydawnictwa MILA. Autorką tekstu jest Joanna Kulmowa.


Co do tekstu....Jest baśniowy... Zaskakujący... Urzekający... Myszka marzycielka, nierozumiana przez siostry myszy... Ośmiela się marzyć o lataniu zamiast pracować razem z mysią bracią. Potrafi usłyszeć płacz uwięzionego na drzewie Wiatru... Mimo swego płochliwego serduszka, "mysz prawie odważna" potrafi ruszyć z pomocą... Jest myszą, jakby nie myszą. W jej postępowaniu widzimy troskę, widzimy otwarcie i wrażliwość na "drugiego", widzimy chęć niesienia pomocy - mimo przeciwności losu, głuchego na wołanie otoczenia i... niewielkich rozmiarów ciała.


W książce występują myszy, wiatr, jabłonka, wiatrak, babie lato, pająk, kot... Mysz uruchamia całe pokłady swojej odwagi. Próbuje pomóc, daje nadzieję. A wszystko to pod osloną nocy, przy blasku księżyca, przy bezchmurnym niebie. Wśród ciszy, której nie zakłóci nawet wiatr. Ba, on kwili uwieziony na jabłonce, nikt go nie widzi, nikt nie slyszy. Nikt poza naszą Myszą marzycielką, Myszą bohaterką.


Nie chcę tu ujawnić treści książeczki, bo warto poznać ją samemu! W każdym razie cała opowieść, jak i jej zakończenie są niezwykle zaskakujące. Napisana jest w sposób bardo obrazowy, poetycki. Świetnie nadaje się do wieczornego czytania przed snem. Uspokaja, wprowadza w senny nastrój. U nas pod tym względem sprawdziła się znakomicie! Baśniową opowieść o Myszy, która uwolniła wiatr kończy wiersz "Po niczemu", który mówi o tym, że wszystko co nas otacza: chmura, szum wiatru, gwizd ptaków jest moje, Twoje, nasze. Nie do kupienia, nie do sprzedania.

 

Książeczka Joanny Kulmowej Mysz jak nie mysz ukazała się w serii "Perełki Mili". W mojej domowej bibliotecze jest to jedna z bardziej lubianych perełek!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć