Kraków

Bajki i baśnie japońskie. Pies Dżok i pies Hachik?
Kraków Warsztaty od 3 roku

Bajki i baśnie japońskie. Pies Dżok i pies Hachik?

3 marca 2019
Wpis archiwalny

godz. 11:00

 

W najbliższą niedzielę bohaterami naszego bajkowego spotkania będą dwa psy – japoński pies Hachik? i polski piesek Dżok – dwie historie, które wydarzyły się w dwóch bardzo odległych krajach. Co je łączy?

 

Wierność i przyjaźń, bezwarunkowe oddanie, pamięć, która przetrwała do dziś i znalazła swoje ważne miejsce – miejsce w przestrzeni miast – Tokio i Krakowa, i najważniejsze: miejsce w naszych sercach.

 

Zapraszamy do wysłuchania pięknych i wzruszających opowieści oraz warsztaty.

 

Projekt Bajki i baśnie japońskie został przygotowany z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Muzeum Manggha. Nowe funkcje muzeów, nastawione na pozyskanie i wykreowanie nowego odbiorcy sztuki wysokiej, potrzebują wsparcia w działaniach poza tradycyjnym zwiedzaniem. Dodatkowe programy i projekty – a nie tylko sama wystawa – stają się atrakcyjnym towarem do sprzedania: zachęcają rodziny do spędzenia ciekawych i rozwijających godzin na zajęciach w muzeach i galeriach. Odczarowane zostało również miejsce, gdzie nawet dwu i trzylatki mają swoje specjalne miejsca do eksploracji i zabawy. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.

 

Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend. Na początku sięgnęliśmy do wydanych już w Polsce bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwróciliśmy się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało nam się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.

Początkowo na spotkaniach bajki czytały dzieciom znane osoby: aktorzy i prezenterzy z całej Polski (wystarczy wymienić choćby Annę Polony, Annę Dymną, Magdę Umer, Roberta Makłowicza, Krzysztofa Globisza, Bronisława Maja, Krystynę Zachwatowicz – Wajdową, Iwonę Bielską, Macieja Orłosia, Grzegorza Turnaua i wielu innych). Sam projekt, prowadzony od 2006 roku ewaluował w 2012 roku i zyskał całkiem nową odsłonę.

 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych) zapraszamy naszych najmłodszych zwiedzających wraz z opiekunami na japońskie bajki. Po przeczytaniu kilku tekstów, dzieci wraz z opiekunami biorą udział w dopasowanych do tematu bajek warsztatach: origami, kaligrafii, tworzenia pieczątek, zabawy w oparciu o japońskie techniki plastyczne. Prace powstałe w czasie warsztatów dzieci zabierają ze sobą do domu. Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach Muzeum Manggha – holu głównym, galerii, sali wystaw zmiennych – na specjalnie przygotowanych dywanach lub matach japońskich wraz z kolorowymi poduszkami. Miejsce jest zawsze tak pomyślane, by rodzice mogli usiąść wraz z dziećmi lub obok nich. Po spotkaniu zapraszamy na czarkę japońskiej herbaty i poczęstunek dostosowany do tematu spotkania.

Organizator:

Manggha - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

ul. M. Konopnickiej 26,
30-302 Kraków
tel.: 012 267 27 03, 012 267 37 53

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć