Kraków

12 wyzwań czytelniczych dla małych i dużych  – premiera KSIĄŻKOWEGO NIEKALENDARZA 2024
Ogólnopolska Inne Wstęp wolny

12 wyzwań czytelniczych dla małych i dużych – premiera KSIĄŻKOWEGO NIEKALENDARZA 2024

Zacznijmy rok z książką w dłoni! Narodowe Centrum Kultury wraz z kolektywem Mamy Projekt przygotowało dla bibliotek na nowy rok wyjątkowy zestaw materiałów edukacyjnych promujących czytanie wśród najmłodszych i nie tylko. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 powstał Książkowy Niekalendarz 2024. Pakiet udostępniony do pobrania na stronie nprcz.pl zawiera ilustrowane wyzwania książkowe na każdy miesiąc, plakat, kartę  do gry w „Czytelnicze bingo” oraz dyplom dla uczestników.

 

W styczniu porozmawiaj ze znajomymi o książkach na poprawę humoru, w marcu – wybierz się na wiosenny spacer z audiobookiem, a w maju (z okazji 20 rocznicy przystąpienia Polski do UE) przeczytaj książkę z dowolnego europejskiego kraju. To tylko niektóre z propozycji czytelniczych wyzwań, jakie znalazły się w tegorocznym NIEKALENDARZU. Już po raz drugi biblioteki publiczne i szkolne mogą korzystać z atrakcyjnie opracowanych wyzwań, by promować czytelnictwo w swoich placówkach.

 

– NIEKALENDARZ ma zachęcać do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę. Dzięki formule prostych wyzwań i radosnym ilustracjom Tomka Kaczkowskiego – angażujemy wyobraźnię dzieci i podpowiadamy co warto przeczytać w danym miesiącu. To świetna sprawa zarówno dla bibliotekarzy, co i rodziców, którzy chcą by czytanie było dla ich dzieci jak najdłużej frajdą i fajnym sposobem spędzania czasu – mówi Joanna Guszta z kolektywu Mamy Projekt. 

 

Twórcy NIEKALENDARZA opracowali po 3 wyzwania czytelnicze na każdy miesiąc oraz grę “Czytelnicze bingo”, która zachęca m.in.: do odnalezienia i przeczytania książki ze słowem “nie” w tytule, czy obejrzenia adaptacji książki w kinie lub teatrze. Każdy, kto podejmie wyzwanie otrzyma dyplom.

 

Materiały zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było je łatwo pobrać oraz wydrukować na standardowych drukarkach ale też udostępniać w social mediach. Za redakcję i projekt NIEKALENDARZA odpowiada kolektyw Mamy Projekt. Ilustracje wykonał Tomasz Kaczkowski. Czytelnicze wyzwania oraz bingo można pobrać bezpłatnie ze strony: https://nprcz.pl/niekalendarz-materialy-edukacyjne-do-pobrania/ 

Miejsce wydarzenia:
online
Organizator:

kolektyw Mamy Projekt

Kozietulskiego 4, Łódź

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć