Średniowiecze i 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości to dwa dominujące wątki tematyczne 13. edycji Pól Chwały w Niepołomicach. Jak co roku podczas imprezy będzie można zobaczyć oddziały rekonstrukcyjne od czasów starożytnych po współczesność, spróbować swoich sił w grach strategicznych, czy wysłuchać prezentacji podczas konferencji naukowej. Impreza jest jednym z największych i najbardziej znanych w Polsce spotkań miłośników historii, gier historycznych i militariów.
Tym razem najwięcej miejsca zajmie obóz średniowieczny. Swoje umiejętności, broń i piękne stroje zaprezentuje aż dziesięć grup rekonstrukcyjnych. Będą pokazy walk, prezentacje wyposażenia rycerskiego, ale także średniowieczny targ, kuchnia i pokazy mody z tego okresu. W sumie w tę część imprezy będzie zaangażowanych około stu osób. Pola Chwały oficjalnie rozpoczną się też właśnie turniejem rycerskim na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach.
Najważniejszym akcentem związanym z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości będą dwa koncerty Jacka Kowalskiego z zespołem Monogamista JK. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę o godz. 20.00 pod tytułem „Pielgrzymi Niepodległej”, drugi pod hasłem „Śpiewy 1918” na dziedzińcu zamkowym w niedzielę o godz. 12.00.
Tematyce niepodległościowej będą poświęcone zajęcia dla dzieci. Już tradycyjnie będą one kierowane do trzech grup. Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia tematyczne angażujące najmniejsze dzieci. Szkoła Rycerska jest kierowana do dzieci starszych, a Szkoła Dam Dworu to propozycja dla dziewcząt. Edukacyjny i przygodowy charakter będzie miała gra miejska „Różne drogi do niepodległości”, natomiast akcentem rocznicowym niedzielnej defilady będzie poprowadzenie jej przez oddziały rekonstruujące kawalerię tego okresu. Dodatkowym, nowym elementem będą pokazy skoków spadochronowych oraz wystawa broni z kolekcji Krzysztofa Pawlaka i Zbigniewa Hajduka, którą będzie można oglądać w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.
W niepołomickim zamku , w formie gry – na specjalnych makietach, przy pomocy figur i modeli – będą rozgrywane najciekawsze bitwy z historii Europy i świata. Przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych o tematyce historycznej. Można także oglądać zawody modelarskie i wystawę modeli wojskowych.
Dziedziniec Zamku Królewskiego w Niepołomicach tak jak w ubiegłym roku będzie przestrzenią projektu Dziedziniec Sztuki. Będziemy mówili o sztuce ulepszania natury i urody ? na przestrzeni wieków, zaprezentujemy pokaz XVIII wiecznej mody, nie zabraknie tańców historycznych.
Konferencja naukowa , która co roku towarzyszy imprezie, odbędzie się tym razem pod hasłem „Wojna od kuchni” i będzie poświęcona kulturze kulinarnej, aprowizacji i używkom w dziejach wojska i wojen. Zapowiadają się bardzo ciekawe prelekcje, a organizatorami konferencji są Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja „Pola Chwały”.
Tradycyjnie na Polach Chwały będą obecne także grupy rekonstrukcyjne reprezentujące wszystkie epoki historyczne. Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek w postaci zdjęć w mundurach i z wojskowymi pojazdami. Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują –od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe, będzie można przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych , a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada , podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.
Historia Pól Chwały
Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi. Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.