18 listopada zapraszamy do wszystkich oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia i wystawy bezpłatny.
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń (wystawa stała)
13.00, 16.00 – zwiedzanie wystawy stałej Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
16.30 – Młodopolski podwieczorek w Krzysztoforach
Spotkanie literacko-artystyczne z aktorami Teatru Otwartego oraz z udziałem grupy teatralnej seniorów Klika. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną utwory młodopolskich artystów, wiersze Konstantego I. Gałczyńskiego, Leopolda Staffa i Tadeusza Peipera, fragmenty utworów Brunona Schulza oraz Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Całe spotkanie zostanie wzbogacone repertuarem popularnych pieśni legionowych i żołnierskich, które będzie można śpiewać wspólnie z artystami.
Prowadzenie: Teatr Otwarty, grupa teatralna Klika
Miejsce: sala audytoryjna Kupferhaus
---------------------------------------------------------------------------------------------
Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1
Krakowski Hejnał Wolności: Wieża Pamięci (wystawa planszowa I piętro)
Czas miejski – czas Krakowa (wystawa planszowa – IV piętro)
11.30, 13.30, 15.00, 16.00 – zwiedzanie Wieży Ratuszowej z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
12.00 – Wielcy Polacy na 100 lat Niepodległości, czyli dziecięca pracownia lalkarska
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas których wykonają one lalki przedstawiające największych polskich bohaterów narodowych ( m.in. Kazimierza III Wielkiego, Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II). W trakcie spotkania porozmawiamy o osobach, które odegrały kluczowe role w historii naszego kraju, zasługując tym samym na naszą pamięć.
Prowadzenie: Dariusz Cywka i teatr Otwarty
Rezerwacja: COZ
---------------------------------------------------------------------------------------------
Rynek Podziemny
Rynek Główny 1
Śladem europejskiej tożsamości Krakowa (trasa turystyczna)
Wstęp na trasę turystyczną wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl
Podziemia Rynku będą czynne do godziny 20.00. Ostatnie wejście 75 minut przed zamknięciem.
10.00, 11.30, 13.30, 14.00, 16.00 17.30 – zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
Przez cały dzień w strefie konferencyjnej projekcja wybranych odcinków „Muzealnych opowieści” na temat zabytków prezentowanych na wystawie.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3
Mieszczański dom (wystawa stała)
13.00 – I Ty możesz zostać kolekcjonerem
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas których poznają one genezę kolekcjonerstwa, dowiedzą się, jakie eksponaty gromadzi się w muzeach oraz dlaczego zbieranie przedmiotów związanych z życiem codziennym jest tak bardzo istotne. Uwaga! Jeśli jesteście kolekcjonerami, przynieście swój najcenniejszy eksponat. Może się okazać niezwykle pomocny podczas części warsztatowej zajęć!
Prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Rezerwacja: COZ
15.00 – Mieszczański dom
Tematyczne zwiedzanie wystawy stałej ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z kolekcjonerstwem. Przybliżone zostaną m.in. idee, jakie przyświecały tworzeniu prywatnych zbiorów w XIX w., a następnie kolekcji muzealnych. Podczas zwiedzania zaprezentowane zostaną też eksponaty pozyskane od prywatnych kolekcjonerów.
Prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Rezerwacja: COZ
---------------------------------------------------------------------------------------------
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4
Kraków – czas okupacji 1939–1945 (wystawa stała)
Pomyśl o pseudonimie dla siebie… (wystawa czasowa)
Wstęp na wystawę stałą wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie: www.bilety.mhk.pl
Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem.
12.00 – Kraków. Czas okupacji 1939–1945
Oprowadzanie po wystawie stałej będącej opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 r. i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa.
Prowadzenie: Wojciech Górny
Rezerwacja: COZ
15.00 – Pomyśl o pseudonimie dla siebie…
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej, prezentującej losy młodego pokolenia, które urodziło się w pierwszych latach istnienia II Rzeczypospolitej, a okres swojej młodości przeżywało w tragicznych czasach okupacji niemieckiej. Ich postawy patriotyczne kształtowane były m.in. przez nauczycieli, wychowawców i rodziców, którzy często z bronią w ręku walczyli o to, by Polska na powrót mogła znaleźć się na mapie Europy.
