Książki dla dzieci » Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci

Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci

Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci

Wiek dziecka: od 8 do 13 lat
Ocena: 4.0/5 od 20 os.
ISBN: 978-83-7805-609-6

"Możesz wchodzić wszędzie z wyjątkiem pokoju na ostatnim piętrze, tym na samym końcu korytarza. Przyrzeknij, że nigdy tam nie wejdziesz!
– Przyrzekam wuju – odrzekło smutnie dziecko.
Mijały dni. Dziewczynka starała się grzecznie zachowywać pomimo tego, że często była sama i nie mogła liczyć na pochwały. Z czasem jednak, gdy już zwiedziła każdy zakątek starego dworu, zaczęła się nudzić. Coraz częściej rozmyślała nad zakazanym pokojem i chcąc nie chcąc, co jakiś czas trafiała w jego okolice. Pewnego pochmurnego dnia nie mogła już wytrzymać i postanowiła tam zajrzeć…"

Jeśli tam zajrzysz, dowiesz się, co spotkało nieposłuszną dziewczynkę, pięknego księcia, dobrego kowala, złodzieja, sowę, kota, myszkę, królową, co umarła z miłości, i Czarownicę.


Nie będzie morałów, to są całkiem inne bajki.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci)

Recenzja rodzica
Przyjemnie się bać

I oto mam mieszane uczucia… Niezbyt długa książeczka, niewyszukana szata graficzna, proste (acz poruszające wyobraźnię) szkice ołówkiem i całkiem ładny język, ale… Historie zupełnie odmienne od tych, do których przyzwyczaiła nas literatura dziecięca – i to niby powinno być na plus (ja bowiem lubię wszystko, co łamie schematy i sztywne konwenanse), jednak… No właśnie, jakoś nie przekonała mnie ta forma (acz zawsze powtarzam, że to co "nie trafiło" do mnie nie jest "be", absolutnie!). Jak dla mnie za dużo było w tym okrucieństwa i potworności. Można rzec: "ale przecież życie takie właśnie jest, wcale nie cukierkowate, ale z pazurem – i trzeba się nauczyć w takim odnaleźć". Ja jednak po tej całej walce z codziennością wolałabym szukać ukojenia zmysłów w czymś może bardziej lirycznym, może… w każdym razie tutaj nie odnalazłam tego, czego szukałam.


Pamiętam jak byłam w wieku swoich synów. Cudne sześć lat. W kinie co niedzielę wyświetlano bajkowe Poranki dla dzieci. Pewnego razu wyświetlono bajeczkę, której tytułu nie pamiętam, za to przez lata w koszmarach sennych i przeróżnych lękach nawiedzały mnie obrazki zeń: bracia przemieniani w czarne kruki, łopata kopiąca dół na trumnę, cmentarzysko i upiornie trzęsąca się ze śmiechu czaszka, jakiś zły czarnoksiężnik. Wracało to do mnie w rozmaitych momentach mojego życia; bałam się wówczas przeraźliwie!


Z rozwagą dobieram zatem filmy dla moich dzieci. Rygorystycznie selekcjonuję bajki do oglądania. Kiedy coś nie spodoba mi się w trakcie, tłumaczę synom dlaczego uważam, że powinniśmy przerwać oglądanie czy czytanie… I tak było tym razem… Nie doczytaliśmy wspólnie do końca – sama przeszłam przez mroczny korytarz lektury, by u kresu zadać sobie pytanie: "do kogo jest skierowana?". Moim zdaniem dla przedszkolaków może być za straszna, mogą emocjonalnie nie udźwignąć bagażu grozy. Kiedy zaczęliśmy czytać książeczkę, synowie kurczyli ramionka, robili ogromne oczka, wtulali się we mnie i naciągali koce po same szyje. Potem domagali się mojej nieustannej obecności, a rano prześcigali się w opowiadaniu koszmarów. Stwierdziliśmy, że wieczorne czytanie nie jest odpowiednią porą na tego typu bajki. Bez żalu zrezygnowali z bajań "dla niegrzecznych dzieci". Kiedy zasiadaliśmy do lektury w dzień, prosili: "mamusiu, tylko nie czytaj takim strasznym głosem, ciszej, głośniej… tylko takim byle jakim, dobrze?". Zaproponowałam zatem, byśmy przełożyli czytankę na czasy, gdy chłopcy będą już gotowi na przyjęcie tych opowiadań.


Zapoznałam się z recenzją ośmiolatka, który stwierdził - jak jakieś dziecko ma 5 lat, to nie powinno mieć czytanych takich bajek, bo mogłoby mieć straszne sny. Zgadzam się. Jednocześnie myślę sobie - do jakiego przedziału wiekowego kierowane są historyjki? Dla uczniów klas młodszych czcionka może być zbyt mała, a ilość ilustracji niewspółmiernie niewielka w stosunku do ilości tekstu. Dla starszych uczniów? Być może. Bo dla dorosłych ciut za infantylne. Mam więc problem z rekomendacją dla konkretnej grupy wiekowej.


Trzeba jednak przyznać, że sama idea napisania "strasznych bajek" jest bardzo dobra. Chyba każdy z nas pragnie czasem poczuć dreszcz emocji, lubimy tak "przyjemnie się bać" (oczywiście, kiedy nie stajemy z grozą oko w oko, a jedynie rozgrywa się ona w naszej głowie). Sama namiętnie oglądam i czytam thrillery, horrory czy kryminały i sądzę, że moja dziatwa wyssała to z mlekiem matki, a jednak przekaz musi być odpowiedni do wieku, dojrzałości emocjonalnej… Pewnie przyjdzie jeszcze czas, że będziemy opowiadać sobie niestworzone historie przy blasku świec czy nikłym świetle latarki. Z pewnością będziemy snuli opowiadania z dreszczykiem, iskry w ognisku będą strzelały, wiatr złowrogo szemrał, a liście zadrżą, poruszane jakąś dziwną mocą… Będziemy wyobrażać sobie, że kiedy odwrócimy się, spostrzeżemy przerażającą istotę. Że te kroki, które słyszymy tuż za nami… Brrr. Jeszcze nie teraz, za kilka lat.


Póki co moje dzieci nie są aż tak niegrzeczne, by raczyć ich Strasznymi bajkami dla niegrzecznych dzieci. Odkładamy na półeczkę, na potem…

Recenzja CzasDzieci.pl
Lektura, przy której każdy naje się strachu

Każdy z nas na różnych etapach dzieciństwa lubił czytać i słuchać bajek. Nie zawsze jednak musiały mieć one wesołe zakończenie. Wręcz przeciwnie, ciekawsze były te szeptane wieczorami, wywołujące mniej lub bardziej przyjemny dreszczyk strachu.
Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci Marceliny Kosińskiej to tomik dziewiętnastu opowiadań prezentujący niecodzienne, przepełnione magią i grozą historie rozgrywające się na granicy realnego i fantastycznego świata. To pozycja, w której negatywni bohaterowie zostają przerażająco ukarani, by w niekonwencjonalny sposób wpoić czytelnikowi wiedzę dotyczącą odpowiedzialności za swoje czyny i konsekwencji popełnianych przez każdego błędów. Autorka nie oszczędza naszych nerwów od samego początku, gdyż już na pierwszych stronach odwiedzamy niebezpieczną wampirzycę, mieszkającą w opuszczonym zamku, stwora zjadającego dziecięce zabawki, kota, który starał się oszukać sowę, by jej zaimponować czy śliczną czarodziejkę, zmieniającą się w potwora.
Pisarka zawarła w swojej publikacji kilka cech gatunkowych tradycyjnych baśni. Wyraźnie zarysowała podział między dobrem i złem, opowiedziała o niezwykłych zdarzeniach i tajemniczych istotach, żyjących w nieokreślonym czasie i miejscu, a także zawarła morał, jednak uczący właściwego postępowania w sposób zaskakujący i niepokojący, stanowczo ukazując karę, jaka czeka tych, którzy nie stosują się do przyjętych norm.
Czytając książkę, ma się mieszane uczucia. Z jednej strony na uznanie zasługują wykonane ołówkiem ilustracje, nadające opowiadaniom charakteru oraz inspirująca fabuła, wywołująca dreszcze na całym ciele i zachęcająca do snucia prawdopodobnych zakończeń. Z drugiej natomiast niezbyt bogate opisy oraz niejednoznaczne wątki pozostawiają niedosyt.
Mimo wszystko uważam, że tomik opowiadań Marceliny Kosińskiej Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci wart jest zakupu i z czystym sumieniem wystawiam autorce czwórkę, gdyż mimo pewnych nieścisłości, książka przesiąknięta jest niebezpieczeństwem i trwogą, ekscytuje, a dodatkowo w pouczający sposób bawi. Polecam zatem lekturę starszym dzieciom, które cenią sobie oparte na magii i grozie opowieści, jak i młodszej młodzieży, szukającej książki z charakterem, na chłodne wieczory.
Pamiętajcie jednak, aby nie czytać jej przed snem!

Recenzja młodego czytelnika
Inne niż zwykłe bajki

Bajki dla niegrzecznych dzieci często są straszne. Najbardziej podobała mi się bajka o sufitowym potworze, ale nie chciałbym mieć takiego u siebie. Wiem, dlaczego to są bajki dla niegrzecznych dzieci, bo w każdej opowieści są dzieci, które nie słuchają swoich opiekunów albo rodziców i robią to, czego miały nie robić. No i potem zjada je jakiś potwór albo spotyka je coś złego. Ale dzieci chcą robić to, czego się im zabrania, bo nie wierzą, że może je spotkać coś złego.
Jak mama mi czytała to troszkę się bałem, czasami, chociaż nie wszystko w tych bajkach jest straszne. Ale te bajki są ciekawe i inne niż zwykłe bajki. Ale jak jakieś dziecko ma 5 lat, to nie powinno mieć czytanych takich bajek, bo mogłoby mieć straszne sny.

Recenzja rodzica
Nie są ponure a ciekawe i wciągające

Czytając straszne bajki można się bać! Niewątpliwie to książka wywodząca się z nurtu Andersena i braci Grimm. Autorka opowiada historie z dreszczykiem, które rzadko kończą się happy endem. A jednak jako dziecko lubiłam takie opowieści, gdyż pomagały oswoić strach. Podobno dziecko powinno oswajać go stopniowo i stopniowo sobie z nim radzić. Mimo wszystko bajki nie są ponure, są ciekawe i wciągające. Mogą pomóc zrozumieć, że niebezpieczeństwa można uniknąć, poskramiając swoją ciekawość lub zastanawiając się. A może po ich przeczytaniu dzieci staną się grzeczniejsze?!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Muzyczny zawrót głowy
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Muzyczny zawrót głowy

Książka: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk
Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Lektura na wakacje dla nastoletnich miłośników psów
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Lektura na wakacje dla nastoletnich miłośników psów

Książka: Elfie, gdzie jesteś?
 O tym, jak muzyka odmieniła losy pewnej dziewczynki
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

O tym, jak muzyka odmieniła losy pewnej dziewczynki

Książka: Matylda. Tajemnica i marzenia
O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Tytuł ?Książka Roku 2018? w kategorii literackiej za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2018
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019