Warszawa

Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci

Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci

Wyd.: Centrum im. Ludwika Zamenhofa
od 8 do 14 lat
ISBN: 978-83-932491-9-0
tagi: religia  edukacyjna 

Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci powstawał z myślą o zebraniu w jednym tomie podstawowych informacji na temat religii chrześcijańskiej, judaizmu i islamu. Znalazły się w niej objaśnienia najważniejszych pojęć i symboli religijnych, podstawowe informacje na temat obrzędowości i życia codziennego różnych grup wyznaniowych zamieszkujących Podlasie.


Książka powstawała jako materiał dydaktyczny adresowany przede wszystkim do młodych odbiorców, uczestników prowadzonych od 2011 roku przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa warsztatów Religie Podlasia. Chcąc pozyskać zainteresowanie dzieci i młodzieży, położyliśmy nacisk na stworzenie możliwie bogatej szaty graficznej, a materiały tekstowe staraliśmy się zredagować tak przystępnie, jak to było możliwe bez szkody dla poruszanych zagadnień.
Wierzymy, że Religie Podlasia mogą stać się podstawą do świadomego, opartego na wiedzy i zrozumieniu formułowania własnych opinii na temat innych religii i ich wyznawców. Doświadczenia zdobyte w czasie pracy nad książką pozwalają nam przypuszczać, że książka ta będzie pożyteczną lekturą również dla dorosłego odbiorcy. Stąd podtytuł Przewodnik nie tylko dla dzieci.

 

Autorzy poszczególnych rozdziałów:

Kościół rzymskokatolicki – dr Bogumił Dziedziul

Kościół prawosławny – dr Lilla Busłowska

Kościoły protestanckie – ks. Tomasz Wigłasz

Islam – Artur Konopacki

Judaizm – Aleksandra Karkowska

Recenzje książki (Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci)

Recenzja rodzica
Informacje o religiach podane w przystępny sposób

Na okładce widzimy pięcioro dzieci. Każde z nich na koszulce ma inny znak, symbol, oznaczający coś. Patrząc na nie jednak, mamy wrażenie, że coś je łączy. Żeby to sprawdzić zaglądamy do środka. Książka przedstawia informacje dotyczące mieszkańców Polski. Okazuje się, że na Podlasiu możemy zetknąć się z takimi wyznaniami jak: kościół rzymskokatolicki, kościół prawosławny, kościół protestancki, islam i judaizm. Przedstawione tu informacje są więc podzielone. Każdy opis wyjaśnia nam zasady panujące w obrębie danej religii.
Dodatkowo jest dużo ciekawych zdjęć i ilustracji, dzięki którym jeszcze lepiej możemy zapoznać się z różnymi pojęciami i symbolami. Teksty na każdy temat są krótkie, ale bardzo treściwe i opracowane w bardzo przystępny sposób. Książkę można przeczytać od razu w całości, nie oznacza to jednak, że odłożymy ją na półkę i zapomnimy o niej. Powracałam już do niej kilkakrotnie i nadal jest dla mnie oraz moich dzieci cennym źródłem informacji. Przeglądając ją ponowne, za każdym razem zwracam uwagę na coraz to inne szczegóły.
Bardzo spodobało mi się, że są zebrane w jednym tomie informacje dotyczące różnych wyznań. Dodam tylko, że książka jest tak opracowana, że mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Myślę, że jeszcze długo będziemy do niej zaglądać.

Recenzja bibliotekarza
Perełka na rynku wydawniczym

Religie Podlasia - przewodnik nie tylko dla dzieci to wspaniała książka ukazująca historię różnych wyznań, których przedstawiciele żyją lub żyli kiedyś na Podlasiu. Przewodnik, podzielony na pięć rozdziałów, przybliża w przystępnej i ciekawej formie takie wyznania jak: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam oraz judaizm.
Z tej wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju książki dorośli i mali czytelnicy dowiedzą się m.in. o najważniejszych świętach poszczególnych wyznań, o historii prezentowanych religii oraz o ważnych świętych miejscach. W książce wyjaśnione są również pojęcia i symbole religijne.
Na uwagę zasługuje również wyjątkowa szata graficzna. Twarda okładka, kredowy papier, rewelacyjne ilustracje Joanny Karpowicz, liczne mapy oraz znakomitej jakości zdjęcia – to wszystko sprawia, że książka jest prawdziwą perełką wydawniczą i czyta się ją z prawdziwą przyjemnością.
Gratuluję Centrum im. Ludwika Zamenhofa rewelacyjnej inicjatywy i z niecierpliwością czekam na inne książki wydane przez nich.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć