Książki dla dzieci » Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling

Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling
PATRONAT CzasDzieci.pl

Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling

Wydawnictwo: Wydawnictwo Arkady
Wiek dziecka: od 7 do 10 lat
ISBN: 9788321348407

Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling – to kolejna książka z serii Co to jest? wprowadzająca dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym mogą łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie i zaobserwować ich zastosowanie w życiu codziennym. Budzi w dziecku ciekawość świata i przemienia je w prawdziwego odkrywcę.

 

Tom ten odpowiada m.in. na pytania: co to jest dziura ozonowa, ocieplenie klimatu, powiększanie się obszarów pustynnych, kwaśne deszcze… Nasza planeta jest stale zagrożona. Ale co to dokładnie jest zanieczyszczenie środowiska? Ile gatunków zwierząt i roślin ginie co roku? Czy energia nuklearna jest niebezpieczna? Co można zrobić, żeby wstrzymać proces niszczący Ziemię?

 

Autorzy podkreślają, jak ważne jest życie na Ziemi i dlaczego należy je chronić. Proponują 15 doświadczeń wyjaśniających zagadnienia z dziedziny ekologii, energii odnawialnej, ocieplenia klimatu i recyklingu.

 

W ochronie środowiska naturalnego podają przykład właśnie z dziedziny recyklingu. Na początku pytają czytelnika, czy wie, że „wyrzucona na polu, czy w lesie plastikowa butelka potrzebuje od 100 do 1000 lat, żeby ulec rozkładowi! Oznacza to, że nie jest biodegradowalna: takie właśnie odpady zaśmiecają naszą planetę”. Dla rozumienia tej tego zjawiska proponują następujące doświadczenie, w którym można wykorzystać: śliwkę (lub inny owoc z cienką skórką), nóż, doniczkę lub skrzynkę z ziemią i pustą plastikową butelkę. Następnie należy:

1. Poprosić kogoś dorosłego o przekrojenie śliwki na pół. Usunąć pestkę. Jedną połówkę zakopać w doniczce z ziemią. Drugą można zjeść!

2. Włożyć plastikową butelkę do doniczki obok śliwki.

3. Następnego dnia zobaczyć co się dzieje w doniczce. Czy śliwka zmieniła się? A butelka? Każdego ranka przez tydzień sprawdzać, jak się zmieniają. Jak mamy cierpliwość, możemy prowadzić swoje obserwacje jeszcze dłużej.

 

Otóż zakopana w ziemi śliwka wiotczeje i zmienia się. Wszystkie żywe istoty po śmierci ulegają rozkładowi. Wówczas inne żywe istoty - zwierzęta, grzyby, małe robaczki, bakterie – żywią się ich ciałami… Dzięki takiemu naturalnemu recyklingowi zwłoki nie gromadzą się na Ziemi. W przeciwieństwie do śliwki plastikowa butelka nie zmienia się. Podobnie jak metal, szkło czy kamień, plastik nie jest żywy więc nie umiera i niełatwo się rozkłada. Nie jest też naturalny, jak kamień, więc ingeruje w środowisko i zaśmieca je…

KUP TERAZ

Recenzje książki (Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling)

Recenzja rodzica
Śnić o czystej Ziemi

O przeczytanie tej książki co wieczór prosi mnie syn - pięciolatek, mimo że tematami przewodnimi są recykling, klimat, atmosfera, energia – pojęcia obce bajkowemu światu. Bliskie jednak bardzo światu realnemu, który zagrożony przez działania człowieka potrzebuje szczególnej ochrony. Tym bardziej to „ekologiczne czytanie do poduszki” cieszy. Może już przedszkolakowi uda się zasiać ziarnko świadomości ekologicznej, które w przyszłości wykiełkuje bujnie: właściwą postawą i chroniącymi Ziemię zachowaniami!

 

Niektóre pojęcia, sformułowania, może też całe tematy małemu czytelnikowi należy wyjaśnić, ale to właściwie dobrze – sprzyja to rozmowie i  poszerzeniu ekologicznych horyzontów... Nie przemówią do najmłodszych liczby, średnie temperatury panujace na poszczególnych planetach, jednostki miary. Trudno będzie im sobie wyobrazić natężenie hałasu mierzone w decybelach czy wysokość temperatury określoną w stopniach Celsjusza albo rozszyfrować chociażby wzór CO2. Nie szkodzi.