Prowadzenie: Tomasz Stachów
Rezerwacja: COZ
16.30 – Fotografie KL Plaszow
Wykład poświęcony problematyce badań nad kolekcją około 200 fotografii wykonanych w latach 1943–1944 na terenie obozu pracy i koncentracyjnego KL Plaszow w Krakowie. Czy praca w muzeum może przypominać pracę śledczego? Jak kiedyś zbierano informacje na temat pozyskiwanych kolekcji? Czy zawsze jest możliwe dotarcie do prawdy o eksponacie? Czy zagadka związana z fotografiami obozu KL Plaszow doczeka się wyjaśnienia?
Prowadzenie: Marta Śmietana
Miejsce: sala kinowa, I piętro
---------------------------------------------------------------------------------------------
Apteka pod Orłem
Plac Bohaterów Getta 18
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim (wystawa stała)
11.00, 15.00 – Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie po wystawie stałej poruszającej zagadnienia związane z historią apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza oraz getta krakowskiego – m.in. z życiem codziennym mieszkańców oraz instytucjami działającymi na jego terenie.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Bartosz Heksel
Rezerwacja: COZ
13.00 – Ludzie z apteki „Pod Orłem”
Spacer edukacyjny po terenie dawnego getta, mający na celu przybliżenie historii jego mieszkańców, których wojenne losy powiązane zostały z działającą tutaj apteką „Pod Orłem”. Podczas spaceru zaprezentowane zostaną dzieje wybranych osób oraz miejsca, w których żyli i pracowali.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik
Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem
---------------------------------------------------------------------------------------------
Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 (wystawa stała)
11.00, 15.30 – Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956
Zwiedzanie wystawie stałej prezentującej dzieje Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej, a także losy krakowian – ofiar terroru dwóch systemów totalitarnych: nazistowskiego i komunistycznego.
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
12.00 – Ku pamięci. Co powinniśmy wiedzieć o Armii Krajowej w Krakowie?
AK stała się fundamentem tajnego państwa i jego symbolem. Była zakonspirowaną siłą zbrojną działającą na obszarze państwa polskiego w granicach sprzed 1 IX 1939 r. znajdującego się pod okupacją niemiecką i sowiecką oraz poza tymi granicami. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie.
Prowadzenie: Piotr Szmigielski (autor pracy Pododcinek IIB/Żelbet” – rodowód, działalność i struktury jednostki Armii Krajowej w obrębie Obwodu Kraków-Miasto Inspektoratu Krakowskiego)
14.00– Willa Palace w Zakopanem i jej związki z Pomorską w czasie okupacji niemieckiej
W okresie okupacji niemieckiej w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskiego 7 w Zakopanem mieściła się siedziba Gestapo. Ze względu na okrutne tortury stosowane w czasie przesłuchań miejsce to zostało nazwane Katownią Podhala. Jej więzi z komendą Gestapo przy ul. Pomorskiej były bardzo silne.
Prowadzenie: Zbigniew Sikora (autor książki Krwawy ślad. Nieznani Bohaterowie Podhala)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Stara Synagoga
ul. Szeroka 24
Dzieje i kultura Żydów krakowskich (wystawa stała)
Ostoja tradycji (wystawa czasowa)
11.15 – Błazen purymowy
Projekcja filmu fabularnego (reżyseria: Józef Green, Jan Nowina-Przybylski; rok. prod.: 1937; czas: 90 minut) zaliczającego się do nurtu filmów muzycznych, eksponujących autentyczny folklor, śpiew i taniec. Przedstawia codzienność żydowskiej familii, w której smutki przeplatały się z radościami, małe dramaty kończyły się wielkimi niespodziankami losu, a wszystko poddane było odwiecznemu, tradycyjnemu rytmowi religijnych nakazów i obrzędów.
Przedmowa do filmu: Roman Włodek (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, filmoznawca)
13.15 – Z Persji na Kazimierz. Żydowskie święto Purim
Wykład przybliżający: genezę żydowskiego święta Purim oraz przedstawień teatralnych obrazujących treść Księgi Estery i inne zwyczaje charakterystyczne dla tego „żydowskiego karnawału”. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z fragmentem hebrajskiego tekstu Księgi Estery, piosenkami Purim, a także osobiście zagłuszyć złe imiona Hamana i jego dziesięciu synów.
Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic
14.00–17.00 – Od świątyni do synagogi
Rodzinne układanie puzzli – fotografii przedstawiających wnętrze Starej Synagogi z lat 30. XX wieku oraz Drugą Świątynię Jerozolimską. Zabawie towarzyszył będzie komentarz pracownika muzeum, który opowie o wydarzeniach zilustrowanych na poszczególnych fotografiach.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty (wystawa stała)
Krakowski Hejnał Wolności: Kopiec pamięci (wystawa czasowa)
11.00 – Kopiec pamięci
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej dotyczącej historii kopca Józefa Piłsudskiego. Ta niezwykła budowla, wpisująca się swą formą w specyficzną tradycję Krakowa, była hołdem złożonym Marszałkowi jako niekwestowanemu wskrzesicielowi Niepodległej. Miała być symbolem budzącym dumę wśród następnych pokoleń z odzyskanej niepodległości, wskazywać na ofiarność, trud i odwagę tak potrzebnych w czasie walki o wolny kraj, ale niezbędnych także w jego budowie.
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba
13.00 – Projektujemy Kopiec Stulecia Niepodległości
Ważne wydarzenia wymagają upamiętnienia! Odzyskanie niepodległości nasi dziadkowie uczcili usypaniem kopca na Sowińcu. W stulecie tamtych wydarzeń my również spróbujemy zaprojektować kopiec i jego otoczenie jako pamiątkę obchodów stulecia odzyskania Niepodległości. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Prowadzenie: Maria Lempart
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16
Osiedleni. Teatralne (wystawa czasowa)
15.00 – Osiedleni. Teatralne
Oprowadzanie po wystawie czasowej przedstawiającej dziedzictwo historyczne Nowej Huty. To również sentymentalna opowieść o wzajemnych relacjach sąsiedzkich, poczuciu przynależności do społeczności osiedlowej, jak i samego miejsca – Osiedla Teatralnego. Wystawa Osiedleni. Teatralne ma charakter partycypacyjny. Prezentowane są na niej nie tylko materiały o charakterze historyczno-archiwalnym, lecz także osobiste informacje o osiedlu przekazane przez jego mieszkańców i osoby związane z tym miejscem przez swoją pracę. Eksponowane pamiątki i zdjęcia pokazują życie osiedla, dokumenty obrazują pierwsze lata jego istnienia: jak ono powstawało, zmieniało się i jak… zmienia się nadal.
Prowadzenie: Piotr Kapusta
---------------------------------------------------------------------------------------------
Muzeum Podgórza
ul. Limanowskiego 51
Miasto pod Kopcem Kraka (wystawa stała)
Krakowski Hejnał Wolności: Wolność przyszła z Podgórza (wystawa czasowa)
11.00 – Wolność przyszła z Podgórza
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej m.in. okolicznościom przeprowadzenia przewrotu, który zakończył się odebraniem władzy przez Polaków Austriakom, przejęciem magazynów i ważnych obiektów wojskowych, w tym lotniska w Rakowicach. To właśnie ze zlokalizowanych w Podgórzu austriackich koszar wyruszyły polskie oddziały wyzwalające Kraków.
Prowadzenie: Janusz Tadeusz Nowak
Rezerwacja: COZ
13.00, 15.00 – zwiedzanie wystawy stałej Miasto pod kopcem Kraka z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
* Podczas indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika ze ścieżkami w języku polskim, angielskim, Polskim Języku Migowym oraz audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337
Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat.
10.00, 11.00, 13.15, 14.30 – zwiedzanie magazynu zbiorów z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dom pod Krzyżem
Ul. Szpitalna 21
Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci (wystawa czasowa)
12.00, 15.30 – Pan wiecznie młody
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej życiu i twórczości Lucjana Rydla. Poszczególne elementy ekspozycji dotyczą jego dzieciństwa, czasów szkolnych i młodości; pracy w teatrze i dla teatru; wydarzenia, jakim był ślub z prostą, wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną oraz pracy i działalności już po przeprowadzce na wieś. Wystawa została zaaranżowana tak, aby przybliżyć atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku.
Prowadzenie: dr Agnieszka Kowalska
Rezerwacja: COZ
---------------------------------------------------------------------------------------------
Przez cały dzień można samodzielnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Uwaga! Wyjątek stanowi oddział Thesaurus Cracoviensis, gdzie wstęp możliwy jest jedynie z przewodnikiem.
Ostatni zwiedzający będą wpuszczani 30 minut przed zamknięciem.
Wstęp na wystawy i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Przez cały dzień we wszystkich oddziałach Muzeum będzie można nabyć wydawnictwa MHK z rabatem 20%.
Szczegółowe informacje i rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ)
poniedziałek–niedziela 10.00–19.00
tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl
www.mhk.pl
facebook.com/MuzeumKrakowa