Kraków

Kto ty jesteś? Artyści i dzieci w dwugłosie o niepodległości
Kraków Wystawa Wstęp wolny Nasz Patronat

Kto ty jesteś? Artyści i dzieci w dwugłosie o niepodległości

od 17 października do 7 listopada 2018
Wpis archiwalny

godz. 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Rynek Główny 25, Zabytkowe Piwnice MCK

 

"Niepodległość" to temat, który w jubileuszowym roku jest poruszany w bardzo wielu aspektach i w bardzo wielu projektach. Mamy publikacje, warsztaty, projekcje i wystawy. Można powiedzieć, że obchodzimy 100 lecie niepodległej Polski z prawdziwym rozmachem.

 

Podejmowanie podobnych tematów w przypadku dzieci to zawsze wyzwanie. Nie tylko dlatego, że  aby mówić o radości z odzyskania niepodległości koniecznym jest wyjaśnić lata niewoli i braku własnego kraju, wyczuwając cienką granicę pomiędzy zbudzeniem wrażliwości i wzbudzeniem niepokoju, ale przede wszystkim ważne jest, by nie wpaść w narrację lekcji, gdzie młody człowiek ma rolę biernego słuchacza lub widza, który bardziej skupia się na należnym szacunku do tematu niż na własnym doświadczeniu i uczuciach.

 

Fundacja Czas Dzieci proponuje inne podejście do tematu niepodległości poprzez wystawę "Kto ty jesteś? Artyści i dzieci w dwugłosie o niepodległości", którą już od 17 października b. r. można oglądać w zabytkowych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

 

Projekt wystawienniczy jest swoistą narracją, w którą młody człowiek wchodzi, stając naprzeciw lustra.

 

"Kto ty jesteś?" - to pytanie wisi w powietrzu, nie tylko nad młodym widzem, ale nad całą wystawą, bo autorzy drążą kolejne (z pozoru oczywiste) odpowiedzi i stawiają kolejne pytania. Jedne łatwe, drugie wymagające głębszej refleksji... Bo co to dla dziecka oznacza, że jest Polakiem? Co o tym stanowi?

 

Kolejne prace 14. znakomitych polskich ilustratorów zabierają dziecko w piękną podróż, która chwilami porusza, a co krok inspiruje. Oglądamy Polską przyrodę, obyczaje, to, z czego jesteśmy dumni i o co walczyliśmy. Dziecko wchodzi w temat tożsamości, rozpoczynając od siebie samego i tego wszystkiego, co go otacza, stopniowo rozszerza perspektywę, by szukać w sobie kolejnych i  kolejnych pytań, a w otaczającej rzeczywistości, także pozawystawowej, kolejnych odpowiedzi.

 

Ogromnym atutem, poza angażującą narracją, jest przemyślana karta pracy. Dzięki niej, a w odniesieniu do wystawy, rozbudzana jest chęć poznawania przez dziecko własnych korzeni i  rodzinnych tradycji. Rozbudzane są: duma i poczucie wspólnoty, ale także marzenia i pierwsze plany. Popularne pytanie dorosłych: "Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz" przybiera tu poważniejszą formę, bo może właśnie słynnym Polakiem? Czym chciałbyś zasłynąć? 

 

Ostatnia sala to pytanie o niepodległość i wolność, a także  jej brak, ale w odniesieniu do domu, bezpieczeństwa i praw człowieka. To sprawia, że ten ostatni ton, pomimo silnych uczuć, pozostaje optymistyczny.

 

Artyści, którzy włączyli się do projektu to:

 

- Joanna Rusinek,

- Agata Dudek,

- Marianna Oklejak,

- Iwona Chmielewska,

- Marcin Bruchnalski,

- Piotr Fąfrowicz,

- Marianna Sztyma,

- Tomasz Samojlik,

- Joanna Concejo,

- Joanna Gębal,

- Piotr Socha,

- Piotr Karski,

- Aleksandra i Daniel Mizielińscy

 

Drugim głosem wystawy są prace plastyczne dzieci wyłonione w ogólnopolskim
konkursie.

 

Wystawa potrwa do 7 listopada.

Organizator:

Fundacja Czas Dzieci

ul. Felicjanek 10/17,
31-104 Kraków
tel.: 12 421 29 41

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć