Kto nie zna historii młodego chłopaka Jima Hawkinsa i piratów poszukujących ukrytego skarbu? Kultowa powieść Roberta Louisa Stevensona Wyspa Skarbów ukazuje się w nowym współczesnym przekładzie wybitnego tłumacza literatury angielskiej Andrzeja Polkowskiego.
Wielokrotnie ekranizowana i tłumaczona powieść szkolnego kolegi Artura Conana Doyle'a, dopisana do rysunku pirackiej mapy, elektryzując rzesze czytelników przeszła do klasyki gatunku powieści awanturniczej, a stworzony przez Stevensona wizerunek pirata stał się wzorem inspirującym kolejne pokolenia twórców. Kto bowiem nie marzy o podróży życia i odkrywaniu nowych lądów?
Andrzej Polkowski, znany m.in. z przekładów Opowieści wigilijnej, Księgi dżungli, Opowieści z Narnii oraz cyklu o Harrym Potterze, przybliża współczesnym czytelnikom barwny świat piratów, który nie zestarzał się z upływem czasu. Plastyczny przekład uzupełniają malarskie ilustracje Roberta Innocentiego, laureata Nagrody im. H. Ch. Andersena, zwanej małym Noblem. Twórczy duet Polkowski i Innocenti zaprasza na pokład nowych czytelników, dowodząc w treści i formie, iż fabuła Stevensona nie straciła nic ze swej atrakcyjności.
Robert Louis Stevenson - szkocki pisarz, urodzony w 1850 r. w Edynburgu. W latach 80. XIX wieku powstały jego najbardziej cenione powieści: Wyspa Skarbów (1883), Porwany za młodu (1886), Doktor Jekyll i Pan Hyde (1886) i Czarna strzała (1888). Pozostawił po sobie wielką spuściznę literacką, a jego książki do dziś cieszą się popularnością. Wełdug Indexu Translatorium, przygotowanego przez UNESCO, Stevenson znajduje się na 26. miejscu najczęściej tłumaczonych pisarzy na świecie, wyprzedzając m.in. Balzaka, Hemingwaya i Tolkiena.
Pomysł Wyspy Skarbów zrodził się, kiedy Stevenson narysował swojemu dwunastoletniemu siostrzeńcowi mapę prowadzącą do ukrytego skarbu. Do mapy pisarz dopisał fabułę i publikował odcinki książki w magazynie dla chłopców, by w 1883 r. wydać całość. Powieść od razu zyskała duże powodzenie wśród czytelników, a Stevensonowi przyniosła sławę. Do końca lat 80. był on jednym z najpopularniejszych i najchętniej czytanych pisarzy swoich czasów. Wyspa Skarbów była wielokrotnie przenoszona na ekran kinowy, a inni pisarze dopisywali ciąg dalszy przygód bohaterów. Do najpopularniejszych książek, w których występują bohaterowie Wyspy Skarbów, należą Złoto z Porto Bello A. D. Howdena Smitha i Przygody Bena Gunna Ronalda F. Delderfielda. Również nowela Doktor Jekyll i Pan Hyde i powieści Porwany za młodu oraz Czarna strzała stanowiły inspirację dla wielu twórców, nie tylko literackich, ale i teatralnych i filmowych.
Roberto Innocenti - światowej sławy twórca ilustracji do literackiej klasyki: Dziadka do orzechów, Pinokia, Opowieści wigilijnej, Calineczki i innych baúśi. Wielokrotnie nagradzany, m.in. prestiżową nagrodą im. Hansa Christiana Andersena (2008), przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Ceniony zarówno przez czytelników, jak i krytyków New Yorker, komentując Pinokia z jego ilustracjami, zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.
przekład: Andrzej Polkowski
ilość stron: 312
format: 135 x 205 mm
oprawa: twarda