 

Przemówią za to na pewno ilustracje – połączenie prawdziwych zdjęć z sympatycznymi kolorowymi rysunkami. Trafią też do wyobraźni proste doświadczenia mające być potwierdzeniem poruszanych problemów: kto z dzieci nie lubi eksperymentować? Oczywiście wszystkie można przeprowadzać pod okiem rodziców; nie wymagają specjalnych nakładów finansowych i czasowych potrzebnych do przygotowania. Są przejrzyście opisane,krok po kroku, i zobrazowane. Dzięki dokładnym wyjaśnieniom wiadomo do jakich wniosków powinny doprowadzić.


Książka porusza tematy, które są bardzo aktualne; wciągnie też starszych niż wspomniany pięciolatek młodych ekologów. Co ważne – pokazuje, że Ziemi można pomóc. Choć wody na szczęście nam jeszcze nie brakuje, to może wkrótce zabraknąć, warto więc dbać o jej oszczędzanie. Proponując ratowanie powietrza, energii czy lasów książka buduje właściwe postawy. Dostarcza szerokiej wiedzy – przez dziurę ozonową, warunki atmosferyczne panujące na różnych planetach, energię atomową, kwaśne deszcze po łańcuch pokarmowy i GMO. Krótkie zagadki (prawda czy fałsz) pozwalają na jej sprawdzenie w formie zabawy.


Ciekawa, atrakcyjnie wydana, uświadamiająca powagę i potrzebę ekologii książka z cyklu popularno–naukowych. Okazuje się, że może ona zastąpić bajkę na dobranoc. Mam nadzieję, że przyśnią się czytelnikom czyste lasy, zdrowa żywność i nabiorą energii do wspierania ekologii na każdym kroku.

Recenzja bibliotekarza
Zachowania proekologiczne

Co to jest ekologia i energia odnawialna, dlaczego hałas szkodzi, co to jest GMO, jak uratować naszą planetę? - to tylko niektóre z zagadnień prezentowanych w ciekawej i mądrej książce Co to jest: ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling. Sprawdź, czy wiesz.


Ta wyjątkowa książka nie tylko zachęci dzieci do odpowiedzialnych i świadomych zachowań konsumpcyjnych, uwrażliwi najmłodszych na problem nadmiaru śmieci wytwarzanych codziennie w naszych domach, ale także wykształci nawyki postępowania ekologicznego, które każde dziecko z łatwością będzie mogło zastosować we własnym otoczeniu.


Oprócz bardzo wielu przystępnie przedstawionych informacji, przydatnych zarówno dzieciom, jak i rodzinom, oryginalnych ilustracji i zdjęć, w książce znajdują się również ciekawe eksperymenty, które rodzice mogą przeprowadzić w warunkach domowych wraz z dziećmi!


Polecam tę znakomitą, edukacyjną książkę wszystkim, którzy pragną nauczyć swe pociechy zachowań proekologicznych i dbania o zasoby środowiska naturalnego.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Droga niekoniecznie usłana różami
Recenzja rodzica (Dorota i Igor. )

Droga niekoniecznie usłana różami

Książka: Barbarzyńcy w Krainie Fetoru
O zaginionej sztuce pisania listów
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz )

O zaginionej sztuce pisania listów

Książka: Listy od Feliksa - nowe przygody
Jak oswoić dziecięce strachy?
Recenzja rodzica (Georgina Szelejewska)

Jak oswoić dziecięce strachy?

Książka: Hortensja i cień
Seria Zwiadowcy
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Seria Zwiadowcy

Książka: Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu
Książeczka oswaja dziecko z problemem, nie bagatelizuje go
Recenzja CzasDzieci.pl (Wioleta Dyrcz)

Książeczka oswaja dziecko z problemem, nie bagatelizuje go

Książka: Pola mówi: muszę siusiu!
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Dziura w gazecie

Dziura w gazecie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019