Co to jest? – to seria bogato ilustrowanych książek prezentujących po kilkadziesiąt doświadczeń i eksperymentów, które pozwalają dziecku szybko i łatwo zrozumieć zjawiska z różnych dziedzin nauki: astronomii, materii, ekologii, fizyki…
Tom Układ słoneczny, wszechświat, grawitacja i planeta odpowiada m.in. na pytania: jak zbudowana jest kula ziemska, jak wyglądały narodziny Ziemi, dlaczego jest dzień i noc, czy dlaczego niebo jest niebieskie?
Na wstępie autorzy pytają czytelnika, czy wie, że „w przestrzeni kosmicznej niebo jest zawsze czarne i rozgwieżdżone. Warstwa gazów otaczających Ziemię ma zaledwie kilkadziesiąt kilometrów grubości. Wyżej nie ma już powietrza – to próżnia. Bez atmosfery niebo jest zawsze czarne”.
Dla potwierdzenia tego proponują niewielki eksperyment, do którego niezbędne będą: kawałek niezbyt grubej tkaniny, np. chustka do nosa, latarka i telewizor. Kiedy już wszystko mamy przygotowane możemy przeprowadzić eksperyment. Zatem postępuj zgodnie z poleceniami:
1. Włącz telewizor i pogaś wszystkie inne świata w pokoju.
2. Trzymaj chusteczkę przed oczami. Czy widzisz przez nią to co jest w telewizji?
3. Poproś kolegę, żeby zapalił latarkę i poświecił nią na chusteczkę. Czy nadal widzisz co jest w telewizji? A kiedy kolega zgasi latarkę?
Przy zgaszonej latarce możesz przez chusteczkę oglądać telewizję. Przy zapalonej latarce widzisz już tylko chusteczkę. A przecież telewizor jest ciągle włączony. Podobnie jest na niebie. Ziemię otacza warstwa gazów – atmosfera. W nocy jest ona przejrzysta: możesz przez nią widzieć dalekie gwiazdy. W dzień słońce oświetla atmosferę, która nabiera jasnoniebieskiego koloru. I widzisz już tylko ją! Z tyłu gwiazdy nadal świecą, ale ty już ich nie widzisz. Na tym przykładzie widać w jak prosty sposób można wytłumaczyć dziecku skomplikowane zjawisko niebieskiego nieba.
Autorzy tej publikacji proponują 20 podobnych doświadczeń. Wszystkie książki z serii Co to jest? okażą się nie tylko wspaniałą pomocą dla nauczycieli, ale także podpowiedzą jak przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas z dzieckiem w domu.